+20 Salon Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri

 +20 Salon Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri

Salon Dekorasyon Fikirleri 2018 , En yeni Modern , Klasik , Büyük ve Küçük Salon Modelleri bulabilirsiniz

Evlerin en geniş oturma ve dinlenme alanları olan salonlar büyük bir değişim içinde olup, adeta devrim yaşamaktadır.

Daha önceleri geniş ve battal üçlü kanepeler, ikili kanepeler ile iki adet tekli koltuk gibi parçalardan oluşan koltuk takımları yerini, şık ve kullanışlı köşe takımlarına, tekli ve farklı koltuk renkleri ile oluşturulan takımlara bırakmıştır.

Ayrıca alışılmış üçlü sehpalar ile zigon sehpalar olarak adlandırılan iç içe giren sehpalar ile ortaya atılan aşırı battal sehpalar yerini, daha pratik, açılıp kapanabilen, fonksiyonlu, çekmeceli hatta içinde satranç oyun yüzeyinin bulunduğu aynı anda oyun sehpası görevi gören işlevsel sehpalar son trend olarak büyük ilgi görmektedir.

Özellikle dar salonlarda hem sehpa olarak, hem de açılıp ve yükseltilip masa olarak kullanılabilen tek ya da çift kanatlı fonksiyonlu sehpalar çok farklı modelleri ile her tür mobilya takımına uygun üretilmektedir.

Koltuk Ve Sehpaların Uyumu;

Ağır klasik modeller, oymalı ağır mobilyalar ile yine oymalı aslan ya da lukens ayaklı sehpaların yerini daha modern, yer tutmayan ve zigon gibi iç içe giren fakat klasik zigonlar yerine geometrik şekilleri olan farklı tasarımlara yerini bırakmıştır. Koltuk takımları ile sehpalar birbirleri tamamlar nitelikte olmalı, farklı tarzlarda ve aykırı durmamalıdır.

Salon Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri 2018

Salon Modellerinde Renk Uyumunun Önemi;

Salonlar hem dinlenip televizyon seyredilen, hem de konukların ağırlandığı alanlardır. Şık ve uyumlu olması kadar konforlu da olması gerekmektedir.

Salon modellerinde uyum demek hem mobilyanın tarzı hem de renk uyumu akla gelmektedir. Yani ağır klasik koltuk takımları ile modern sehpalar nasıl uyum sağlamaz ise modern koltuklarla da oymalı ağır sehpalar uyum sağlamaz.

Son trend koltuk takımları farklı renk köşe koltuk ile farklı renklerdeki tekli koltuk olarak kabul görmektedir. Örneğin bej rengi köşe koltuğun yanında turuncu bir tekli koltuğun ve odada bazı küçük turuncu objelerin kullanılması (kırlent, tablo, vazo vb. gibi) uygun bir renk uyumuna örnektir.

Eklektik Tasarım Nedir?

Eklektik tasarım, farklı eşyalar ile objelerin bir araya getirildiği tasarımlar demektir. Son trend tasarımlar bu tarz tasarımdan etkilenmektedir. Farklı renk koltuklar, farklı desenlerde kanepe kaplamaları, farklı renk kırlentler şeklinde örnek verilebilir.

Uyumsuzlukta Uyumu Yakalamak;

Zıt ve aykırı renklerin bir araya gelmesi ile bir anda köklü değişim yaratabilirsiniz. Ancak, uyumsuzlukta uyumu yakalamak çok ince bir çizgidir. Renk seçimi ve aksesuarlar ile ara geçişlerin sağlanması önemli rol oynamaktadır. Bej, turuncu, kahverenginin birlikte kullanılması, gri, pembe ve sütlü kahverenginin birlikte kombine edilmesi gibi renkleri kişiye göre değişen uyumu yakalama renklerine örnek olarak verilebilir.

Aydınlatma sistemi de salon modellerinde etkili olmaktadır. Desenli koltuk döşemesine içindeki renkten tek renk halı kullanılması ya da tek renk koltuk döşemesine rengarenk halı kullanılması da uyumlu olmaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap