Evlat Edinmek İçin Gerekli Şartlar ( KadinTrend Özel Haberi )

 Evlat Edinmek İçin Gerekli Şartlar ( KadinTrend Özel Haberi )

Evlat Nasıl Edinilir?

Türkiye’de büyük oranda kimsesiz çocuk bulunmaktadır. Bu kimsesiz çocuklar devlet koruması altındadır. Devlet koruması altında olan bu çocuklar, aile sıcaklığını bulmak amacı ile uygun bir aileye koruma altına verilmektedir.  Ancak her isteyen aileye evlatlık verilmesi söz konusu olmamaktadır. Bu çocukların evlatlık olarak verilmesi için bir takım şartların taşınıyor olması gerekmektedir. Devlet koruması altında her türlü ihtiyacı karşılanan bu çocukların tek eksiği anne ve baba ile sıcak bir ev ortamı olmaktadır. Her ne kadar devlet sıcak bir aile ortamı yaşatmaya çalışsa da; bu çocukların anne ve baba ile birlikte bir evde yaşamaları çocukların ileriki yaşamlarında oldukça büyük önem arz edebilmektedir. Bu nedenle, devlet çocuk sahibi olamayan ailelere, belirli kriterlere sahip olmaları halinde evlatlık edinme fırsatı vermektedir.

Evlat Edinme Kriterleri Nedir?

 • Çocuk esirgeme kurumundan çocuk evlat almak isteyen evli çiftlerin en az beş yıl evli olma şartı bulunmaktadır.
 • Eşlerden birisinin en az otuz yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Bunların haricinde evlat edinmek isteyen bireylerin, evlatlık olarak alacakları çocuklar ile arasında en az on sekiz yaş fark bulunması gerekmektedir.
 • Evlat olarak alınmak istenilen çocuklar, evlat edinmek isteyen ailenin nüfusuna hemen verilmez. Çocuk evlatlık olarak alınmasının ardından bir yıl süre ile geçici olarak bakımı aile tarafından sağlanır. Evlatlık olarak verilen çocuğun gereken düzeyde temel ihtiyaçları ve psikolojik olarak ihtiyaçları giderilmesi halinde çocuk evlatlık verilir. Evlat edinen ailenin ev ortamı sürekli olarak bakanlık tarafından denetlenerek, çocuğun geleceği hakkında da endişe duyulmaması sağlanmaktadır.
 • Devlet denetimi altında evlatlık verme süreci mahkeme kararı ile gerçekleşmektedir. Evlatlık verilmeye mahkeme karar vermesi ardından; çocuğun kaydı diğer kayıtlı olduğu nüfustan sildirilerek, evlatlık verilmeye karar verilen ailenin nüfus kütüğüne verilir. Böylece evlat edinme işlemi tamamlanmış olmaktadır.
 • Evlat edinmek isteyen çiftler, tüm kriterleri sağlamaları halinde bunun yanında evlatlık işlemi için gerekli olan belgeleri toparlamaları halinde; evlat edinilmesi için yalnızca üç tane çocuk gösterilir ve bu çocuklardan yalnızca birisini seçebilir.

Evlat Edinme İşlemi Sırasında Gerekli Belgeler

 • Her iki eş içinde sağlık raporu,
 • Sabıka Kaydı,
 • Kimlik Fotokopisi,
 • Gelir beyannamesi ve kişilerin üzerine kayıtlı olan taşınmazlar,
 • İkametgah bildiren belge,
 • Öğrenim durumunu gösteren belge,

Gibi belgeler evlat edinmek isteyen kişilerden istenmektedir. Buna ek olarak; evlat edinmek için kişilerin mutlaka bazı kriterleri de taşıması gerekmektedir. Yukarıda belirttiğimiz kriterler zaman zaman değişebilmektedir. Ayrıca bu kriterler, merkezlerden merkezlere ya da evlatlık edinilmek isteyen kişinin yaşına göre de değişebilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap