Doğa Harikası Artvin Borçka Karagöl

 Doğa Harikası Artvin Borçka Karagöl

 Karadenizin Doğa Harikası Artvin Borçka Karagöl Ulaşım , Otel ve Konaklama İmkanı , Tarihçesi , Resimleri , İklimi

Borçka kara göl, Artvin merkeze 57 km. Borçka ilçesine ise 25 km. uzaklıkta bulunan, Karadeniz’in saklı kalmış cennetlerinden bir tanesidir. Kesinlikle dünyanın en güzel göllerinin listesine eklenmesi gereken göl ve çevresindeki yeşillik ile bir doğa harikasıdır. Yeteri kadar tanıtımı yapılmayan bu adeta saklanmış olan gölün tanıtılması turizm açısından son derece önemlidir.

Milli parkın girişinde tabelasının olduğu yerden itibaren 6 km uzunluğundaki parke taşlı yol boyunca park gezilmeye değer bir yerdir. Yolun uzun olmasını hiç fark etmeden, yol kenarında akan şelaleleri ve yemyeşil ağaçları seyrederken milli park alanına varmış olursunuz.

Park girişinden bilet alarak park alanını gezebilir, piknik yapabilir ya da konaklayabilirsiniz. Sizin için Hazırladığımız Gezi Rehberinde Türkiye’nin Doğal Göllerini Bulabilirsiniz.

 

Tarihçesi;

1900’lü yılların başında eski adıyla Klaskur yeni adıyla Aralık olarak bilinen bir yayla köyünün yakınındaki tepenin kaymasıyla Klaskur deresinin önü kapanmıştır. Derenin kapanması sonucunda ise, Borçka Karagöl oluşmuştur. 2002 yılında Bakanlar Kurulu tarafından tabiat parkı ilan edilmiştir. Göl 368 hektardır. Göl ve çevresi toplam 5 hektar alana sahiptir.

Önceleri sıradan olan ve özellikle yöre halkı tarafından cazip gelmeyen göl, temiz ve bol oksijenli havası, yeşilliği ve doğal kaynak suları ile hem yerli turistin hem de yabancı turistin ilgisini çeken Turistik bir parka dönüşmüştür. Böylece yöre halkı sahip oldukları güzelliğin değerini anlamaya başlamışlardır. Fakat hala yeterince tanıtımı yapılmamakta ve hak ettiği konuma gelememiştir.

Göl erozyon sebebiyle dolma tehlikesi altındadır. Aralık, Karşıköy ve Atanoğlu köyleri sınırları içinde olan gölü kuş bakışı olarak Heba, Aralık ve Atanoğlu yaylalarından görmek mümkündür.

 

İklim ve Bitki Örtüsü;

Yağmur ormanlarına benzeyen, sürekli yağışın olduğu tipik bir Karadeniz iklimidir. Dağlarla çevrili olan göl, bol yağış alsa da çok soğuk bir iklimi yoktur. Çam ağacı başta olmak üzere birçok ağaç çeşidi görmek mümkündür. Milli park ve çevresinde, dağ tavuğu, vaşak, ayı, dağ keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban domuzu, geyik ve birçok yırtıcı kuş yaşamaktadır. Yılın her mevsimi yemyeşil olan ağaçlar, sonbaharda sarının tonlarında açıklı koyulu, hazan yapraklarına dönüşerek harika bir görüntü oluşturur.

Konaklama;

Yıllık 20 bin ziyaretçisi olan Borçka Karagöl de her geçen gün ziyaretçi sayısı artarak devam etmektedir. Karagöl’e 8-10 km uzaklıkta bulunan pansiyonlarda konaklanabilir, milli parkın içinde 20-25 yatak kapasiteli misafirhane bulunduğundan yer olması durumunda misafirhane de de kalabilirsiniz.

Bunun dışında yanınızda kendi götürdüğünüz çadırı, çadır kampı alanına ücret karşılığı kurarak konaklayabilirsiniz. Yanınızda çadırınız yok ise, iki kişilik ya da üç kişilik çadırlar kiralanabilirsiniz. Karavan turizmi için ideal olan Milli parkta karavanınız var ise karavanınızda da konaklayabilirsiniz.

Ayrıca misafirperverliği ile tanınan Karadeniz halkı özellikle yörenin halkı kendi evlerindeki odalarını dahi kiralayabilmektedir.

Kısaca önceden rezervasyon yaptırmasanız da konaklama sorunu yaşamayacağınız garantidir.

Ulaşım;

Artvin Borçka- Karagöl’e gidebilmek için önce Trabzon hava alanına uçakla gidilmelidir. Hava alanından sonra, minibüs ya da taksi ile kara yolu üzerinden yola devam edebilir ya da özel otomobiliniz var ise otomobilinizle gidebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise kalacağınız gün kadar 1 ya da 2 günlüğüne araç kiralayıp Trabzon havalimanından sonra geri dönüş zamanınıza kadar Borçka Karagöl ve tüm çevreyi gezebilirsiniz.

Artvin merkeze 57 km. uzaklıkta, Hopa merkeze 61 km. uzaklıkta ve Borçka merkeze 25 km uzaklıkta olan Borçka Karagöl’e özel aracınız yok ise 1-2 günlüğüne araç kiralamanız, daha rahat seyahat imkanı tanıyacağından tavsiye edilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap