+20 Birbirinden Güzel Hint Kınası Dövme Modelleri

 +20 Birbirinden Güzel Hint Kınası Dövme Modelleri

Hint Kınası Dövmeleri ve Modelleri 2017 – 2018

Kına denildiğinde ilk akla gelen geleneklerimizin içindeki gelin kınası, bebek kınası, sünnet kınası, askerlik kınası, hacı kınası gibi saymak mümkündür.

Kına, bitkiden yapılan, yeşil renkli bir tozdur. Su ile karıştırılıp belli bir hamur kıvamı yakalandıktan sonra ellere, ayaklara, hatta saçlara sürülüp bekletilerek kızıl rengi alması sağlanır. Kına çok eski zamanlara dayanan bir alışkanlıktır önceleri deri hastalıklarına şifa olarak kullanılmış sonra ise süs amaçlı da kullanılmaktadır.

Hint kınası ise, daha estetik desenlerin çalışıldığı, belli şablonlarla ya da profesyonel kişilerce ince detaylı zarif şekillerin nakış gibi işlenmesidir. Farklı renk ve yapılış yöntemleri vardır.

Hint kınaları belli bir süre sonra silinir, dövmeler gibi ömür boyu sürmez. Bu nedenle de özellikle bayanlar tarafından çok tercih edilmektedir.

Hint Kınası Dövme Modelleri ;

  • El bileğinden başlayarak elin üstünden parmak uçlarına kadar dantel işler gibi çalışılan çiçek dalı desenleri; Bu desenler çok kullanılan özellikle gelin kınalarında geline ve nedimelerine uygulanan modellerdir. Şık durur ve kaliteli bir ürün ise uzun süre dayanır.
  • Ayak bileğinden ayak parmaklarına uzanan ve şık sandaletlerle çok koş duran Hint kınası desenleri; Bu desenler de çiçek dalı gibi desenlerin yanında daha yöresel desenlerin ön plana çıktığı farklı şekilleri içeren modeller uygulanır.
  • Etnik desenler ile yüze çalışılan minik dokunuşlar; Uzak doğu kadınlarında hatta bizim doğu ve güney doğu bölgelerimizde sık rastlanan ve alın bölgesi, göz kenarı, şakak ya da çene bölgesinde minik etnik desenlerin işlenmesi çalışmasıdır. bahis Hem yöresel bir süs hem de göze çok güzel görünen bir görsellik ile dikkat çekmektedir.
  • Ayak bileklerine işlenen halhal görünümlü desenler; Ellerin üstünden parmak uçlarına kadar çalışılan çiçek desenlerinden sonra en çok kullanılan Hint kınası ayak bileklerine uygulanan halhal görünümlü tüm bileği çepeçevre saran Hint kınası dövmesidir. Çok şık ve dikkat çeken bu halhal görünümlü modellerin desen çeşitliliği bol olan bir modeldir.
  • Omuz, kol ve boyun bölgelerine çalışılan bohem tarzı modeller; Omuz kol ve boyun bölgesine en çok uygulanan modeller bohem modellerdir. Sıra dışı desenlerin omuzdan boyuna uzanması, ya da omuzdan kola doğru inmesi ve sarmal helozonik geçişlerle tam bir ustalık isteyen çalışmalardır. Tamamen elle ve tek tek işlenir. Yüzey düz olmayacağından şablon kullanılamaz.

Hint Kınası Dövmesi Zararı Var mıdır?

Çok eski dönemlerde kına şifa amaçlı kullanılırken günümüzde artık estetik amaçlı kullanılmaktadır. Hint kınasının zaman içinde daha kalıcı olması amacı ile mürekkep gibi kimyasalların kullanılması sağlık açısından risk oluşturmaktadır. Yaşanan bazı olumsuz örnekler uzman kişileri harekete geçirmiştir. Hint kınası ile yapılan dövmelerin tehlike yarattığı, özellikle siyah mürekkep kullanılan Hint kınalarından uzak durulası gerektiğini duyuran uzmanlar tehlike uyarısı yaparak dövme meraklılarına özellikle siyah renk mürekkepli kınalar konusunda ikaz etmektedir.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap