Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

 Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Hamilelik dönemi; bir bayanın hayatında ki en zor, en yorucu ama bir o kadar da tatlı telaşların ve anlamlı bir bekleyişin yaşandığı dönemdir. Bu dönemde; doğal olarak, vücutta bazı değişiklikler meydana gelir. Kilo alma, beden ölçülerinin değişmesi, hareketlerin ağırlaşması gibi. Bu dönemde hem anne sağlığı hem bebeğin sağlığı için dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, alkol ve sigaradan uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak bunlardan bazılarıdır. Peki, hamilelik döneminde beslenme nasıl olmalı? Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları nelerdir?

 

1) Kahvaltıyı Atlamayın

Sabah kahvaltısının önemi; birçok uzman tarafından da sürekli dile getiriliyor. Bu durum; anne adayları için daha büyük bir önem taşıyor. Çünkü hamilelik döneminde vücuda gerekli olan proteinler, vitaminler, mineraller en yoğun biçimde kahvaltı sırasında alınıyor. Anne adaylarının bu dönemde bazen mide bulantıları olabilir ya da kendilerini yorgun hissedip kahvaltı hazırlamaya üşendikleri de olabilir. Böyle bir durumda kahvaltılık gevreklerle de kahvaltıyı değerlendirmek mümkün. İçine taze ya da kuru meyve eklenerek de tüketilebilir.

2) Lif Açısından Zengin Gıdalar Tüketin

Lif açısından zengin gıdaların tüketilmesi mideyi tok tutması açısından önemlidir, hem de vücut için faydalı ve besleyici gıda türlerindendir. Meyvelerden muz ve kavun, sebzelerden de havuçla yeşil yapraklı sebzelerin tümünde yüksek oranda lif bulunur.

3) Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin

Ana öğünler dışında, ara öğünlerde de aşırı şekilde yemek yerine, sağlıklı olmak şartıyla bazı atıştırmalıklar tüketilebilir. Örneğin; yarım yağlı yoğurt, 1 ya da 2 porsiyon meyve, tam buğdaylı kraker ya da bisküvi daha sağlıklı bir ara öğün olabilecek gıdalardır.

4) Doktorunuzun Folik Asit Ve Demir İçeren Vitamin Önerisinde Bulunmasını İsteyin

Her iki madde de vücuda son derece faydalı maddeler. Demir kan dolaşımını düzenliyor, folik asit ise doğum sırasında vücutta oluşabilecek komplikasyonlarla savaşır.

5) Haftada 2 Kez Balık Ya Da Kabuklu Deniz Ürünü Tüketmeye Özen Gösterin

Hepimizin bildiği gibi Omega 3 bakımından en zengin besin balıktır. Hamilelik döneminde balık tüketimi Omega 3 takviyesi açısından son derece önemlidir. Fakat deniz ürünlerini tüketimi sırasında içinde civa bulunmamasına dikkat edin. Somon ve karides en az civa içeren deniz ürünleri arasında yer alır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap