Fasulye Fava Tarifi

 Fasulye Fava Tarifi

Kuru fasulye her ne kadar kış yemeği olarak bilinse de yaz aylarının kavurucu sıcak günlerinde de nefis bir soğuk yemeğe dönüşüp fasulye fava olarak soframıza yer alacaktır. Uzmanların da baklagillerin sık tüketilmesi konusundaki görüşleri göz önünde bulundurulduğunda, fasulye fava hem severek tüketilecek bir yemek hem de protein açısından oldukça zengin olan fasulyeyi daha sık tüketmek için bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Fasulye fava her öğün ve her türlü ana yemeğin yanına yakışan bir meze olmakla beraber ara öğün olarak da cips tarzı aperatifler ile de tüketilebilir.

Fasulye Fava’nın Malzemeleri

  • 250 gr. haşlanmış kuru fasulye
  • 2 büyük diş rendelenmiş sarımsak
  • 1 kahve fincanı tahin
  • 1 kahve fincanı hakiki sızma zeytinyağı
  • 1 kahve fincanı süzme yoğurt
  • Damak zevkine göre yeterli miktarda kimyon, kırmızıbiber, karabiber ve tuz
  • Birkaç damla limon suyu

Fasulye Fava’nın Hazırlanışı

Bir gece öncesinden ıslatılan fasulye bir tencereye alınarak yeterli miktarda su ilave edilip yumuşayana kadar haşlanır. Pişen fasulyenin suyu süzülüp kenarda beklemeye bırakılır. Bu esnada geniş bir tavaya zeytinyağının yarısı konulur ve üzerine rendenmiş sarımsaklar eklenerek biraz sote edilir. Ardından suyu süzülen fasulye de tavaya alınarak orta ateşte sürekli karıştırarak on dakika kadar pişirilir. Pişen fasulye soğumaya bırakılır.

Büyük bir kaba süzme yoğurt alınarak biraz su eklenir ve birkaç damla limon suyu sıkılarak çırpılır. Bu yoğurt karışımının üzerine soğuyan fasulye ilave edilir. Sonra bir fincan tahin konularak arzu edilen miktarda baharatlar ile tuzu eklenir. Yarısını kullandığımız zeytinyağının kalan kısmı da fasulye favaya katılarak karıştırıcı ile bütün malzemeler püre olasıya kadar karıştırılır. Pürüzsüz bir kıvam alan fava kayık şeklinde olan servis tabağına alınarak sunum yapılır.

Fasulye Fava’nın Lezzet Sırrı Nedir?

Meze olarak tüketilen fava bazen ılık bazen de soğuk şekilde sofralarda ek yemek olarak yer alır. Ege bölgesinde sıklıkla yapılıp severek yenen fava damak zevkine göre fasulye dışında farklı malzemeler ile de yapılmaktadır. Egeliler balık kızartmasının, köfte ve et yemeklerinin yanında mutlaka favayı önererek olmazsa olmaz bir meze olarak tabir etmektedirler. Fava yapmanın lezzet açısından püf noktaları olarak; kullanılan zeytinyağının hakiki sızma olmasının ve bol kullanılmasının gerekliliği Egeliler tarafından tavsiye edilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap