Erken Kalkmanızı Sağlayacak 6 Yöntem Nelerdir?

 Erken Kalkmanızı Sağlayacak 6 Yöntem Nelerdir?

Güne zinde başlamak, erkenden uyanmak ve sabahın erken saatlerinde tüm işlerini yapmak hemen hemen herkesin yapmak istediği bir şeydir. Erken uyanmak aslında çok istenilen ama bir o kadar da zorlanılan bir durumdur. Çoğu kişi yarın sabah erken kalkacağım der ve sabah olduğunda ise maalesef belirli sebeplerden dolayı her zamanki saatinde uyanır. Şimdi ise sabahları erken kalkmanıza yardımcı olacak birkaç yöntem sunacağız;

1-Ertelemeyin!

Gece yatmadan önce saatinizi yarım saat erkene aldınız. Sabah ise hemencecik oluverdi ve alarm çalmaya başladı. Ve siz beş dakika daha diyerek alarmı ertelediniz. Erken kalkmak için çalan saatte uyanmanız gerekiyor. Çünkü her ertelemede vücudunuza hiçbir yararı olmayacak yeni bir uykuya dalıyorsunuz. Belki bu sebeple daha yorgun bile kalkmanıza sebep olabilir. İşte bu yüzden erken kalkmayı beyninize kodlayarak çalar saat çalar çalmaz kalkmalısınız.

2-Geç Saatte Yemek Yemeyin!

Geç saatlerde yemek yemeniz sizi rahatsız edebileceğinden geç uykuya dalmanıza sebep olabilir. O yüzden akşam yemeğini daha erken saatlerde yemeniz hem kaliteli bir uyku uyumanız hem de mideniz için daha sağlıklı olur.

3- Uyumadan Perdelerinizi Kapatın!

Gece boyu kaliteli bir uyku uyumanız sabah erken kalkabilmenizi sağlayacak olan koşullardan birisidir. Gece odanızda ışık yapan ne varsa kapatın ve aynı zamanda dijital eşyalarınızdan da uzak durun. Yatağınıza yattıktan sonra telefonunuzla ilgilenmeniz uykunuzu kaçıracak ve geç uyumanıza sebep olacak dolayısıyla sabah erken kalkmanıza engel olacak. Bu sebeple mümkünse önce odanızı havalandırın ve ardından odanıza ışık yayan ne varsa kapatın.

4-Erken Uyumaya Çalışın!

Erken uyumak sabah erken uyanmak için en önemli yöntemlerden biridir. Erken uyumak dinlenmeniz gereken saatten kısmanıza engel olacağı için sabah daha dinç kalkmanızı sağlar.

5-Hareket Edin!

Sabah kalktığınızda tam olarak uykudan uyanabilmek için özellikle gerilme hareketleri yapmanız daha çabuk uyanmanıza olanak sağlar.

6-Soğuk Su!

Yatağınızdan kalktıktan sonra ilk işiniz yüzünüzü yıkamak ve dişlerinizi fırçalamak olsun. Mümkünse bu işlemi soğuk su ile yapın. Çünkü erken uyanmak için soğuk su ve diş macunu sizi uyarır ve uyanmanıza yardımcı olur.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap