Kapat

Isırgan Otu Çayının Faydaları nelerdir? Zararı var mıdır?

Anasayfa
SAĞLIK Isırgan Otu Çayının Faydaları nelerdir? Zararı var mıdır?

Yüz yıllardır pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan ısırgan otu A,C,D,E,B gibi pek çok vitamini barındırır içerisinde. Bakır, fosfor, demir gibi pek çok mineralin de bulunduğu ısırgan otunun sağlığa faydası yapılan pek çok bilimsel araştırma ile de kanıtlanmıştır. Isırgan çayını illaki hasta olduğunuz için içmek zorunda değilsiniz, dilerseniz rahatlamak veya vitamin almak için de tüketebilirsiniz.

Isırgan Otu Çayının Faydaları

Bilim adamları tarafından Almanya’da gerçekleştirilen bir araştırmanın sonucunda ısırgan otunun iltihap önleyici bir özelliğe sahip olduğu belirlenmiştir. İltihap kaynaklı eklem ağrılarının giderilmesinde kullanabileceğiz ısırgan yaprağını genel olarak vücuttaki tüm iltihap problemleri için kullanabilirsiniz.  Peki ısırgan otunun diğer faydaları nelerdir? İşte o mucizevi faydalar.

Prostat Bezinin Büyümesini Engeller

Diğer adı hiperplazi olan prostat bezinin büyümesini engelleyerek çok ciddi bir hastalığın önüne geçmektedir. İçerdiği lektinler sayesinde vücuttaki toksinleri etkisiz hale getirip pek çok hastalığın ortaya çıkmasını engeller. Yanı sıra bir çok hastalığın şiddetini ve gelişim hızını düşürerek hastaya rahat bir nefes aldırmakla birlikte hastalığın tedavi sürecine de katkıda bulunur.

İdrar Söktürücüdür

Isırgan otu özellikle idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde sıklıkla başvurulan bir idrar söktürücüdür. Vücutta biriken fazla suyun atılmasını sağlayarak idrar enfeksiyonlarını minimize eder.

Böbrek Taşının Vücuttan Atılmasını Sağlar

Özellikle kilolu insanlarda ortaya çıkan ve çok şiddetli ağrılara yol açan böbrek taşı sorunlarının çözümünde de ısırgan otu ve ısırgan çayı oldukça etkili bir besindir. Bununla birlikte idrar yolunda ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilen kum gibi tıkayıcı unsurların vücuttan atılmasında da yardımcı olur.

Demir Eksikliğini Giderir

İçinde bulundurduğu yüksek demir oranı sayesinde demir eksikliği anemisi rahatsızlığı yaşayan hastalarda oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırarak vücudun demir seviyesinin olması gereken seviyelere çıkmasını sağlayan ısırgan otu bu özelliklerinden dolayı pek çok kişiye umut kaynağı olmaktadır.

Kanamayı Azaltır

Özellikle adet dönemlerinde fazla kanaması olan kadınlar tarafından kullanılan ısırgan çayı içerisinde bulunan K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşma sürecini hızlandırır. Böylece adet dönemlerinin daha az kanamalı geçmesi sağlanmış olur.

Isırgan çayı içerek bu bitkinin özündeki detoks etkiyi vücudunuzun her yerine yayabilir, bağırsaklarınızda hummalı bir temizlik yaptırabilirsiniz. Bununla birlikte solumun problemleri için ısırgan çayını kaynatıp buharını koklayabilirsiniz. Isırgan çayının buharı solunum yollarını açarak sinüzit kaynaklı sorunları ortadan kaldırır, sinüzitten kaynaklanan burun tıkanıklıklarını giderip balgamın dışarı atılmasını sağlar ve ağrıları hafifletir.

Kas Ağrılarını Giderir

Isırgan çayında yüksek oranda kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum eksikliği kas ağrıları gibi çeşitli problemlerin ortaya çıkmasını sağlar. Isırgan çayının tüketilmesi kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan kas ağrılarının tedavisinde pozitif etkiye sahiptir.

Şeker Dengesini Sağlar

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan diyabet hastalarının en büyük problemi şeker düzensizliğidir. Isırgan otu ihtiva ettiği içeriklerle kandaki şeker oranını dengeleyerek diyabetik bir çok rahatsızlığın önüne geçmekte ve ağrılarını hafifletmektedir.

Hazımsızlık Problemlerini Ortadan Kaldırır

Özellikle hazımsızlık problemlerinin giderilmesinde oldukça faydalı bir bitki olan ısırgan otu. Çay şeklinde yemeklerden sonra tüketilirse çok etkili bir sindirim asistanı görevi görmektedir.  Sürekli olarak sindirim problemi yaşayan biriyseniz günde 1 fincan ısırgan çayı içmeniz midenizi oldukça rahatlatacaktır.

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak ısırgan otu bağışıklık sistemini kuvvetlendirme özelliğine sahiptir. Pek sindirim probleminde ve nemi hastalığının tedavisi de dahil olmak üzere pek çok idrar yolu enfeksiyonu ve artrit semptomlarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Saman nezlesine de iyi gelen ısırgan çayının öksürük kesici özelliği de bulunmaktadır. Dilerseniz soğuk kış günlerinde öksürük kesici olarak da tüketebilirsiniz.

“Isırgan Otu Çayının Faydaları nelerdir? Zararı var mıdır?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maltepe escort