Cilt gözeneklerini küçültmek için ne yapmalıyız ?

 Cilt gözeneklerini küçültmek için ne yapmalıyız ?

Cilt gözeneklerini küçültmek ve Sıkılaştırmak için ne yapmalıyız? Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? Gözenekleri Küçültmek İçin Maske Tarifleri Bulabilirsiniz.

Cildi ölü hücrelerden arındırmak ve temizlemek önemlidir. Bu sayede kirlerin gözenekleri tıkaması ile oluşan siyah noktalar ve sivilceler önerilir.

Gözenekler bası sebeplerden dolayı çirkin ve açık gözükebilir. Bu durum genellikle arındırma tedavisi uygulanmadığı için, genetik özelliklerden, kötü cilt bakımından, siyah nokta oluşumundan, aşırı güneşe maruz kalmaktan ya da dengesiz olarak yapılan diyet ve benzeri sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu yazımızda sizlere daha güzel bir cilt yapısına sahip olabilmeniz adına gözenekleri küçültmek için faydalanabileceğiz doğal yöntemleri paylaşacağız.

TV ve film yıldızları ya da reklamlarda gördüğünüz kişiler her daim porselen gibi, pürüzsüz ve tertemiz bir cilde sahip görünürler ancak günlük yaşamda ciltlerine baktığınızda gözeneklerinin açıklığını kapatmak neredeyse olanaksızdır. En azından daha önceleri herkes bu fikre inanıyordu. Oysa günümüzde gözeneklerinizi küçültmede yardımcı olabileceğiniz ve cildinizi güzelleştirmede yardımcı olacak pek çok doğal yöntem mevcut.

Cilt gözeneklerini küçültmek ve Sıkılaştırmak İçin Bakım önerileri

Açık ya da genişleyen gözenekleri ortadan kaldırmak adına aşağıdaki adımları düzenli olarak uygulamaya özen gösterin.

Arındırma

Haftada iki kez uygulayacağınız arındırma yöntemli ölü derileri ve siyah nokta ile sivilcelere neden olan kirleri temizler. Nemlendirilmiş bir pamuk ve ılık su ile cildinizi hafifçe temizleyin.

Buhar banyosu

Buhar banyosu yöntemi gözeneklerin açılmasını sağlayarak çeşitli kir, kalıntı ve yağlardan arındırır. Ardından gözenekler normal boyutlarına dönecektir. Bir tencere su kaynatarak fokurdamaya başladığında yüzünüzü buhara yakın olacak şekilde tutun ve bir havlu ile başınızı kapatın. Daha sonra cildinizi durulayarak dikkatlice kurulayın.

Yüz maskesi yapın

Buhar banyonuzu tamamlamanızın ardından gözenekleriniz genişlemiş olacak bu sayede şimdi uygulayacağınız adımdan çok daha fazla verim alabilirsiniz. Kil maskesi en çok tavsiye edilen yöntemdir çünkü sivilceleri ciddi oranda ortanda kaldırır, fazla yağları emerek gözeneklerin küçülmesini sağlar.

Her sabah yüzünüzü yıkayın

Sabah uyandığınızda ilk olarak ılık su ile yüzünüzü yıkayın ve evde yaptığınız yüz maskenizi uygulayın. Bunun için ise yarım barda suyun içerisine 1/4 süt, iki çorba kaşığı karbonat ile bir yumurtanın akını karıştırın. Hazırlayacağınız bu maske yüzünüzdeki gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağlar ve bakterilerden arındırır. Maskenizi yavaş bir şekilde cildinize uygulayın ve ardından ılık su ile durulayın.

Aloe vera kullanın

Bilindiği üzere aloe vera bitkisi cilt için birbirinden faydalı pek çok özelliğe sahiptir. Cildin nemlenmesini sağlayan aloe vera, cildinizi harici etkilerden korurken aynı zamanda kusurları da kontrol altına alır. Aloe vera evde yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Aloe vera bitkinizden bir yaprak keserek içerisindeki jeli çıkarın ve cildinize uygulayın. Tamamen kuruduktan sonra ise ılık su ile durulayın.

Ayran mucizesi

Cildi temizlemek adına kullanılan en eski ev tedavi yöntemlerinden biri yayık ayranıdır ve tıkanık gözeneklerin doğal yöntemler ile temizlenmesini sağlar. Bir hafta gece yatmadan önce yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve yayık ayranını bir pamuk yardımı ile uygulayın daha sonra 20 dakika kadar bekleterek yüzünüzü soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Portakal kürü

Gözeneklerin neden olduğu çirkin görüntünün giderilmesinde kullanılabilecek en ekonomik yöntemlerden biri portakal suyudur. Tıkanmış olan gözenekler portakalın içeriğinde bulunan nitrik asit ile temizlenir. Ayrıca C vitamini cildi sıkılaştırma özelliğine sahiptir. Bir portakalı sıkın ve bir pamuğu sıktığınız portakal suyuna batırarak cildinize uygulayın. Yöntemlerden bir diğer ise portakalı kesip cildinize uygulamanızdır. Kullanabileceğiniz iki yöntemde de yalnızca beş dakika kadar bekleyin ve ardından cildinizi soğuk su ile durulayın. Portakal suyu cildinizde pulların belirginleşmesine neden olabilir bu sebeple dışarı çıkmadan ya da gün içerisinde değil gece uygulayın.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
2
 • Pelin Sare
  Pelin Sare
  ziyaretci
  5 sene önce

  Buhar banyosu ve aloe vera kesinlikle işe yarıyor.

  Cevapla
  21
  • bahar
   bahar
   ziyaretci
   5 sene önce

   pelin hn mrb buhar banyosunu havluyla mı yapıyorsunuz?

   Cevapla
   17