Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

 Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

Hamilelik kadınların hayatında son derece önemli bir dönem! Hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı açısından bu dönemde kadınların kendilerine çok iyi bakması gerekiyor. Asla ihmal edilmemesi gereken hususların başında da ağız ve diş sağlığı geliyor. Bu dönemde östrojen ve progesteron hormonlarında ciddi değişiklikler olduğu için diş ve dişetleri ile ilgili çeşitli sağlık sorunları yaşama riski de artıyor. Bu nedenle hamilelik döneminde diş bakımı çok daha fazla önem kazanıyor.

Hamilelik döneminde kadınlar bir sağlık sorunu yaşamadıkları sürece diş hekimine gitmiyor.  Oysa bu tamamen yanlıştır! Gebelik döneminde nasıl ki kadın doğum doktoruna da düzenli olarak gidiyorsanız diş hekiminize de muayene olmak için gitmeniz gerekiyor. Bu sayede diş hekiminin gebelik süresi boyunca diş bakımınızı nasıl yapmanız gerektiği konusunda size detaylı bilgi de verecektir. Özellikle diş eti kanaması hamilelik döneminde sıklıkla yaşanabiliyor. Gerekli kontrollerin yapılması için mutlaka diş hekiminize gitmeniz gerekiyor.

Hamilelikte Diş Kontrollerine Ne Sıklıkla Gidilmeli?

Hamilelik döneminde diş kontrollerini eğer bir sorun yoksa üç ayda bir gitmeniz gerekiyor. Ancak doktorunuz ağız ve diş sağlığınız ile ilgili herhangi bir sorun tespit ettiyse kontrollere daha sık gelmenizi isteyebilir.  Gebelik döneminde ilaç kullanımı da sıkıntılı olabiliyor. Bu nedenle kadınlara önerimiz hamilelik planlıyorsanız öncelikle ağız ve diş sağlığının kontrolünden geçirilmesi için diş hekimine gitmenizdir. Mevcut sağlık sorunlarının giderilmesinin ardından hamile kalmanız çok daha akılcı bir tercih olur. Hamilelik planlamasından önce çürük dişlerinizin de tedavi edilmesini mutlaka sağlamalısınız.

Hamilelik Diş Kaybına Neden Olur mu?

Halk arasında kadınların her hamilelik döneminde bir dişini mutlaka kaybedeceği yönünde bir inanış var. Oysa bu bilgi de doğru değil! Gebelik döneminde anne adayının vücudunda kalsiyum kaybı meydana gelebiliyor. Bu da dişleri olumsuz yönde etkiliyor. Ancak diş bakımının ihmal edilmemesi durumunda mutlaka hamilelik döneminde diş kayıplarına meydana geleceğini söylemek doğru olmaz.  Hamilelik döneminde hem de doğum sonrasında kalsiyum ağırlıklı olarak beslenilmesi, diş kayıplarının önüne geçilmesini sağlayabilir.  Doktorunuz bu konuda size çok daha detaylı bilgi verecektir!

Bu içerik https://www.elacabuk.com/ web sitesinden derlenmiştir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap