Bilsem Sınavı başvuruları ne zaman başlıyor?

 Bilsem Sınavı başvuruları ne zaman başlıyor?

Bilim ve Sanat Merkezlerine öğrenci seçimi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği bir takvim dahilinde yapılır. Belirlenen bu takvim gereği Bakanlığın, ilgili genel müdürlüğün, okul müdürlüklerinin, sınıf öğretmenlerinin, velilerin ve öğrencilerin yapması gereken bazı iş ve işlemler vardır. Bütün bu iş ve işlemler Bilim ve Sanat Merkezlerine doğru öğrenci seçimini gerçekleştirmek üzere titizlikle yürütülür. Hiçbir öğrencinin sistemin dışında kalmaması, hak ettiği yerde olması ve heder olmaması için bütün görevliler görevlerine gerekli özeni göstermelidirler.

 

Aday öğrenciler belirlendikten sonra ilgili uzmanlar tarafından öğrencilere uygulanacak her türlü grup taraması ya da  bireysel inceleme bilsem sınavı olarak isimlendirilir. Bilim ve Sanat Merkezlerine, resim ya da müzik alanında yetenekli veya zihinsel alanda yetenekli olmak üzere iki tür öğrenci alınır.

 

Bilim ve Sanat Merkezleri alanlarında üstün yetenekli olarak tanımlanan öğrencilere, küçük yaşlardan itibaren destek eğitimi vererek yeteneklerini geliştirme fırsatı sunan resmi kurumlardır. Bu kurumlar ülke genelinde, genellikle her ilde bir tane olacak şekilde örgütlenmişlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet ver bu kurumlar, bakanlığın bütün ilkokullarından e-okul programı ile aday öğrenciler için bilsem başvurusu alabilir.

 

Genellikle Kasım ayında başlayan bilsem sınavı takvimi Temmuz ayı başında sonuçların bakanlığın internet sitesi üzerinden duyurulması ile sonuçlanır. Yerleşmeye hak kazanan öğrenciler Ağustos ayı sonuna kadar illerindeki Bilim ve Sanat Merkezlerine başvuru yaparak kayıtlarını yaptırabilirler.

 

Bilsemlere kayıt yaptıran öğrenciler, mevcut halde kayıtlı bulundukları örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerine devam ederler. Bunun yanında ve ek olarak, okul dışı zamanlarında, Bilim ve Sanat Merkezlerinin belirlediği haftalık programa göre destek eğitimi almaya başlarlar.

 

Veliler, bilsem sınavı nasıl yapılmaktadır acaba diye merak etmekte ve çocuklarını bu sınava hazırlama gereği duymaktadırlar. Son yıllarda aday öğrencilerin grup tarama testleri, elektronik ortamda tablet bilgisayarlar aracılığı ile yapılmaktadır. İnternet ortamında ya da yazılı doküman olarak örnek sorular bulmak zor. Ancak veliler çocukları için, hızlı düşünme, dikkat geliştirme, hafıza teknikleri vb. zihinsel becerileri geliştirmeye yönelik Tübitak destekli uygulamaları kullanabilirler.

 

Bilsem nedir? Bilim ve Sanat Merkezleri genellikle kısaca bilsem olarak isimlendirilir. Özel eğitim gerektiren bu üstün yetenekli öğrencilere yönelik eğitim veren özel öğretim kurumları da vardır, meb bilsem kavramı ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren resmi kurumlar ifade edilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap