Burun estetiği ile ilgili merak edilen 9 soru

 Burun estetiği ile ilgili merak edilen 9 soru

Este Aura Estetik Merkezi’nden Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, burun estetiği ile ilgili merak edilen dokuz soruyu şöyle cevapladı:

Rinoplasti, ne açıdan septoplastiden farklıdır?

Rinoplasti, burnun şeklini değiştirmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Nefes alma ve burun şekli birbiri ile ilişkili olduğu için rinoplasti sadece burnun görüşünü değiştirmek için değil, burundan nefes almayı kolaylaştırmak için de yapılır.

Septoplasti, geniz yolunu sağ ve sola ayıran (nazal septum) burun içi duvarını düzelterek nefes almayı kolaylaştıran bir cerrahi işlemdir. Septum eğri olduğunda burundan nefes almak zorlaşır. Septoplasti genellikle rinoplasti ile birlikte yapılır.

Rinoplasti basit bir operasyon mudur?

Hayır. Rinoplasti çetrefil bir operasyondur. Birkaç faktör nedeniyle böyledir. Birincisi, burun yüzün ortasında üç boyutlu karmaşık şekilli bir organdır. Rinoplasti sırasında yapılan değişiklikler genellikle çok küçüktür. Fakat bu değişiklikler burnun görünümü ve işlevlerinde büyük farklılıklar yaratabilir. Bu değişiklikler küçük olduğu için, hata payı da küçüktür.

Lokal anestezinin deri altına yapılması ve şişlikler ameliyat sırasında burnun biçiminin değişmesine yol açar ve yapılan pek çok küçük değişikliği gizler. Rinoplasti bir plan ya da atılacak adımların düzeni için bir standart konmasını imkansızlaştırır. Doktor, her hastanın ihtiyacına göre her bir operasyonu tasarlar.

Hastanede kalmam gerekecek mi?

Rinoplasti ameliyatı yaptıran hemen hemen herkes ameliyattan sonra aynı gün içinde hastaneden güvenle ayrılabilir. Nadir durumlarda bulantı ya da izlenmesi gereken başka sağlık problemleri varsa hastanede bir gece kalınabilir.

İyileşme ne kadar sürede gerçekleşir?

İş, okul ya da diğer sorumluluklarınız için bir hafta izin almak için plan yapın. İlk hafta boyunca her gün iyileştiğinizi hissedeceksiniz. Ameliyattan bir hafta sonra insanlar tekrar normal yaşamlarına dönebilmektedir.

Ameliyattan sonra biraz şişme olabilir. Şişliğin inmesi  uzun zaman alabilir, bununla birlikte pek çok insan birkaç ay sonra bunu fark etmediklerini ifade etmiştir. İnsanlar genellikle bir hafta sonra faaliyetlerinin çoğunu yapmaya başlamış, iki ile dört hafta sonra tüm faaliyetlerine geri döndüklerini ifade etmişlerdir.

Ameliyattan sonra burnumun nasıl görüneceğine bakabilir miyim?

Evet. Konsültasyondan önce doktorunuz yüzünüzün çoklu görünümünün standardize fotoğraflarını çekecektir. Bu fotoğraflar burnunuzun ameliyattan sonra nasıl görüneceği hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Rinoplasti ağrıya yol açar mı?

Çoğu insanda ağrı yapmaz. Ameliyattan bir gün sonra çoğu insan ağrı derecelerini 10 üzerinden 0 ile 4 arasında puanlamıştır.

Burnuma tampon konacak mı?

Hayıt. Tampon son derece rahatsızlık vericidir. Fakat burun içine yumuşak atel konur. Bu atellerin içinde bopluk vardır ve onlarla en az birkaç gün burundan nefes almak mümkün olacaktır. Doktorlar bu atelleri bir hafta sonraki ziyaretinizde kolayca çıkartacaktır.

Morluklar ne kadar süre devam eder?

Morarma yaygın olarak görülmez. Ufak tefek morluklar olursa da genellikle bir afta içinde ortadan kaybolurlar.

Bir cerrahta ne tür özellikler aramalıyım?

Plastik cerrahlar, yüz plastik cerrahları ya da otolaringologlar çoğu rinoplasti işlemini yapabilmektedir. Bu uzmanlık alanlarından birinde diploması olan bir cerrah iyi bir başlangıç olabilir. Bu işlemi pek çok kez yapmış bir cerrah tercih etmeniz iyi olacaktır.

Hastalar ve diğer doktorlar arasında iyi bir şöhrete sahip doktorları tercih etmek iyi olacaktır. Seçtiğiniz cerrah tıp literatüründe rinoplasti üzerine pek çok yayında yer alıyorsa ve eğitim konferanslarına konuşmacı olarak davet ediliyorsa bu da meslektaşlarının onu rinoplasti konusunda uzman olarak gördüklerinin önemli bir işaretidir.

Cerrahın, akredite bir cerrahi kurum ya da hastanede ameliyat yapacağından emin olmalısınız. Cerrahınızın size güven hissettirmesi önemlidir. Ameliyat sırasına yapılacak işlemleri size anlaşılır terimlerle açıklayan bir cerrah bulmak iyi olacaktır.

Kaynak: https://esteaura.com/

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın