Antalya’nın Saklı Cenneti Kaş Gezilecek Yerleri , Plajları

 Antalya’nın Saklı Cenneti Kaş Gezilecek Yerleri , Plajları

Kaş’ın Konumu; Antalya ilinin sahil ilçelerinden olan, Antalya’nın batısında bulunan, İl merkezine 189 km uzaklıkta, sahil uzunluğu 70 km olan Kaş harika bir tatil beldesidir. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bir bölgedir iç kesimlerde ve yükseğe çıkıldıkça karasal iklim etkisi görülmeye başlamaktadır. Gezilecek Yerler kategorimizde daime güncel bilgileri bulabilirsiniz.

Kaş, Akdeniz bölgesi ile Ege bölgesi arasında deniz ile iç içe muhteşem bir konumdadır. Hem doğa güzellikleri hem de tarihi eserleri bakımından zengin olması, her geçen gün turizm açısından daha da önem kazanmaktadır.

Antalya’nın cennet köşesi olan Kaş’ın en büyük özelliği; Sınırları içerisinde yer alan mavi bayraklı denizlere sahip olan plajları ile el değmemiş bakir alanlarının olmasıdır. Tatil planınızı netleştirmeden önce bu plajlara mutlaka göz atmalı, doğal güzelliklerin buluştuğu Akdeniz’in nadide beldesini daha yakından tanımalısınız.

Ulaşım;

Kaş’a gitmek çoğu zaman gözde büyütülse de aslında sanıldığı kadar zor değildir.

Kara Yolu İle Ulaşımı;

Otobüs ile gitmeyi düşünebilir, yurdun her yerinden, önce Antalya terminaline gelerek, Antalya terminalinden her saat başı kalkan Kaş otobüslerine binerek Kaş’a ulaşabilirsiniz. Yani kaş otobüs ile gidecek olan ziyaretçiler için aktarmalı olsa da İstanbul’dan direkt olarak Kaş otobüsleri kalkmakta, özellikle yaz sezonunda bu seferler her gün tekrarlanmaktadır.

Kaş’a özel otomobilinizle de gidebilir ya da araba kiralayarak seyahat edebilirsiniz. Özel arabanızla ister önce Antalya sonra Kaş’a geçebilir yani otobüsle gidilen güzergahı takip edebilir, Kemer, Burgaz, Kumluca, Finike ve Derme üzerinden gezerek ve görerek Kaş’a ulaşabilirsiniz. Ya da doğrudan Ege sahillerinden tüm Ege sahillerinin kıyı şeridini takip ederek de Kaş’a ulaşabilirsiniz.

Hava Yolu İle Ulaşımı;

Dalaman Hava Limanı, Kaş’a en yakın hava limanıdır. Antalya Hava Limanı Kaş’a 220 km uzaklıkta iken, Dalaman Hava Limanı 150 km uzaklıktadır. Her iki hava limanından da Kaş’a otobüsler kalkmaktadır.

Önemli Not; Kaş’a gitmeye karar verdikten hemen sonra uçak biletlerinizi garanti etmeli, bunun içinde en indirimli olan zamanı seçmelisiniz. Kış aylarında, özel indirim yapılan dönemlerde alınan uçak biletleri çok daha ekonomik olmaktadır.

Kaş’ın Görmeye Değer Gezilecek Yerleri;

Kaş, bulunduğu konum itibari ile Ege ve Akdeniz’ i kucaklayan, mavi ile yeşilin iç içe geçtiği, arka planda el değmemiş ormanların verdiği tabiat güzellikleri ile sahil boyunca berrak pırıl pırıl deniz suyuna sahip mükemmel bir tatil beldesidir.

Antalya Kaş Plajları ;

Patara Plajı; Çöl sahnelerinin çekildiği ve Türk filmlerinde gördüğümüz incecik kumlara sahip alanları olan harika bir plajdır.

  • Patara plajının en önemli özelliği Türkiye’nin en uzun plajı olmasıdır.
  • En eski deniz feneri Patara plajında bulunmaktadır.
  • Caretta Carettaların üreme yeri olarak bilinmektedir.
  • Dünya’nın ilk demokratik Meclis binası buradadır.
  • Noel Baba olarak bildiğimiz, St. Nicholas’ın doğum yeridir.
  • Dalgıçların tercih ettikleri rota içindedir.

Kısaca harika kumu, sığ ve berrak deniz suyu ile bol güneşinin yanında geçmişte keşfedilmiş ve ilklerin yaşandığı olağanüstü bir diyar olduğu tartışmasız kabul edilmektedir.

Kaputaş Plajı; Çok özel ve temiz bir plajdır, deniz suyunun turkuaz renk aldığı nadide yerlerdendir. Diğer plajlara göre suyu biraz daha soğuktur ve denizi dalgalıdır. Sıcak güneş ve kumun olduğu alanda deniz suyunun soğuk olması en aranan özelliklerin başında gelmektedir.

Küçük Çakıl Plajı; Çakıllı olduğu için ilk bakışta pek cazip görünmese de, aslında maden suyu içeren özel deniz suyu ile şifa kaynağıdır. Yani kendinizi maden suyunda yüzdüğünüzü hayal edebilirsiniz. Aslında Kaputaş plajı bir doğal plajdır. Deniz dalgalı ve sığ değildir, bu nedenle de denize iskele ile girilmektedir. Minik çakıllar akvaryum süsü gibi görsellik vermekte, diğer plajlardan farklı olduğunu göstermektedir. Deniz suyu burada da soğuktur.

 

Büyük Çakıl Plajı; Küçük Çakıl Plajından daha büyük olduğu için bu isimle anılmaktadır. Çakılları beyazdır, deniz suyu soğuk olup zaman zaman ılık su akıntısı ve kaynak suların etkisi ile suyun bir kısmı soğuk bir kısmı ılıklaşarak değişimler görülmektedir.

İnce Boğaz Plajı; Diğer plajlara göre suyu daha sıcak olan İnce boğaz plajı doğa harikası mükemmel bir plajdır. Görülen talep üzerine çevre düzenlemesi yapılarak, piknik ve mesirelik alanlar oluşturularak yeni düzenlemelerin yapılması plana alınmış durumdadır. Planda soyunma kabinleri, büfe ve kır gazinoları gibi hareketlilik kazandırılması yer almaktadır.

Akçagerme Plajı; Denizi sığdır. Turizm Meslek Lisesinin uygulama plajıdır. Sosyal aktiviteler ve özel hizmet sunulmaktadır.

Limanağzı Plajı; Yeryüzünün cennet diye adlandırılan yerlerinden biridir. Kaş merkezden kalkan teknelerle ulaşım sağlanmaktadır. Denizi dalgasız, suyu berraktır. Liman ağzından Kaş’a dönerken göreceğiniz Kral mezarları bölgenin tarihi özelliğini de hatırlatmaktadır.

 

Antalya Kaş Resimleri

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap