Cilt Elastikiyeti ve Kolajen Nasıl Arttırılır ?

 Cilt Elastikiyeti ve Kolajen Nasıl Arttırılır ?

Cilt Elastikiyeti Kaybı nasıl engellenir? Kolajen Seviyesi nasıl arttırılır?  Yararlı Besinler nelerdir?

Hayatımızın her döneminde çok önemi bir rol oynayan cilt elastikiyeti, yaşlanma hızımız ve vücut bütünlüğümüzün korunması açısından oldukça önem verilmesi gereken bir konudur. Özellikle hamile bayanların korkulu rüyalarından biri olan doğum izleri ve selülitler elastikliğini kaybetmiş veya yeterince elastik olmayan ciltlerin ortak sorunudur.  Hamilelik döneminde anormal derecede değişim yaşayan vücudun kendini tekrardan toparlayamaması, veya toparlarken hasar görmesi sorunlarının temel kaynağı ciltteki elastikiyet eksikliğidir. Peki bu eksikliği kapatmanın, cilde elastikiyet kazandırmanın yolları nelerdir? Bu yazımızda sizler için cildinizi elastik hale getirmek için bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirmeye çalıştık.

Cilt Elastikiyetini Neden Kaybeder?

Cildimizin elastikiyetini kaybetmesinin temel nedeni cildin yeterince su almamasıdır. Yeterince su almayan cilt barındırdığı nemi kaybederek esnek yapısını da kaybeder. Cildimizin elastikiyetini korumamız için her gün bol bol su içmeli, cilt elastikiyetini arttıran kremler kullanmalı ve aşırı su kaybetmemeye özen göstermeliyiz.

Cilt Elastikliği Neden Önemli

Cildimizin sarkmalara ve kırışıklıklara, dolayısıyla yaşlanmaya karşı dirençli olabilmesi için elastik yapısını daima muhafaza etmesi gerekir. Özellikle hamilelik döneminde alınan fazla kiloların iadesinde oldukça sıkıntı yaşanmaktadır. Hamilelik sırasında ani değişimlere maruz kalan yeterince elastik olmayan ciltlerde ciddi çatlaklar meydana gelebilmektedir. Bu çatlaklardan daha sonra kurtulmak oldukça zordur bu yüzden hamilelik döneminde cilde elastikiyet kazandırmak çok önemlidir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu elastikiyeti sağlamak için nemlendirici vücut losyonları kullanabilir bol bol su içebilirsiniz. Yeterince su almayan bir cilt tıpkı çorak bir toprak gibi çatlayarak şekil bozukluğuna uğrar.

Cilt Elastikiyetini Arttırma Yöntemleri

Bol Bol su İçin

Yapılan araştırmalara göre gün içinde daha çok su içen kişilerin az su içenlere ya da hiç su içmeyenlere göre çok daha esnek bir cilde sahip olduğu görülmüştür. Bununla birlikte su sadece cilt elastikiyetini arttırmak için değil aynı zamanda vücudumuzun fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirmesi açısından da oldukça önemlidir. Vücudumuzun %75’i sudur. Başka bir ifadeyle su kaybı demek vücut kaybı demektir. Bu yüzden sık sık su tüketmeli vücudumuzun ihtiyaç duyduğu nem oranına kavuşmasını sağlamalıyız.

Meyve ve Sebze Tüketin

Özellikle yüksek oranda C vitamini ihtiva eden meyve ve sebzeler olmak üzere, ciltteki zararlılarla savaşmakta oldukça maharetli olan sebze ve meyveler  hem cilt elastikiyeti hem de virüs ve mikroplarla savaşma konusunda oldukça faydalı yiyeceklerdir.  Özellikle sarı, yeşil ve turuncu yapraklı sebze ve meyveler ve bilhassa yaban mersini cilde elastikiyet kazandırmakta oldukça etkilidirler.

Mucizevi Bakliyatlar

Ölü cilt hücrelerini temizleyip yeni hücrelerin oluşumunu hızlandıran kuru yemiş ve baklagiller protein açısından oldukça zengindirler. Cildi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyabilen, yüksek e vitamini içeren fındık, fasulye, badem ve ceviz gibi kuru gıdalar elastik bir cilt için olmazsa olmazlardandır. E vitamini cildi güneşin zararlı etkilerinden korumakla kalmaz aynı zamanda cildin sarkmasını engelleyerek cildin yaşlanmaya karşı direncini yükseltir.  B vitamini açısından zengin olan Fındık hem enerji verir hem de yeni hücrelerin üretimini hızlandırır.

Balık, Keten Tohumu, Ceviz

Vücudumuzdaki hücre zarlarını koruma altına alan yağ asitleri vücudumuz tarafından doğrudan üretilemez bu yüzden dışarıdan alınmaları gerekmektedir. Uskumru, somon, ceviz ve keten tohumu asidik yağ bakımından oldukça zengindirler. Bu ürünlerin tüketilmesi durumunda cilt elastik bir yapı kazanacak, pul pul olup dökülmesi söz konusu bile olmayacaktır.

 Sigaradan  Uzak Durun!

Sağlıklı bir cilt için bol bol su içmek ne kadar faydalıysa, sigara içmek de cilt için bir o kadar zararlıdır.  Cilt sağlığınızı korumak için sigarayı bırakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Zira sigarayı bıraktıktan bir süre sonra etrafınızdaki pek çok kişinin cildinize bir canlılık geldiğini, çok daha genç göründüğünüzü söyleyeceklerinden hiç kuşkunuz olmasın.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Elmanın Işıltısı Cildinize Yansısın!
  Elmanın Işıltısı Cildinize Yansısın!
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  6 sene önce

  […] kabuğunun ciltte nasıl bir etki uyandıracağını kestirmek hiç de zor değil. Elma, içerdiği kollajen sayesinde uygulandığı cilt bölgesini pürüzsüzleştirmekle kalmıyor aynı zamanda o […]

  Cevapla
  29