+12 Kışın Cilt Lekelerine , Sivilceye İyi Gelen Bitki Çayları

 +12 Kışın Cilt Lekelerine , Sivilceye İyi Gelen Bitki Çayları

Sivilcelere Ne iyi Gelir ?  Cilt Lekelerini nasıl Geçiririm? Kışın cilt lekelerine , sivilceye iyi gelen bitki çayları Video

Herkesin mutlaka bir cilt problemi vardır. Kimimizin sivilceyle, kimimizin cilt kuruluğuyla, kimimizin de yağlı ciltle başı derttedir. Cildimizdeki tüm bu olumsuzlukları bitkisel çaylarla hafifletebilir hatta tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Cilde İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Melisa Çayı;

Kış aylarında soğuk algınlığına karşı koruyan melisa çayı, cildin yağ ve nem oranını dengeleyen faydalı bir çaydır. Kuru ya da taze olarak suyla kaynatılarak tüketilebilen melisa çayı, içerisine 1 çay kaşığı bal eklenerek tüketilirse daha etkili sonuç verir.

Kuşburnu Çayı;

Cilt İçin faydalı çaylar arasında bulunan kuşburnu çayı, cildin tamamı için etkili sonuçlar vermiş bir çaydır. Özellikle cilt hastalıklarından, sivilce, yağlı ciltler, cilt egzamaları gibi hastalıklara iyi gelir. Günde 1 ya da 2 bardak çay tüketmek cilt için çok faydalıdır.

Adaçayı;

Adaçayı, karaciğeri temizleyen ve boğaz ağrılarına iyi gelen bir çay olarak bilinse de cilde iyi gelen çaylardandır. Ciltte oluşan pullanmalara, cilt lekelerine ve cilt çatlaklarına iyi geldiği gibi, aynı zamanda ciltte detoks etkisi yapan bir çaydır.

Nane Çayı;

Vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasında ve grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda iyi gelen nane çayı, tahriş olan cildin yenilenmesinde son derece etkili bir çaydır. Ciltteki çatlakları gideren nane çayı, vücut ısısını arttırarak terlemeye yardımcı olur ve bu sayede ciltteki gözenekleri açarak, siyah nokta, sivilce gibi problemlerin oluşmasını önler.

Papatya Çayı;

Hem ruhu sakinleştirici hem de dinlendirici papatya çayı, tahriş olmuş ciltlerde ve cilt yenilenmesinde çok faydalı bir çaydır. Maliyeti açısından da hem ucuz olan hem de kolay bulunabilen papatya çayı, sivilcelerle savaşmada ve cilt kuruluğu problemlerinde çok etkilidir.

Zencefil Çayı;

Zencefil çay olarak tüketildiğinde cilt için çok faydalı bir bitkidir. Cilde faydalı çaylar arasında listelenen zencefil çayı, cildin nem oranını dengelemekte yardımcı olur. Küçük cilt lekeleri için de faydalı olan zencefil çayı, içerisine birkaç damla limon damlatılarak tüketilebilir.

Yasemin Çayı;

Enerji veren bir çay olarak bilinen yasemin çayı, cildin renginin parlamasında ve cildin yağ dengesinin düzenlenmesinde çok etkili bir çaydır. Cilt çukurluklarını dolgunlaştıran ve cildi pürüzsüzleştirici özelliği olan yasemin çayını günde 1 fincan tüketmek yeterli olmaktadır.

Rezene Çayı;

Rezene çayı, suyun vücuttan atılması ile beraber cildin yağ oranını dengelemede çok faydalı bir çaydır. Vücuttan çıkan ter sayesinde cildi nemlendirir ve sivilce akne gibi cilt problemlerinin oluşmasını önlemektedir.

Roybos Çayı;

Kırmızı çay olarak bilinen roybos çayı tam bir C vitamini deposudur. İçeriğindeki C vitamini sayesinde kış aylarında çok tüketilen roybos çayı, grip soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları engellediği gibi antioksidan özelliği taşır. Kış aylarında soğuk hava şartlarından kötüleşen cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Günde en fazla iki bardak tüketilmesi gereken roybos çayının daha fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.

Baharat Çayı;

Pul biber, nane ve kekik eklenerek demlenen çay vücut diriliği, dinçliği ve cilt için çok faydalı bir çaydır. İçerisine istenilen baharatlar eklenerek ve istenmeyen baharatlar çıkartılarak kendinize özel hazırlanan bitki çayını günde bir bardak tüketmek cilt için oldukça faydalıdır. Antioksidan etkisi vardır, cildin nem dengesini korur ve cilt hastalıklarının oluşmasını önler.

Bitki çayları, farklı rahatsızlıkları nedeni ile sürekli belli ilaçları kullanmak zorunda olan kişiler için doktorlarına danışmadan tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü ilaçların kullanılması sürecinde bitki çayları da tüketmek nadir de olsa kimi zaman risk faktörü oluşturmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu Sivilce ve cilt lekelerine karşı kür

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap