Hangi Vitaminler Cilde iyi geliyor ve gençleştiriyor ?

 Hangi Vitaminler Cilde iyi geliyor ve gençleştiriyor ?

Cilde İyi Gelen Vitaminler

 

Vitaminler bağışıklık sistemimizin vazgeçilmezleri olduğu gibi, cilt güzelliği açısından da birçok fayda sunar. Zaten birçok kozmetik üründe bu vitaminlerin ürün içeriğinde yazılı olduğunu görmek mümkündür. Bununla birlikte kozmetik ürün satın alınmadan da, doğrudan sebze-meyve reyonundan bu vitaminlere ulaşılabilir. Cilt güzelliği açısından ise vitaminleri şöyle sıralamak mümkündür:

A vitamini

A vitamini eksikliği cildi kuru yaptığı gibi pul şeklinde dökülmesine yol açar. Bunun dışında akneli ciltler de A vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Dolayısıyla vitaminler cilt güzelliği dışında vücut bağışıklığı için de gereklidir. Yaşlanmayı geciktirdiği gibi kırışıklıklara da iyi gelir. A vitaminini süt ürünleri, meyve ve sebzelerden elde etmek mümkündür.

E vitamini      

E vitamini bağışıklığın güçlendirilmesi açısından oldukça önemlidir. Zira içerdiği antioksidanlar vücut savunması için etkili bir silahtır. Zaten serbest radikallerin artması hem hastalıklara davetiye çıkarır hem de ciltte kırışıklıklara, deformasyona sebep olur. E vitamini ise bu serbest radikallerle mücadelede çok etkilidir. Zeytin ürünleri, balıkyağı, ceviz, badem ve fındık E vitaminince zengin sayılır.

C vitamini

Bu vitamin de antioksidan özelliği taşıdığından cilt bozulmalarına yol açan serbest radikallerle savaşır. Özellikle B1, B3 ve B9 vitaminleri cilt bakımı için gerekli vitaminlerdir. Et ürünleri, yumurta ve balık bu açıdan zengin gıdalardır.

D vitamini

D vitaminin önemi kemik sağlığından kendini gösterir. Sonuçta kemik yapısının deformasyonu cildi de çökertir. Bu yüzden sağlıklı kemik yapısı cilt güzelliği için zorunludur. Bu D vitaminin önemini ortaya koymaktadır. Mantar, et ve süt ürünlerinden alınabilir.

K vitamini

Cilt bakımında gözde vitaminlerden biridir. Birçok kozmetik kremde K vitaminine rastlamak mümkündür. Gözaltlarında ortaya çıkan koyuluklar ve cilt tahrişleri gibi menfi durumları engeller. Ispanak, brokoli, pazı gibi yeşillikler K1 ve K2 vitaminlerince zengin olup kemikleri güçlendirir. Ayrıca kan pıhtılaşmasını kontrol eder.

Vitaminlerin kanser oluşumunu engellemesindeki rolünü de hatırlatmak gerekir. Örneğin ABD’de cilt kanseri en fazla rastlanan kanser türüdür. Yine C vitamini alınmazsa iskorbüt hastalığı ortaya çıkar. B vitamini eksikliği zihinsel faaliyetleri yavaşlatır ve kasları pasifize eder. Dolayısıyla vitaminleri sadece cilt güzelliği için değil, sağlığımız için de almalıyız.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap