Etnik, Otantik ve Bohem Giyim Tarzı

 Etnik, Otantik ve Bohem Giyim Tarzı

Klasik yaşam tarzını ve onunla alakalı konuları sevmeyenler kendine özgü bir yol çizer. Bu çizgiyi de özellikle dış giyimi ile sergileyerek farklılığını ortaya koyar. Bu giyim tarzı otantik giyim tarzı olup zamanla alakası olmayan ya da bazen geçmiş yaşamları yansıtan veya farklı bir etnik giyim kültürüne ait simgelerle hem modaya hem de kişiye ilham olur. Bu giyim tarzları yeri geldiğinde modaya ilham olmakta ve bunun için tasarımcılar etnik kültürlere ait giyim ve kuşamı araştırarak günümüze yansıtmaktadır. Her yaş ve cinse ait bu tarz giyim çeşidi bulmak mümkündür.

Renkler ve Modeller

Etnik giyim ürünlerinde genellikle canlı renkler, desenli motifler göze çarpar. Ayrıca ilginç simgeler, çizgiler bu giyim tarzının belirleyici özellikleri arasında yer alır. Etek, kol ve yaka uçlarına farklı tekniklerle işlenen motifler, süslemeler bu giyim modellerinin belirleyici özellikleri arasında yer alır. Bu konuda diğer belirgin özellikler iç içe giyilen etekler ve kollardaki detaylar göze çarpar. Bir yöre veya ülkeye ait olduğu simgelenmiş bu giyim tarzını giymeyi seven kişiler vardır. Şalvar otantik bir giyim tarzı olmakla birlikte moda tasarımcıları sayesinde en bohem giyim tarzı olarak karşımıza çıkabilir.

Organik Ürün

Bu giyim tarzının en belirleyici özelliği kullanılan kumaş ve kullanılan renklerin organik olmasıdır. El dokuması, el işçiliği bu giyim tarzında kendini gösterir. Bu ürünler cilde zarar vermez, terletmez ve koku yapmaz. Bu ürünlerde kullanılan boyalar kök boya olduğu için ürünü yıkarken dikkat etmek gerekir. Onun dışında ürün hem kullanışlı hem de uzun ömürlü olur. Ayrıca bu model giyimlerde basit bir tasarım vardır. El ile imal edilen bu ürünlerin fiyatları genel anlamda diğer ürünlere göre daha pahalı olur.

Akım Olsa Da Olmasa da

Bu giyim tarzları akım olsa da olmasa da toplumların gündelik yaşam kıyafetleri olarak her daim göze çarpar. Bu giysileri yaz veya kış döneminde giyen pek çok kişi olduğu için de piyasada her daim alıcısı bulunur. Uzun ve desenli etekler, kaftanlar, şalvarlar bu giyim tarzını yansıtır.

Genel Bir Bakış

İster otantik, ister bohem veya etnik olsun bu giyim tarzının ortak özellikleri;

  • Rahatlık sağlaması, salaş bir görünüm
  • İn organik maddelerden üretilmemesi
  • Genel de az detay ve az dikişli olması
  • Sade renk ve desenlerin yer alması
  • Zaman zaman modaya ilham olması
  • Özellikle butik ürün olarak satılır
  • Bu ürünlerde yine el ürünü tahta boncuk ve düğmeler, iğne işi kenar süslemeleri gibi malzemeler aparat olarak kullanılır.
  • Fiyat bakımından fabrikasyon ürünlere göre daha pahalıdır.
  • Renk ve çeşit alternatifi azdır gibi genel özellikleri bulunan bu giysiler genel olarak sevilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap