Evde Doğal Bebek Maması Nasıl Yapılır?

 Evde Doğal Bebek Maması Nasıl Yapılır?

Anneler bebeklerinin düzgün beslenmesini önemsemektedir. Hazır mamaların çıkması anneler için oldukça kolaylık sağlasa da, içinde kimyasal barındırdığı için anneler tekrar evde yapılan doğal bebek mamalarına yöneldi. Hem bebeklerinin sağlığı açısından hem annelerin iç rahatlığı açısından ev yapımı mamalar daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca bebeklerin tek başına yemediği ürünleri de mamanın içine karıştırarak yemesini sağlamak mümkündür. Mama yapımı bebeğinizin altı aydan sonra başlamalıdır. İlk altı ay anne sütü kullanılmalıdır.

Sebzelerle Yapılan Bebek Mamaları

Kabak ve havuç püresi annelerin sıkça tercih ettiği mamalardan biridir. Yapımı, kabak, havuç, soğanı keserek yağ ile hafifçe yanmadan kızartılır. Daha sonra üzerine biraz sıcak su ekleyerek pişirilir. Çatal yardımı ile ezdikten sonra çocuğunuzun maması hazırlanmış olacaktır. Diğer bir mama tarifi ise, Bal kabağı püresi, bal kabaklarını yıkadıktan sonra küçük bir kısmını tencereye atıp kaynatın. Haşlandıktan sonra yulaf, süt, ceviz ve bir miktar pekmez ekleyerek bir robot yardımı ile ezin. Çocuğunuzun bu püre ile daha canlı enerjik olacaktır. Böyle birçok sebzeyi haşlayarak püre yaparak çocuğunuza mama hazırlayabilirsiniz. Kereviz, patates, kabak, soğan, havuç oldukça besin değeri yüksektir. Bu ürünleri çocuğunuza mama yaparak yedirebilirsiniz.

Et Ürünleri İle Hazırlanan Bebek Mamaları

Bebeğinizin sebze dışında beyaz ve kırmızı et ürünlerinden de protein almaya ihtiyacı vardır. Yapımı kolay birkaç mama tarifi vardır. Bunlardan bir tanesi, balıkla yapılan bir mamadır. Alabalık ya da somon balığının küçük bir kısmını pişirdikten sonra, haşlanmış havuç, küçük bir parça avokado, yarım kesilmiş domatesi ezerek karıştırın. Besin ve vitamin değeri oldukça yüksek bu mamaya çocuğunuza iç rahatlığı ile yedirebilirsiniz. Diğer bir tarif ise tavuk ile yapılmaktadır. Bir parça tavuğun tercihen göğsünü kullanarak haşlayın. Soğan, havuç, kabağı zeytinyağı ile yanmayacak şekilde kavurun. Daha sonra üzerine biraz su ekleyin, bir miktar irmiği de içine koyup haşlanmasını bekleyin. Haşlandıktan sonra tavuk göğsü ve haşlanmış sebzelerinizi karıştırıp robot yardımı ile ezin. Mamanız hazır olacaktır. Evde yapabileceğiniz, kendinizin de yapabileceği özgün birçok doğal mama elde edebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap