Kapat

Hangi Sıklıkla Detoks Yapmalı?Detoks Besinler Nelerdir?

Anasayfa
DİYET Hangi Sıklıkla Detoks Yapmalı?Detoks Besinler Nelerdir?

Hangi Sıklıkla Detoks Yapılmalı?

Detoks programları ayda bir kez maksimum bir hafta süre uygulanmalı.Daha uzun uygulamak,hayvansal gıdalar ile alınan vitamin/minerallerin eksikliğine neden olabiliyor.Ancak detoks denilince akla sadece sebze,meyve suları,karışımlar gelmesin.Bu tarz ‘şok diyetler’ diye tabir ediliyor.Sağlıklı bir detoks programında yeterli miktarda karbonhidrat,protein hatta yağ olmalı.Vitamin-minerallerden  ve fitokimyasallar dediğimiz sebze/meyvelerde bulunan özel bileşenlerden zengin antioksidan bir beslenme düzeni yeterli kalori içeriği ile planlandığında sağlıklı bir detoks diyeti oluyor.

Detoks Besinler

Tatlı patatesTatlı patates

Ülkemizde kullanımı yaygın olmayan tatlı patates yüksek A Vitamini ve antiinflmatuar,antioksidan içeriği ile kilo vermeye yardımcı olan detoks besinleri arasında yer alır.

 

 

TurunçgillerTurunçgiller

Limon ve tüm turunçgiller güçlü bir antioksidan olan C vitamini yönünden zengin. Aç karnına,diğer gıdalarla karıştırılmadan kullanıldıklarında alkali özellik gösterir.

 

 

Yeşil çayYeşil çay

Aynı bitkiden geliyor olsalar bile siyah,beyaz ve kokulu çaylara göre antioksidan yönünden daha zengin.Ayrıca yeşil çayın içerdiği kafein diüretik etkisi  olması nedeniyle şişkinliği hafifletmek için kullanılabilir.

 

 

KefirKefir

Son yıllarda yapılan çalışmalar kilo vermede ve vücuttan toksinleri uzaklaştırmada bağırsak sağlığının önemini daha çok vurguluyor. Bağırsak floranız yararlı bakterilerden zengin olduğunda pek çok hastalığa karşı sizi koruyan bir kalkanınız var demektir.Beslenmenizde daha çok pre ve probiyotik yiyeceklere yer vererek bu sorunu çözebilirsiniz.Günlük süt-yoğurt hakkınız yerine 150 ml kefir tüketmek pre-probiyotik almanıza katkı sağlar,aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

 

Kırmızı MeyvelerKırmızı Meyveler

Kızılcık,çilek,kiraz,mürdürm eriği,böğürtlen,nar gibi kırmızı meyvelerin hepsi cilt için en iyi potansiyel antioksidan besindir. Antioksidan etkileri nedeni ile toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

 

Enginar

Enginar

Antioksidan bileşikleri içerir ve bu bileşenler safra akışını uyarır. Safra sıvısını ve karaciğeri temizleme özelliğiyle detoks besinler arasından oldukça önem taşır.  Özellikle Karaciger yetmezliği olanlarda sık kullanımı tavsiye edilmektedir.

 

 

 

 

SoğanSoğan

Soğan içerdiği flavonoidler ile kanser riskini azaltır,kalp hastalıkları ve diyabete karşı korur.Bu özelliği ile detoks sırasında daha güçlü bir bağışıklık sistemimiz olmasını da sağlar.

 

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan Cevizi Suyu

Su ve elektrolitleri vücuda temin eden Hindistan cevizi suyu kasların fonksiyonunu destekler.Ayrıca vücudu dinç tutan kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından da zengindir. Kabızlığı giderir ve ph seviyesini düzenleyerek vücudun temizlenmesini ve metabolizmanın geliştirilmesine yardımcı olur.

 

 

Avokado

Avokado

Avokadonun glutatyon ve tekli doymamış yağ asitlerini içermesi nedeniyle kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır.Bu bileşikler ayrıca bağırsakta yağ emilimini engelleyerek oksidatif hasara neden olan bileşiklerin temizlenmesini de sağlar.

 

 

 

 

Elma

elma

Yüksek lif ve pektin içeriği ile elma sindirim sağlığını korur ve yaralı bakterilerin  çoğalması için gerekli besinsel ortamı sağlar.Ayrıca içerdiği glukarik asit östrojen benzeri bileşenler ve gıda katkı maddeleri ile savaşır.

 

Zencefil

Zencefil

Daha sağlıklı bir sindirim sistemi ve daha fazla antioksidana ihtiyacınız varsa beslenmenize katmanız gereken en önemli kış/sonbahar yiyeceği zencefil olmalıdır.Zencefil içerdiği anti-inflamatuar bileşenler ile bağışıklığınızı da güçlendirir.Yapılan çalışmalar günde 1 çay kaşığı zencefil kullanmanın metabolizma hızını yüzde 5-15 arttırdığını gösteriyor.Bu da yılda ekstra 5 kilo vermeye eşdeğerdir.

 

 

Pancar

Pancar

Pancar yüksek oranda antioksidan ve ögeler içerir,karaciğerde detoksifikasyonda görevli bileşenlerin çoğunu pancar ile vücudunuza alabilirsiniz. Ayrıca folik asit,potasyum ve lif kaynağıdır.Çiğ tüketildiğinde antioksidan ve anti-inflamatuar etkisinden yararlanım da artar.

Eskort

Bir önceki yazımız olan Detoks Nedir?Detoksu Kimler Ve Neden Yapmalı? başlıklı yazımız Kısaca vücudu toksinlerden arındırma işlemine detoks diyoruz ve sağlıklı bir yeme düzenine geçişte ilk basamak detokstur. hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir