ilişkilerde Yapılmaması Gereken Hatalı Davranışlar

 ilişkilerde Yapılmaması Gereken Hatalı Davranışlar

Büyük umutlar ve sevgiyle başlayan ilişkiler zaman içerisinde hatalı davranışla nedeniyle yıpranmakta ve yıkılmaktadır. Pişmanlık ile sonuçlanan hareketler zincirinin önüne geçebilmek ise çiftlerin elindedir. Bizde sizler için ilişkilerde dikkat edilmesi gereken noktalar ve yapılmaması gereken hatalı davranış modellerini araştırdık. İşte detaylar…

 

İlişkilerdeki en büyük sorunların başında güvensizlik yer almaktadır. Şüphe ve kıskançlıkla beslenen güvensizlik duygusu kişilerin birbirlerine karşı olan davranışlarını ve duygularını olumsuz yönde etkilemektedir. Bir ilişkide sevgi kadar güvende olmazsa olmazdır. Bu nedenle partnerinizin güvenini kazanmak için çeşitli fedakarlıklarda bulunmak zorundasınız. Güven duygusunu öncelikli olarak siz karşınızdakine hissettirebilirseniz; eğer ondan da aynı talepte bulunabilirsiniz.

 

Partnerinizin cep telefonunu karıştırmak, sosyal medya hesaplarını incelemek, arkadaşlarıyla olan ilişkilerine yönelik sorgulayıcı tavırlar takınmak vb. gibi hareketler ilişkinize zarar verecektir. Karşınızdaki kişininde bir birey olduğunu unutmamalısınız. Arkadaşlarıyla özel vakitler geçirebilmesi için ona zaman tanımalısınız. Ayrıca, ona güvendiğinizi hissettirerek saygısını da kazanırsınız.

 

İlişkinin Altın Kuralı: Empati 

Ufak olayların ve tartışmaların aranıza girmesine müsaade etmemelisiniz. Ani tepkilerden kaçınmalı ve onunda duygularını ifade etmesine olanak tanımalısınız. Partnerinizi dinlemeye özen göstermelisiniz. Aksi tartirde sağlıklı bir iletişim kuramazsınız.

 

Duygularınızı ifade etmekten kaçınmamalı ve samimiyetle yaklaşmalısınız. İlişkinizi bir ‘’üstünlük’’ mücadelesine çevirmemeniz gerekiyor. Kimi zamanlarda alttan almayı öğrenmelisiniz. Kimse kendisine saygı duymayan, duygularını önemsemeyen biriyle birlikte olmak istemez. Özveri ve emek ilişkinizin harcı haline gelmelidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap