GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYATI OKUL VE İŞ YAŞAMINA OLUMLU KATKILAR SAĞLAR

 GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYATI OKUL VE İŞ YAŞAMINA OLUMLU KATKILAR SAĞLAR

Göğüslerinin büyüklüğünden şikâyeti olan bireylerde günlük yaşam ve aktivite etkilenir. İş ve okul başarısı düşer, kişiler günlük hayatta postur olarak dik duramazlar ve öne doğru eğilerek omuzlarla göğüsleri gizlemeye çalışırlar. Hareketsizlik ve spor yapamama sonrası kilo alımı başlar ve bu durum içinden çıkılamaz bir hale dönüşür.

Büyük ve ağır memeler boyun ve sırt ağrılarına, çeşitli sağlık sorunlarına aynı zamanda omuzlarda sutyen askıları yüzünden çukurlaşma ve oluk şeklinde bir iz oluşmasına neden olabilir. İleri yaşlarda kemik erimesi ve osteoporozun getirdiği sorunların eklenmesiyle iskelet bozuklukları ortaya çıkar. Bunun dışında daha kilolu ve iri görünme bilincine yol açabilir.

Büyük göğüsler, yapılan egzersizler ile küçülmeyeceği gibi, kişinin spor yapmasını da zorlaştırır.

Büyük ve sarkık göğüslere sahip olan kadınlar, aşırı yükten sırt ve boyun ağrısı yaşamaya aday olurlar. Büyük göğüslerin altında derinin birbirine sürtünmesine bağlı pişikler, tahriş, kötü koku oluşması sıklıkla görülebilir. Bu kısımlarda cilt mantarı ve renk değişiklikleri meydana gelebilir.

Büyük memeli bireyler iskelet deformasyonları ve nefes almada sıkıntılar sebebiyle çeşitli tıbbi problemler yaşayabilir.

Çok büyük göğüsler bir kadının ya da ergen bir genç kızın son derece utangaç ve içine kapanık olmasına sebep verebilir. Bu durum hayat başarısını etkileyeceği gibi sosyal ortamlardan uzaklaşmaya neden olur.

Sosyal yaşamda büyük memeler, normal alt beden ölçünüzden daha büyük kıyafetler almanızı zorunlu kılar. Bu bireyler çoğu zaman göğüs küçültücü sütyen kullanılırlar. Genellikle daha toparlayıcı ve yukarı kaldırıcı sutyenleri kullanmadan dışarı çıkamazlar. Yapılan her aktivitede büyük göğüslere dikkat ederek plan ve hareket etme gerekliliği oluşturur.

Büyük göğüslerin sarkmasında genellikle etken yer çekimine bağlı dokuların gevşemesi ve aşağı doğru yer değiştirmesidir. Bunun üzerine doğumlar ve sonrasında süt verme ile memelerin daha da büyümesi ve süt verme dönemi sonunda meme dokusunun küçülmesi sonrası derinin bol gelerek gevşemesi sonucu memeler daha sarkık bir görünüm kazanırlar. Bu süreç birkaç defa tekrarlanınca göğüsler doğal olarak iyice sarkar. İlerleyen yaşlarda dokulardaki elastikiyet kaybı ve hormonsal nedenler ile meme dokusunda yine gevşeme olur. Genç yaşlarda sarkıklık oluşan bazı bireylerde ise sarkıklık genetik sebeplerden kaynaklanır. Bu bireyde sarkıklık dokuların ve meme içindeki bağların doğuştan zayıf olmasından kaynaklanır.

Meme küçültme ameliyatlarında kullanılan teknik kişinin ihtiyacına göre belirlenir.  Göğüs küçültme  ameliyatı olarak bilinen meme küçültme işlemi, yukarıda bahsedilen durumda olan kadınlar için tasarlanır. Bu yöntemde, göğüsün yapısını oluşturan yağ, meme dokusu ve deri çıkarılarak göğüsler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale getirilir. Bu yöntem ayrıca, meme ucu ve meme çevresi boyutunu çevreleyen koyu deriyi de azaltabilir. Amaç, kadına daha küçük, daha güzel şekilli ve vücuduyla orantılı göğüsler kazandırmaktır. Meme küçültme ile daha küçük ve daha iyi pozisyondaki memeler daha iyi hissettirecektir ve kıyafetleriniz daha iyi duracaktır.

Meme küçültme plastik cerrahide önemli bir ameliyat olup genellikle fonksiyonel bir ameliyat olarak kabul edilir. Konusunda uzmanlaşmış bir estetik meme cerrahı tarafından gerçekleştirilirse normal olarak çok güvenlidir ve ameliyat sonrası iyileşmede hızlı olmaktadır.

Göğüs küçültme ameliyatı fiyatları ameliyatın yapıldığı hastaneden, farklı ameliyat tekniklerin uygulanması,  ameliyat süresi ve ameliyatta kalış zamanına göre belirlenmektedir. Her kişinin ihtiyacına göre farklı yöntemler uygulanabilir ve bu durum değişken fiyatlar ortaya çıkarır.

Meme küçültme ameliyatlarında olabilen en az kesilerle girilerek küçültme yapılması planlanmasına rağmen hafif belirgin iz kalır. Ameliyatta dışardan görünebilen dikişler olmamakla birlikte yara dudakları birbirine yapıştırılmaktadır. Tekniğe göre kısa ve az belirgin izler kalabilir. Yara izlerinin iyileşmesi vücudun genetik özelliklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişmekle birlikte yara izinin oluşmasını engelleyici tedaviler de ameliyat sonrası dönemde hastalarımıza tarafımızdan anlatılmaktadır. Direktifleri uygulayan hastalarımızın izlerinden şikâyetleri olmamaktadır. Genetik olarak iz oluşumuna müsait olan bireyler için daha farklı tedaviler önerilmektedir.

Tüm plastik cerrahi yöntemler arasında, meme küçültme işlemi, vücut imajında en hızlı değişikliklerin yaşandığı yöntemdir. Vücudun üst ve alt yarısı arasındaki denge düzelerek vücut harmonisi ve estetiği daha iyi hale gelir. Büyük göğüslerin verdiği rahatsızlıktan kurtulacaksınız ve vücudunuz daha oranlı görünecek ve kıyafetleriniz üzerinize daha iyi oturacaktır.

 

Doç. Dr. Erdem Güven

Rekonstrüktif , Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap