Hamilelikte En İdeal Uyku Pozisyonları

 Hamilelikte En İdeal Uyku Pozisyonları

Hamileliğin son evrelerinde sağ tarafa ve sırt üstü yatmanın ölü doğum oranını arttırdığı, yapılan araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir. Araştırmalara göre, sağ tarafa ve ya sırt üstü yatıldığında, bacaklardaki ana damarlardan kalbe kan akışı yavaşlıyor. Bu durum da anne ve bebeği olumsuz yönde etkiliyor. Anlaşıldığı üzere hamilelikte en ideal uyku pozisyonu sol tarafa yatmaktadır.

Hamilelikte Sol Tarafa Yatmanın Önemi

Gebeliğin ilerleyen haftalarında sırt üstü ve ya yüz üstü yatmak sizi zorlayabilir. Dizleri kıvırarak sol tarafa doğru yatmak ve bacakların arasına yumuşak bir yastık koymak size ve bebeğinize konforlu bir uyku pozisyonu sağlayacaktır. Bu yatış şekline SOS pozisyonu denir.

Plasenta, bu yatış şekli sayesinde en uygun şekilde beslenmeyi sürdürebilir. Bu pozisyonda yatmak, hem böbreklerin rahat çalışmasına hem de vücudun bazı bölgelerinde ( eller, dizler, ayaklar vs. ) oluşan ödemlerin azalmasına yardımcı olur.

Plasenta yetmezliği, erken doğum tehdidi gibi durumlarda, anne adayı gündüzleri bol bol istirahat etmelidir. Bu istirahatlerde sol tarafa yatılması tavsiye edilir.

Yastık Kullanımı

Gebelik yastığı kullanarak daha rahat bir uyku pozisyonu oluşturmak mümkündür. Size rahatlık sağlayan yastıkları uyurken istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. İsterseniz belinize, isterseniz bacak arasına ya da başınızın altına koyabilirsiniz. Ayrıca uyurken ayakların altına yastık koyup yüksekte tutmak, ayaklarda ödem oluşmasını engeller.

Dengeli Beslenme Ve Egzersiz

Hamilelikte daha sağlıklı ve rahat bir uyku için beslenme alışkanlıklarına da dikkat edilmelidir. Çay, kahve ve kola gibi içecekleri tüketmekten kaçınmalısınız. Ağır ve yağlı yemekler, hamur işleri gibi besinleri tüketmemeli ve bol miktarda sıvı ( günde 2-3 lt ) tüketmeye özen göstermelisiniz. Yatmadan en az iki saat önce sıvı tüketimini durdurmalısınız.

Düzenli egzersiz yapmak da uygun uyku pozisyonunu destekler ve daha rahat uyumanıza yardımcı olur. Fakat bu egzersizleri yatmaya yakın zamanlarda yapmayın.

Gündüzleri yarım saatlik kısa uykular da gece daha rahat uyumanıza fayda sağlayacaktır. Geceleri çok sık uyanıyorsanız, uykunuzu dağıtmayacak şeylerle meşgul olmaya çalışın. Kısık sesli türkçe müzik indir dinlemek, televizyon seyretmek ve kitap okumak gibi.

twitter takipçi satın al

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap