Avokado yağının faydaları nedir? Nasıl Kullanılır?

 Avokado yağının faydaları nedir? Nasıl Kullanılır?

Son dönemlerin en gözde ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkan avokado yağının hem saç hem de cilt için pek çok faydası vardır. Diyetlerin vazgeçilmez unsuru olan avokadonun yağı aynı zamanda cilt bakım yağları arasında da oldukça gözdedir. Avokado yağı kullananlar , Hücre yenileme özelliği , Selülit tedavisinde kullanmaktadır.

Cilt Bakımı bölümünde diğer doğal yağları inceleyebilirsiniz. Cildiniz için en iyi doğal yağları bulabilirsiniz.

 

Peki, Avokado yağının faydaları nedir?

 

Cildi sakinleştirir

Avokado yağı içeriğinde yüksek oranda E vitamini ile yararlı yağ asitleri barındırmaktadır. İçeriğindeki E vitamini ciltteki kaşıntı ve kızarıklıkların yanı sıra egzama gibi hastalıklara da iyi gelmektedir. Doğal olarak da yatışmış olan cilt çok daha pürüzsüz bir doku ve görünüme sahip olur.

Nemlendirir

Cilt tipiniz her ne olursa olsun nemlendirici
kullanmanız şarttır. Ancak kuşkusuz ki farklı pek çok nemlendirici arasında kendi cilt tipinize uygun olana karar vermek oldukça zordur. Doğru nemlendirici bulunsa dahi piyasadaki nemlendiricilerin pek çoğunda yüksek oranda kimyasal bulunmaktadır. Bu sebeple en akılcı seçim doğal nemlendiricileri tercih etmektir. Avokado yağı da doğal olması bakımından güzel bir alternatiftir. Diğer doğal yağların aksine ciltte hızla emilebilen avokado yağının nemlendirici özelliği uzun süre devam etmektedir. Tüm cilt tiplerine uygun olan yağ cildi bakterilerden temizlerken aynı zamanda gereksinim duyduğu nemi hızla kazandırır.

Akne ve sivilceler ile mücadele eder

En çok keyif kaçıran cilt sorunlarından biri kuşkusuz ki sivilcelerdir. Özellikle de ergenlik dönemindeki bireylerin en can sıkıcı problemi olan bu sorun avokado yağı ile büyük ölçüde aşılabiliyor. Avokado yağı içeriği ile sebum oluşumunun
önüne geçer ve sivilce oluşmasını engeller. Aynı zamanda cildin tonunu da düzgünleştirerek cildi temiz ve taze tutmaya destek olur.

Yaşlanmayı geciktirir.

Avokado yağı yaşlanma karşıtı olan etkiye sahip pek çok madde barındırarak serbest radikaller ile savaşmaktadır. Kimyasal ve diğer faktörler ile savaşarak mitokondrinin enerji üretmesine imkan sağlamaktadır.

Güneş ışınlarından korur

Avokado yağının özelliklerinden bir diğeri ise mükemmel bir güneş koruyucu krem olmasıdır. Avokado yağı benzeri doğal yağlar kimyasal içeren güneş koruyucularına oranla çok daha olumlu sonuç vermektedir. Avokado yağı içeriğinde bulunan tekli doymamış yağlar yardımıyla yüksek oranda güneş koruması sağlamakta cildin kararmasını engellemektedir.

Saçları nemlendirerek pek çok saç sorununu ortadan kaldırır

Mat saçlar, kepek ve saç dökülmesi… Avokado yağı başta en çok rastlanan bu sorunlar ile mücadele etmektedir. Saçların beslenmesini sağlayarak ışıltı kazandıran avokado yağı saçların gür ve güçlü olması sağlamasının yanı sıra hızla uzamasını desteklemektedir.

 

Avokado yağı nasıl kullanılır ( Video )?

Avokado yağı uçucu bir yağ olması nedeni ile sabit bir yağ ile karıştırılması gereken bir yağ türüdür. Yine de cilde tek başına uygulanılacaksa uzun aralıklar ile ve çok az bir miktarda sürülmelidir. Eşit miktarda olmak üzere buğday ya da jojoba yağı ile karıştırılarak yüze uygulanabilir ya da hafif olarak ıslatılmış bir pamuğun üzerine bir iki damla dökerek cilde sürülebilir.

Saç için kullanımında ise zeytinyağı, bademyağı ve avokado yağını karıştırıp benmari usulü çok az ısıtın. Ardından karşımı saçlarınızın köklerine masaj yaparak güzelce yedirin ve yarım saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap