Doğal Tonlarda Nude Makyaj Nasıl yapılır ?

 Doğal Tonlarda Nude Makyaj Nasıl yapılır ?

Nude makyaj doğal tonlarda çok aşırı makyaj yapıldığı belli olmayan makyaj türüdür. Doğal görünmek isterken hiç makyajsız gibi durmak değil, sadece makyaj yaparken cilde belirgin renk vermemektir. Nude makyajında cilt her zaman ışıl ışıldır ve doğal görüntüsünü korur.

Doğal makyajda, pastel tonlar kullanılsa bile çeşit çeşit renkler kullanılabilir. Oysa nude makyajında sadece cilt tonuna yakın tonlar kullanılmalıdır.

Doğal Tonlarda Nude Makyaj Nasıl Yapılır ? ( Video )

Nude Makyajı Nasıl Yapılır? İpuçları

 • Önce cildinizi güzelce temizleyin ve nemlendirin. Köpük temizleyicileri tercih ederseniz, hem cildiniz kirden arınmış olur hem de cildiniz yeterince nemlenmiş olur.
 • Şayet yağlı ya da karma cilt tipine sahipseniz, nemlendirici yerine makyaj bazı kullanmalısınız. Böylece cilt yüzeyiniz pürüzsüzleşir, matlaşır ve makyaj için hazır hale gelir. Cildin genel görünümü problemsiz bir şekilde mükemmelleşir.
 • Temizlenen ve nemlenen cilde sırada fondöten uygulamak vardır. Çok koyu renk olmayan ve cilt renginizle uyumlu yüze kadifemsi bir mat görüntü veren fondöten tercih etmelisiniz. Yumuşak bir fondöten süngeri yardımıyla yüzünüze yumuşak dokunuşlar ile uygulamalısınız.
 • Makyaja hazır olan cildinize kapatıcı kullanmanıza gerek görürseniz, göz çevresi ve cilt kusurları için doğal kapatıcı tercih edebilirsiniz.
 • Fondöten ve kapatıcının ardından sırada cildinize pudra uygulamak vardır. Cildinize duru bir doğallık ile aydınlık görünüm vermesi için transparan pudrayı tercih etmelisiniz.
 • Cildiniz bu işlemlerden sonra kusursuz bir hal alacaktır. Kusursuzlaşan cildinize kontür uygulayın. Koyu renk kontürü elmacık kemiklerinizin altına uygulayın. Fırçaya açık renk kontür alarak koyu rengi gölgelendirerek yayın.
 • Kontürünüzün daha belirgin olması ve daha çok vurgulanması için, parmak uçlarınız ile kontürü yayabilirsiniz
 • Sıra allık sürmeye geldiğinde ise, yüzünüze renk vermek için, taze ve sağlıklı bir görünüm için allık kullanmak her zaman gereklidir. Yanaklarınızın rengine yakın bir renk tonunda natürel duracak bir allık sürmelisiniz.
 • Kahverengi göz kalemi daha doğal bir ifade vereceğinden gözlere derinlik katar. Gözlerinize kahverengi göz kalemi çekerek makyajı tamamlayabilirsiniz.
 • Ruj rengi ise hafif pembe tonlarında ya da nüde beji denilen renkte ruj tercih edilmelidir.
 • Göz kalemi ile ruj seçimi kişinin kendi göz rengi ile dudak renginin açık ya da koyu tonlarda olması ile alakalı düşünülmeli ve makyajın bütününü tamamlayıcı uyumlu tonlarda olmasına özen gösterilmelidir.
 • Nude makyajı sıradan bir makyaj olmadığından kişi ilk uygulamada bu makyajı profesyonel bir kişiye yaptırmalı, kendi tenini ve seçmesi gereken tonları öğrenmelidir. Ayrıca uzman kişilerce önerilen ürünleri satın alarak pratikte daha sonra nüde makyajını kendisi yapmaya başlayabilecektir.

Nude Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Nude makyajında ten rengine göre dikkat edilmesi gereken renk tonları;

 1. Açık renk ciltliler, vizon renklerini tercih etmeli,
 2. Orta ve buğday ten rengine sahip kişiler karamel ve bal tonların tercih etmeli,
 3. Esmer tenlilerde çikolata ve bronz renklerini tercih etmelidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap