Japonya – Volkanik Aogashima Adası

 Japonya – Volkanik Aogashima Adası

Filipinler ‘de Japonya ya bağlı olan  Aogashima Adası volkanik kraterde bir yaşam alanıdır.

Aogashima Adası Nasıl Bir Yerdir?

Dünyanın en büyük adalarından biri de hiç kuşkusuz ki Aogashima Adasıdır. Birçok özelliklerinin bulunduğu bu dev ada özellikle volkanik bir ada olmasından dolayı birçok insanın ölümüne neden olmuştur. Oldukça sıradışı bir niteliğe de sahip olan Aosgashima Adası hakkında sizlere bilgi sunacağız. Japonya’ya bağlı bir ada olan bu dev adanın birçok özellikleri bulunmaktadır. Peki bu dev adanın başlıca özellikleri nelerdir?Dilerseniz Aogashima Adasının başlıca özelliklerinin neler olduğunu sizlere açıklayalım.

Aogashima Adasının Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Aogashima Adasının birçok özellikleri bulunmaktadır. İşte bu dev adanın başlıca özellikleri;

Volkanik bir ada: Aogashima Adasının en belirgin özelliklerinden biri volkanik bir ada olmasıdır. Dolaysıyla ilk volkanik patlamasını 18.yy sonlarına doğru gerçekleştirmiş ve patlama sonucunda üzerinde yaşayan insanların ölmesine neden olmuştur.

 

Dünyanın en büyük adalarından: Bu dev adanın en belirgin özelliklerinden biri de hem Japonya’nın hem de dünyanın en büyük adalarından biri olmasıdır. Dolaysıyla bu sıradışı adaya dev ada ismi de verilmiştir.

Japonya’nın en yüksek adası: 432 metrelik yüksekliği sayesinde Japonya’nın en yüksek adasıdır.

205 kişilik bir köye ev sahipliği yapıyor: Bu dev adanın en belirgin özelliklerinden biri de 205 kişilik bir köye ev sahipliği yapmasıdır. Son volkanik patlamadan sonra insanlar yaklaşık 50 yıl sonra adaya giderek buraya yerleşmiştir. Halen 205 kişilik bir köyün bulunduğu dev adada köylüler günlük geçimlerini ise balıkçılık yaparak temin etmektedir.

Ölümcül uçurumlara sahip: Dev adanın en belirgin özelliklerinden biri de oldukça tehlikeli uçurumlara sahip olmasıdır. Dolaysıyla ada sakinleri çoğu zaman farkında olmadan ölümle burun buruna gelebilmektedirler.

l Japonya’nın en fazla ziyaret edilen adası: Dev adanın en belirgin özelliklerinden biri de yılın belirli dönemlerinde birçok yabancı turistler tarafından ziyaret edilmesidir. Özellikle ada üzerinde yaşayan köylüleri daha yakından görmek isteyen turistlerin ziyaret ettiği dev ada bu önemli özelliği sayesinde Japonya’ya ekonomik katkılar yönünden önemli faydalar sağlamaktadır.

Görüldüğü üzere birçok özelliklerinin bulunduğu dev ada Aogashima Adasına yolunuz düştüğünde mutlaka adanın tümünü gezmenizi tavsiye ederiz. Büyük olmasının yanında oldukça görkemli bir görünüme de sahip olan Aogashima Adasına giriş yaptığınız andan itibaren sizleri oldukça sıcak kanlı köylüler karşılamakta ve ada hakkında sizlere bilgiler sunmaktadır. Japonya’ya yolunuz düştüğünde bu sıradışı dev adayı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap