İshal Neden Olur ? En Çabuk Ne Geçirir ?

 İshal Neden Olur ? En Çabuk Ne Geçirir ?

İshal Ne İyi Gelir ? Yetişkinlerde ve Çocuklarda Neden olur ? Hemen Nasıl Çabuk Geçer ?

Sıklıkla karşılaşılan ishal rahatsızlığı bir tür polifaktoriyel semptomdur ve hastalık şeklinde tanımlanması çok da mümkün değildir. İshalin ana unsurları sulu dışkılama, sık şekilde dışkılama ve de dışkı miktarında artıştır. İshal kimselerin dışkılarının en az %70’lik kısmı sıvı formundadır. Hatta bu kişiler, gün içinde 250 gramdan daha fazla miktarda dışkı yaparlar. Çok daha kötü ve ağır geçirilen ishal durumları düşünüldüğünde ise günde 13 ila 14 litre kadar su kaybedilmesi olasıdır. Dünya Sağlık Örgütü de bu konuda ortaya bir tanım koymakta, gün içinde 3 defadan fazla şekilde dışkı yapmaya “ishal” adını vermektedir. Yine bir başka enteresan bilgi olarak dünya genelindeki 5 yaş altı çocuk ölümlerinin sebepleri arasında 2. olarak ishal görülebilir. Yine her sene, neredeyse 1,5 milyon bebek tam da bu rahatsızlık nedeni ile yaşama veda etmektedir. Bilim adamları ve uzmanlar 2 yaşın altındaki ishal durumlarında mutlaka doktorlara danışılmasını, çünkü bu rahatsızlıkların ölümcül olabileceğini ifade ederler. Bu nedenle de ishalin belirtileri ya da ishal sırasında yapılması gerekenlerin öğrenilmesi kadar en çabuk nasıl bu rahatsızlıktan kurtulabilir, bu sorunun cevabı aranmalıdır.

İshal Neden Olur ? Nasıl Geçer ?

Yukarıda anlatılan sıkıntılara sebep olarak gösterilen ishal için elbette ki bir takım nedenler daha çok ön plana çıkar. Bu noktada ana neden kalın bağırsağın sıvıyı tam olarak emmemesi ile ilgilidir. Yeterli miktarda sıvı emilimi bu bölgede yapılmazsa ishal oluşur.

Viral enfeksiyon çeşitleri ile bakteriyel toksinler de bu sıkıntının ana nedenleri arasında kendini gösterir. Söz konusu sebeplerden kaynaklı olarak ishal olan kişilerin en çok 1 hafta içinde iyileştiği görülebilir. C vitaminini çok tüketmek, aşırı magnezyum tüketmek gibi ilginç sebepler de ishale neden olur.

Kolera gibi hastalıklar ile apandisit patlaması gibi anlık durumlar da ishale sebep olabilirler.

Belirtileri Nelerdir?

Sulu dışkı yapılması, çok acil tuvalete gitme hissiyatı, büyük tuvaleti tutmada zorluk, normal miktarın üzerinde dışkı yapma, susuzluk hissetme, bulantı ve kusma, yüksek ateş ile halsizlik ve karın ağrısı gibi durumlar ishalin belirtileridir.

İshal En Çabuk Nasıl Geçer?

Bu rahatsızlıktan kurtulmak için belli başlı konular öne çıkar. Yemek düzenine dikkat etmek, tıbbi müdahale görmek ya da bunlara benzer bazı uygulamalar ishali geçirecektir. Bunlardan ilki ve en önemlisi, yemekler ile ilgilidir.

Bol bol yoğurt tüketerek ishalin etkileri bir anda azaltılabilir. Yoğurdun içinde faydalı bakteriler bulunur ve söz konusu bakteriler bağırsakları temizlerler. Bunun yanı sıra muz yemek, yağsız lapa pilav tüketmek ya da haşlanmış patates yemek de ishali hızla iyileştirir. Sarı leblebi tüketimi de ishal rahatsızlığına iyi gelir.

Eğer çare tıbbi olarak düşünülmekte ise uzman doktorların hazırladığı ilaç ve yemek reçeteleri ile de çözüm sağlanır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap