Doğum sonrası hızlı kilo vermek için ipuçları

 Doğum sonrası hızlı kilo vermek için ipuçları

Doğum Sonrası nasıl hızlı kilo verebilirim ?

Kadınların bek çoğu hamilelik sürecinde kilo alır ve doğum son

rası eski bedenlerine geri dönebilmek adına çaba göstermeye başlarlar. Bu konuda izlenebilecek en sağlıklı metot annenin değil bebeğin kilo almasını sağlayacak gıdalar ile beslenmek ve bunda sebat etmektir. Doğum sonrası kilo vermenin yolları yazımız ile sizlere doğumunuzun ardından kilo vermeniz konusunda yardımcı olacak ve düşlediğiniz kiloya kısa zamanda kavuşmanızı sağlayacaktır.

Kilo vermek için kendinizi hazır hissettiğinizde sağlıklı bir beslenme programı ve egzersiz ile kolaylıkla kilo verebilirsiniz.

Doğum sonrası hızlı kilo verme yolları nelerdir? 

Vücudunuzun kendine gelmesi için zaman tanıyın

Uzmanlar doğumun ardından kilo vermeye başlamadan önce minimum 6 – 8 hafta beklenmesi gerektiğini belirtiyor. Bunun nedeni olarak ise kilo vermeden önce vücudun kendisini toplaması gerektiğine vurgu yapılıyor.

Diyetisyenden yardım alın

Doğumdan birkaç ay sonra bir diyetisyene giderek anne sütünü arttıran ve sizin dengeli olarak beslenerek kilo vermenizi sağlayan bir liste hazırlamasını isteyin. Böylece siz en kısa sürede forma girerken bebeğinizde günlük olarak alması gereken gıdaları sizin aracılığınızla alır.

Beklentileriniz gerçekçi olsun

Magazin ve basında gördüğünüz birçok ünlünün gebelik kilosunu hızla verdiğine şahit oluyoruz. Ancak unutmamalısınız ki ünlüleri doğumlarının ardından kilolarını vermek adına uyguladıkları uç diyetlerin birçoğu hem bedene hem de ruha zarar veren türdendir. Ayrıca herkesin beden yapısı birbirinden farklıdır. Doğum sonrası kadınları bazıları gebelik öncesi hallerine hızla geri dönerken bazıları ise doğum kilolarından yaşamları boyunca kurtulamaz. Bu sebeple vücutlarınızı genç kızlık hallerine çevirmek adına ütopik beklentilere girmeyin.

Diyetisyenlerin pek çoğu ayda 3 kilonun üzerinde kilo vermeyi önermemektedir. Bu nedenle vücudunuza eksi kilonuza kavuşabilmek adına zaman tanıyın. İstediğiniz kiloya hemen ulaşamazsınız hayal kırıklığı yaşamayın.

Doğum sonrası kilo verme egzersizleri (Video )


Doğum sonrası uygulanabilecek en pratik ve en yararlı egzersiz yürüyüştür. Mümkün oldukça her gün yürüyüş yapmaya özen gösterin. İlk olarak 15 dakikalı yürüyüşler ile başlayın ve zaman içerisinde yarım saate çıkarın. Kendinizi iyi hissetmeniz halinde bu yürüyüş zamanınızı daha da yükseltebilirsiniz.

Doğumunuzdan bir ay kadar sonra şayet doktorunuz herhangi bir sakınca görmezse bir spor hocası ile egzersize başlamanız oldukça faydalı olacaktır. Söz konusu egzersizler hafif tempolu koşu, bisiklet sürmek ve mekik çekmek olabilir.

Pratik olarak uygulayabileceğiniz doğum sonrası egzersiz hareketleri

Söz konusu egzersiz hareketleri doğumun ardından gevşemiş olan kaslarınızın güçlenmesine  ve bedeninizin gebelik öncesi zarif forumuna geri dönmesine yardımcı olacak. Egzersizlere tüm hareketleri 8 defa tekrarlayarak başlayın ve zamanla 12’de çıkartın.

* Sırtüstü olarak yere uzanın ve ayaklarınızı kalçanıza doğru çekin. Bu pozisyonda kalçanız üzeride sağa ve sola dönün. Arada ise bacaklarınızı uzatarak dinlenin. Yapacağınız bu egzersiz bel bölgenizin incelmesine destek olacaktır.

* Sırtüstü yatar pozisyondayken ellerini yanlara doğru açın ve daha sonra kollarınızı çapraz şekilde üst üste getirerek nefes verin. Yavaş yavaş indirirken ise derin bir nefes alın. Nefesinizi kontrollü ve ağır bir şekilde vermeniz bu hareket için oldukça önemlidir. Bu hareket vücudunuzda kan dolaşımınızın hızlanmasına destek olur.

* Sırtüstü uzanarak dizlerinizi kırın. Kollarınız iki yana açık ve ayaklarınız yere basık olsun. Bu pozisyonda bedeninizi omuzlarınız ile destekleyerek yükseltmeye çalışın. Yavaş yavaş altıya dek sayarak yüksekte tutun ve ardından başlangıç pozisyonunuza dönüp dinlenin.

*Sırtüstü uzanarak dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı birleştirin. Başınızı kaldırım belinizden itibaren bedeninizi öne doğru eğin. Elleriniz ile dizlerinize dokunup karnınızı içe çekin daha sonra kollarınızı ve başınızı indirin.

Paylaştığımız bu egzersiz hareketlerini düzenli şekilde uygulayarak çok kısa bir süre zarfında istediğiniz fit görünüme kavuşabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap