İnsanlar Neden Gece Dişlerini Sıkar?

 İnsanlar Neden Gece Dişlerini Sıkar?

İnsanların, gece uykularında diş sıkmalarının arkasında yatan neden birbirinden farklı olsa da genel olarak psikolojik sorunların etkin bir rol oynadığı söylenmektedir.

Gece Uykuda Diş Sıkma

Her yaş grubunda rastlanması muhtemel olan diş sıkma durumu, bilinçaltından geliyor olması nedeni ile kişi uyku halinde iken farkında olmadan bunu gerçekleştirir. Gece uykuda diş sıkma sorunu, ciddiye alınması ve çözüme kavuşturulması gereken bir durumdur. Sürekli olarak dişlerini sıkan kişilerde önlem alınmadığı takdirde eklem ve baş ağrısı, çene yapısında hassasiyet ya da ağız yapısının bozulması gibi sonuçlar yaşanabilmektedir.

Gece Uykuda Diş Sıkma Nedenleri

Gece uykuda diş sıkma nedenleri arasında stres ve kapanış bozukluğu yer almaktadır. Genellikle geceleri kendinizi gösteren bir rahatsızlık olan diş sıkma, her ne kadar basit bir sorun gibi görünse bile aslında kişilerin günlük hayatını etkileyebilecek seviyededir. Gece diş sıkma sorununa çözüm bulunmadığında ilerleyen dönemlerde bu durum gündüz de kendini gösterebilmektedir.

Gece uykuda diş sıkma, çocuklarda da sıklıkla yaşanan durumlardan biridir ve mutlaka nedeni araştırılmalıdır. Çünkü çocuklar gündelik hayatlarında yaşadıkları ya da başlarına gelen kötü bir durum neticesinde bunu bilinçaltına yerleşen bu sorunlar nedeni ile yapıyor olabilir.

Diş Sıkma Sorunu Nasıl Çözülür?

Zamanında tedavi edilmediği takdirde kronik bir rahatsızlığa dönüşen diş sıkma, bu nedenle ihmal edilmemesi gereken sorunlar arasında yer almaktadır. İler ki dönemlerde kişilerin yaşam kalitesini düşüren bu rahatsızlık, farklı tedavi yöntemleri uygulanarak ortadan kaldırılabilmektedir.

Diş sıkma tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri diş plağı kullanmaktır. Bu diş plağı, dişlerin birbiri ile temas etmesini önler ve bu nedenle ortaya çıkan sorunlar da hafifletilebilir.

Aparey diye adlandırılan ve gece koruyucusu da denilen tedavi yöntemi de, diş sıkma sorunlarında uygulanmaktadır. Gece uyumadan önce ağza takılan gece koruyucusu, alt ve üst dişlerin birbirine çarpmasını önler.

Diş sıkma sorunu ileri seviyelere taşındığında ise cerrahi müdahaleye gerek duyulabilmektedir. Bunun için hastanın çene yapısına uygun olacak plak hazırlanır ve öncelikle diş sıkma alışkanlığının ortadan kalkması sağlanır. Bu plak varken hasta dişlerini sıkınca dahi dişleri herhangi bir zarar görmez.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap