Dildeki yaralara ne iyi gelir ? Nasıl Geçer ? Evde Bitkisel Çözüm

 Dildeki yaralara ne iyi gelir ? Nasıl Geçer ? Evde Bitkisel Çözüm

Dil Yarasına Ev Bitkisel çözüm, dil yarası nasıl geçer ? Neden olur ?

Dil yaralarının pek çok farklı sebebi vardır. Bazı sağlık sorunları, yanlış uygulanan protezler ya da dilin ısırılması dilde yara oluşuna sebep olabilmektedir. Dil yaraları, dilde yer alan pek çok sayıda kan damarı sebebiyle 4 gün ile 7 gün gibi kısa bir süre de kendi kendine iyileşir. Eğer dilde derin kesikler bulunuyorsa bunların kendi kendilerine iyileşmeleri beklenmez ve bir uzmandan yardım alınması gerekir.

Dil yaralarının önüne geçilmesi amacıyla öncelikle ağzın hijyenin sağlanması, sigara kullanmama ve bağışıklık sisteminin gülendirilmesi adına yeterli ve dengeli bir diyet seçimi yapılmalıdır.

Peki, dildeki yaralara ne iyi gelir?

Ağınızdaki döküntü, kir ve kalıntıyı temizlemek adına öncelikle ağzınızı temiz su ile çalkalayın. Bunu ayrıca oranını sizin belirleyebileceğiniz tuzlu gargara ile de yapabilirsiniz. Ardından ağzınızı durulayın.

Kanamanız bulunuyorsa, kanın durmasını sağlamak için soğuk pres uygulayın. Bunun için bir havluya ince bir buz parçası koyarak yaklaşık beş dakika kadar soğuk pres yapabilirsiniz. Bu uygulama şişme, ağrı ve varsa kanamanın durması için oldukça etkili olacaktır.

Dilinizdeki yarayı temiz tutmak adına antiseptik bir gargara kullanabilirsiniz. 1/1 oranında su ile hidrojen peroksiti karıştırın. Hazırladığınız karımı ile ağzınızı çalkalayın. Çalkalanma sırasında köpürebilir ancak karışımı yutmamaya dikkat edin. Gargaradan sonra ağzınızı durulayın. Hidrojen peroksit ağzınızda bulunan bakteriler ile mücadele ederek dil yarasının enfekte olmasını engeller.

1 şeker kaşığı kabartma tozuna bir miktar su ekleyerek macun elde edin. Karşımı yaklaşık olarak 5 – 10 dakika kadar dilin yaralı bölgesine uygulayın. Bu karışımı yarıyı koruma ve ağrının azalmasını sağlamak için günde 2-3 kez tekrarlayın.

Dilinizdeki yaralarınız geçene dek dilinizi tahriş etmeyecek gıdalar ile beslenmeye özen gösterin. Köşeli, sert ve keskin besinlerden uzak durun. Ayrıca sıcak ve baharatlı gıdalarda tüketmeyin. Bunların yanı sıra sigara, kafein, narenciye, cips ve çikolata gibi yiyeceklerden de kaçınmaya özen gösterin.

Paylaştığımız yöntemler dilinizdeki yaraların geçmesine yardımcı olmuyorsa veya durumun daha da kötüleşmesine neden oluyorsa, aşırı şişme ve kanamalar sürüyorsa bir uzmana görünün. Bu aşamada size antibiyotik tedavisi gerekebilir ya da yaranın derinliğine göre dikiş dahi atılabilir.

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu

“Dilde oluşan Yaralar İçin Bitkisel Kür Tarifi Video”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap