Bitkisel Tedavi ; Aspir yağı nedir? Faydaları Nelerdir ?

 Bitkisel Tedavi ; Aspir yağı nedir? Faydaları Nelerdir ?

Size bu konumuzda Aspir yağının faydaları  , nelere iyi gelir ? Nasıl Kullanılır ? Zararı var mıdır ? Aspir yağı Kullananlar sorularının cevaplarını bir araya topladık .

Aspir Yağı Nedir ? Nerede Yetişir ?

Aspir yağı yararlarının yanı sıra zararları da olabilecek bir yağ türüdür. Aspir yağı latincesi Carthamus tinctorius olarak isimlendirilen aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağ türüdür. Aspir yağının yararları arasında saç dökülmesini önlemesi, saç uzatması, kabızlığa iyi gelmesi gibi etkenler yer almaktadır.

Ana vatanı Güneydoğu Asya olan aspir yağı Afrika, Orta Doğu ve Asya’da pek çok yerinde kullanılmaktadır. Akdeniz bölgelerinde de yetişen aspir bitkisi turuncu, kırmızı ve sarı renkleri olan bir çiçek çeşididir. Dikenli ve dikensiz türleri mevcuttur. Ülkemizde de oldukça kolay yetiştirilebilmektedir. Aspir tohumlarından elde edilen yağ işlenerek pek çok sanayi kolunda kullanılır. Boya sanayinin yanı sıra kimya, ilaç ve kozmetik sanayilerinde de kullanılan bir yağ türüdür. Bitkisel Tedavi Bölümümüzde Aradığınız bütün bitkileri bulabilirsiniz.

 

Aspir Yağının Yararları Nelerdir? Zararı var mıdır?

* Aspir yağı vücuda yararlı olan asitleri içeren bir yağ türüdür. Yüksek oranda omega 6 ve linoleik yağ asitlerini içerir. Söz konusu asitler vücudun dengesini korumakta, kolestrolü dengelemeye yardım etmektedir. Kolesterol dengelenerek vücut koruma altına alındığında felç ve kalp krizi geçirme, kalp hastalıklarına yakalanma riskleri ciddi ölçüde düşmektedir.

* Damar sertliğinin önlenmesine yardımcı olur.

* İçeriğinde bulunan omega 6 yağ asidi sebebiyle kan şekerini belirli bir ölçüde tutmaktadır. Bunun neticesinde de diyabet hastalığına yakalanma ihtimali düşüş gösterir. Şeker hastalığından korunmak isteyen kişiler aspir yağı tüketebilmektedir.

* Göğüs ağrısı, balgam, öksürük ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar ile mücadelede aspir yağı oldukça yararlıdır.

* Zayıflamaya da etki eden aspir yağı obeziteye yakalanma olasılığını düşürmektedir.

* Aspir yağı ayrıca adet gecikmesini de engellemektedir. Kadınların birçoğu hormonal dengesizlikler neticesinde regl dönemlerinde gecikmeler ve düzensizlikler yaşayabilmektedirler. Aspir yağı hormonları dengeye sokarak adet döngülerini düzenlemektedir.

* Aspir yağı omega 6 ve diğer asitler yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu sayede hastalıklara karşı vücut direncinin artmasını sağlar.

* Sindirim sistemine faydalı olan aspir yağı kabızlığa iyi gelmektedir.

* Kas ve eklem ağrılarına iyi gelmesi de aspir yağının yararlarından biridir. Eklem ve kas ağrıları için ağrıyan bölgeye masaj yaparak sürülmesi çok daha iyi etki alınmasını sağlar.

Aspir yağı kullanmadan önce bir uzmana danışmak önem taşımaktadır. Özellikle de yiyeceklerin bazılarına karşı alerjiniz bulunuyorsa veya kronik bir rahatsızlığınız bulunuyorsa ya da ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak tüketmeniz gereken bir yağ türüdür. Aspir yağının yararının yanı sıra bazı zararlarının da olabileceğini unutmamanız oldukça önemlidir.

Peki, Aspir Yağı Nasıl Kullanılır? Kullananlar neler düşünüyor?

Aspir yağı haricen ya da dahili olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca yemeklerden önce bir yemek kaşığı tüketerek de kullanabilirsiniz. Şayet tek başına tüketemiyorsanız ılık suyun içerisine bir yemek kaşığı karıştırarak içebilirsiniz. Ağrıyan bölgeleriniz için ise direkt olarak cildinize masaj şeklinde uygulayarak da kullanabilirsiniz.

Aspir yağı ile cilt bakımı

Aspir yağı bileşimindeki linoleik asit yardımıyla cilt görünümünün güzelleşmesini sağlar. Cilt hücrelerinin yenilenmesini uyaran aspir yağı siyah noktalar adına gözeneklerin açılmasına da yardımcı olmaktadır. Aspir yağı ayrıca akne oluşumuna neden olan maddelerin cilt altında birikmesini engeller, cilt yüzeyindeki iz ve lekeleri temizlemeye yardım ederek cildin çok daha genç görünmesine katkı sağlar.

Aspir yağı ile saç bakımı

Saç bakımı ve saç uzatması gibi etkilerinden yararlanmak adına öncelikle saçınızı iyice ıslatarak tarayın ve avuç içlerinize birkaç damla aspir yağı damlatarak avuçlarınızı birbirine sürün. Avuçlarınızdaki yağı yavaşça kafa derinizin üzerine uygulayın. Yağın iyice yayılması adına yağlı kısımdan başlayarak yeniden tarayın. Yaklaşık bir saat kadar bekleyin ve ardından saçlarınızı su ile iyice yıkarak şampuan uygulayın yeniden yıkayın. Bu işlemi haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Aspir yağı kullanarak saç bakımı yapılabilir ve saçınızın uzamasını hızlandırılabilir.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap