Hamilelikte Çatlak Önleyici Bitkisel Yağlar ile Nasıl Tedavi edilir ?

 Hamilelikte Çatlak Önleyici Bitkisel Yağlar ile Nasıl Tedavi edilir ?

Hamilelikte Çatlak Önleyici Bitkisel Yağlar ve Krem Karşımı ile Tedavisi

Hamilelik çatlakları, en çok karın bölgesi, kalça bölgesi, bacak ve göğüslerde ortaya çıkar. Hamilelikte kilo alımı ve büyüyen karın ile esneyen derinin çatlamasıyla oluşur. Hamilelik döneminde oluşan bu çatlaklar bazı insanlarda obezite ve ergenlikteki aşırı kilo alıp verme ile de ortaya çıkar.

Çatlakları önlemek için birçok tedavi yöntemi ve kimyasal kremler olsa da en doğal ve etkilisi doğal yağlar ile evde kendi yaptığınız kremlerdir.

Öncelikle Çatlak kremi kullanmadan önce çatlak oluşumunu önlemek için önlemler alabilirsiniz.

Çatlak Oluşumu Bitkisel Tedavisi ve Engellemek İçin Önlemler

 • Cildi besleyici, E, C ve A vitamini içeren gıdalar tüketin. Bu vitaminler, ciltteki kolajen üretimini destekleyerek çatlak oluşumunu önler.
 • Yeterli sıvı alarak, vücudun toksinlerden temizlenmesini sağlayıp, cildinizi her zaman nemli tutabilirsiniz. Böylece çatlak oluşumunu engellersiniz.
 • Protein bakımından zengin beslenmelisiniz. Protein cildi besleyerek çatlak oluşumunu önler.
 • Aşırı yağlı gıdalardan kaçının. Bu yağlar, karın, bacak ve kalçalarda birikir.
 • Taze meyve, sebze tüketmeye özen gösterin. Bu gıdalar cildin esnekliğini arttırarak çatlak oluşmasını engeller.
 • Hafif ve sağlıklı hamilelik egzersizlerinden yapmaya özen gösterin.
 • Kakao yağı ve badem yağı ile günde iki kez cildinize masaj yapabilirsiniz.

Hamilelikte Çatlaklar için hangi yağlar kullanılmalı ?

Çatlak Önleyici Doğal Yağ Tarifi;

 • 2 yemek kaşığı kayısı yağı
 • 1 yemek kaşığı fındık yağı
 • 1 yemek kaşığı portakal yağı
 • 2 yemek kaşığı badem yağı

Hazırlanışı; Yağların hepsini belirtilen oranda cam bir şişede ya da cam bir kavanozda karıştırın. Karışımı günde iki kez yani sabah ve akşam, çatlak olmaya meyilli bölgelere göğüs, kalça, karın bölgesine masaj yaparak hafif hafif yedirerek uygulayın.

Havuç Merhemi;  Havuçları buharda yumuşayana kadar pişirin. Ardından haşlanan havuçları püre haline getirin. Püre kıvamındaki havuçları çatlak bölgeye uygulayın ve yarım saat kadar o şekilde bekletin. Yarım saat sonunda soğuk suyla durulayın.

Aloevera ve Avokado Kremi; Bu iki kremin karışımı çok güçlü bir deri yenileyici ve çatlak gidericidir. Yarım avokado meyvesini, 1 aloevera yaprağını ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını mutfak robotunda macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı çatlak olan bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın.

Kuşburnu Tohumu ve Tatlı Badem Yağı; Tatlı badem yağını cildinize tek uygulayabileceğiniz gibi, kuşburnu tohumu ile beraber karıştırarak uyguladığınızda doğal bir çatlak gidericidir. Etkili bir ikili oluşturur.

Yulaflı Çatlak Kremi; 2 kaşık yulafla, 1 kaşık zeytinyağını ve 1 tatlı kaşığı badem yağını karıştırın. Bu karışımı çatlak cilde uygulayarak yarım saat kadar bekletin. Ardından ılık su ile durulayın.

Hamilelik süresinde sadece belli bölgelerde çatlamalar görülmez. Cilt kurur ve matlaşır, bu konuda da yardımcı olan bitkisel yağları el, yüz, boyun bölgelerin sürerek cildin daha nemli ve parlak görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap