Elmanın Işıltısı Cildinize Yansısın!

 Elmanın Işıltısı Cildinize Yansısın!

Elmanın Cilt için Faydaları , Elma suyu ile Cilt Lekelerine Faydaları , Elma yüze ve Cilde nasıl uygulanır ?

Elmanın Işıltısı Cildinize Yansısın!

Tadına hiç doymadığımız, içi ayrı dışı ayrı bir lezzet olan elma, yalnızca damaklarda unutulmaz lezzetler bırakan bir meyve değil, ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olan güzel
bayanların bir sır gibi sakladığı bin bir derde deva mucizevi bir ilaçtır aynı zamanda. Bu yazımızda sizler için elmanın cilde faydalarını bir arada topladık. İşte Elma’nın en göze çarpan faydaları.

Elmanın Cilde Faydaları

Özellikle yüzdeki sivilceler ve cilt üzerindeki lekelerin yok edilmesinde sıklıkla kullanılan elma ve elmadan üretilen sirke gibi doğal ürünler cildi onarmakta ve cilt sağlığını korumakta oldukça etkilidir. Kış aylarında en çok tüketilen meyvelerin başında gelen elmanın faydaları gerçekten de saymakla bitmez. İşte o faydalardan sadece bir kaçı…

 

Parlak Ciltler

Pek çok herbalist ve bilim adamına göre meyvelerin dış görünüşleri onların içerdikleri özelliklerin bir yansımasıdır aynı zamanda. Bu açıdan bakıldığında elmanın parıldayan dış kabuğunun ciltte nasıl bir etki uyandıracağını kestirmek hiç de zor değil. Elma, içerdiği kollajen sayesinde uygulandığı cilt bölgesini pürüzsüzleştirmekle kalmıyor aynı zamanda o bölgenin aydınlanmasını sağlayarak yaşlanmayı da geciktirmektedir. Kısacası yüzünüz için elma kullandığınızda sadece güzelleşmiş olmayacak aynı zamanda gençliğinizi de koruma altına almış olacaksınız. Eskilerin deyimiyle “Elma yanaklı” olmak için özellikle kırmızı elmayı tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Elma Doğal Bir Nemlendiricidir

Nemlendirici özelliği sayesinde derinin kurumasını önleyerek yaşlanmayı geciktirir. Cildi ölü hücrelerden arındırır ve temizler. Cildinizi nemlendirmek ve arındırmak için tek yapmanız gereken şey bir bütün elmayı dilimlemek ve bir iki dilimini elinize alarak içindeki suyun  tamamını kaybedene kadar yüzünüzde gezdirerek ovalamaktır.
Elma cildinizi nemlendirirken bir yandan da temizler. Bunun için tek yapmanız gereken bir dilim elma kesmek ve suyu bitine kadar yüzünüze uygulamaktır. Bu işlem ile hem vücudunuzdaki yağ üretimi dengelenecek hem de yüzünüz nem kazanacaktır.

 

Yaşlanmayı Geciktirir

Düzenli elma yemenin sadece dişlere ve diş etlerine faydalı olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Elma sık sık tüketildiğinde en iyi kırışık önleyici kremlere taş çıkaracak kadar etkili bir anti-aging meyvesidir. Dilerseniz cildinize elma maskesi uygulayarak kırışık cildinizin her geçen gün nasıl toparlandığını, cansız ve mat görünen cildinizin nasıl parıldadığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Elma maskesi için elmayı rendeliyoruz. Rendelediğimiz elmayı yüzümüze uygulayarak yaklaşık 15 – 20 dakika kadar bekleterek daha sonra temizliyoruz.

Güneşin Zararlı Işınlarından Korur

İhtiva ettiği maddelerle güneş ışınlarına karşı tam bir kalkan gibidir. Güneşin zararlı ışınlarını bir süzgeç gibi emerek cilde zarar vermesini engeller. Başta kadınlar olmak üzere hemen hemen herkesin ortak sorunlarından biri olan güneş lekeleri için bulunmaz bir önleyicidir. Özellikle gliserinle birlikte kullanıldığında çok iyi sonuçlar vermektedir. Bunun için yapmanız gereken bir miktar elmaya bir çay kaşığı kadar gliserin ilave edip karışımı yaklaşık 15 dakika ciltte beklettikten sonra yıkmaktır.

 

Aknelere Veda Edin

Çeyrek elmayı ezip süt kremasıyla karıştırmanız halinde elde edeceğiniz doğal kremi kullanarak yüzünüzdeki akne ve lekelerden kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Karışımdan tam verim alabilmek için, karışımı her uyguladığınızda 5-10 dakika cildinizde bekletmeniz gerektiğini unutmayınız. Bunun yanı sıra akneyi kavurucu sıcaklarda serinlemek için de kullanabilirsiniz. Bir parça elmayı buzdolabında yaklaşık 1 saat kadar beklettikten sonra çıkarıp cildinizde gezdirin. Böylece hem serinlemiş olacak hem de cildinize onarıcı bir masaj yapmış olacaksınız.

Tonik Etkisi

Tonik cildi yağdan arındıran, ferahlatan, nefes aldıran bir etkiye sahiptir. Elma ve elma sirkesi de işte tam olarak bu işlevi yerine getirir. Elma suyu sirkesini cildinize uygulamanız durumunda cildinizin gözeneklerine yerleşmiş yağlar ve kir vücudunuzdan ayıp, cildinizin nefes almasını ve canlılık kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte elmanın bir diğer özelliği cildin PH değerini dengelemesidir. Dengeli bir PH değerine sahip olan cilt daha az yağlanır daha güzel görünür. Elma ve elma suyu sirkesi cildinize gerginlik kazandırabilecek tonik özelliği görürler. Elma suyu sirkesi gözeneklerde birikmiş ve akneye yol açan yağın temizlenmesine yardımcı olur.
Elma suyu ayrıca cildin PH seviyelerini dengeler ve böylece cildin kendi yağlarının aşırı üretimine de engel olur. Tek yapmanız gereken bir parça pamuğa elma suyu sirkesi dökmek ve yüzünüzü bununla silmektir. Elma suyu sirkesi tonikle aynı etkiyi yaratacak ve akneleri cildinizden uzak tutacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap