Cilde Faydalı Vitaminler Nelerdir?

 Cilde Faydalı Vitaminler Nelerdir?

Cilde İyi Gelen Vitaminler

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için vitaminler çok önemlidir. Cilt bakım kremlerinde ve cilt ürünlerinde yüksek oranda vitaminler ve mineraller vardır. Fakat cildimize almamız gereken vitaminleri sadece bakım ürünlerinden almak yeterli olmaz. Yediğimiz ürünlerden de vitamin almamız çok önemlidir. Bu yüzden vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri tespit etmek buna göre beslenmek ve buna göre cilt ürünleri kullanmak önemlidir.

Vitaminler ve Etkileri;

A Vitamini

Cildiniz çok kuru ve deriniz pul pul kalkıyor ise, A vitamini eksikliğiniz var demektir. Bunun için A vitamini ağırlıklı beslenmeniz ve takviye cilt ürünlerinde A vitamini içerikli olanları kullanmanız gerekir. Sivilce, cilt yarası, akne, cilt hasarları gibi cilt problemleriniz var ise yine A vitamini içerikli ürünler kullanmalısınız. Çünkü A vitamini doku yenilenmesi konusunda etkili bir vitamindir. Anti-aging etkisi olduğundan ciltte oluşan ince çizgiler, kırışıklıklar ve yaşlanma etkilerini ortadan kaldırır.

A vitamini, ıspanak, lahana, portakal, kayısı, peynir, tereyağı, süt, yumurta, havuç gibi birçok yiyecekte olup A vitamini eksikliği çekenlerin tüketmesi gereken besinlerdir.

E Vitamini

Cilt için gerekli ve önemli vitaminlerin en başında gelen vitamin E vitaminidir. E vitamini vücutta parçalanmış olarak serbest hareket eden zararlı hücrelerle savaşmaya yardım eden önemli bir vitamindir. Bu zararlı hücreler, sigara, nargile vb. kirlilik sonucunda ortaya çıkıp, cildin erken yaşlanmasına sebep olur. Yaşlılık lekeleri, ince çizgiler ve kırışıklıklar E vitamini bakımından zengin cilt bakım ürünleri kullanılarak azaltılabilir. Zeytinyağı, zeytin, badem, fındık, ceviz ve balık yağı E vitamini bakımından zengin yiyeceklerdir.

C Vitamini

En etkili antioksidanlardandır. Cilt yaşlanması ve yaşlılık geciktirici olarak bilinen C vitamini aynı zamanda ciltteki kollajen üretimini hızlandırır. Kollajen, ciltteki elastikliği ve diriliği oluşturan proteinlerdendir. Bu yüzden pürüzsüz ve genç bir cilt için, C vitamini en etkili vitamindir. Brokoli, karnabahar, domates, bürüksel lahanası ve salatalık ile beraber, tüm turuncu ve sarı renkli meyvelerde C vitamini mevcuttur. Genç, sağlıklı ve diri bir cilt için günlük beslenme listenizde C vitamini içerikli meyvelerden ve sebzelerden mutlaka olmalıdır.

B Vitamini

Sağlıklı ve genç bir cilt için, B, B1, B2, B3, B9 ve B12 vitaminleri çok önemlidir. Vücuttaki kan dolaşımını arttırarak cildin parlak ve sağlıklı olmasını sağlar. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda B1 vitamini eksikliği oluşur. Bunun içinde yumurta sarısı ve kuru üzüm yemeleri önerilir çünkü bu besinler B1 vitamini içerir. B3 vitamini cildin nem tutma kapasitesini arttırarak kırışık oluşumunu engeller. Kırmızı et ve balık B3 vitamini açısından zengin besinlerdir. B9 vitamini hücreleri yenileme özelliğine sahiptir ve yeşil yapraklı sebzeler, fıstık, badem ve fındık B9 vitamini açısından zengin besinlerdir.

D Vitamini

D vitamini kemik sağlığı için çok faydalıdır. Fakat sadece faydaları bununla sınırlı değildir. D vitamini özellikle sedef gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde de çok etkilidir.

K Vitamini

Birçok cilt ürünlerinde ve cilt kremlerinde buluna K vitamini cilt problemlerinin tedavisinde çok etkilidir. Cilt doktorları yeni ameliyat olmuş hastalara K vitamini içeren kremler önermektedir. Vücuttaki kanın pıhtılaşma esnasında, ameliyat sırasında zarar görmüş ve zedelenmiş bölgelerin iyileşmesi için çok etkilidir. Yara izleri ve gözaltı halkalarının tedavisinde önemli rol oynar.

Vitaminler Hakkında Bilinmeyenler;

  • C ve E vitaminleri cildi güneşin olumsuz etkilerinden koruyarak, cilt hastalıkları ve cilt kanserini önler.
  • C vitamini eksikliği İskorbüt hastalığına yol açar
  • B1 ve B2 vitamini Cilt, saç, kan ve beyin için en gerekli vitaminlerdir.

 

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap