Kanola Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

 Kanola Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Bitkisel Tedavi bölümünde Kanola Yağı Faydaları , Nasıl Kullanılır ? İnsan sağlığı için son dönemlerde bitkisel ürünlere ve bitkisel özlere yönelim gösterilmesi oldukça dikkat çeker. Çeşitli yağlar, bir takım özler ve karışımlar bu anlamda değerlendirilirken, çok farklı ve bir o kadar da faydalı Kanola Yağı da dikkat çeker. Kanola bitkisinden elde edilen bu yağ, normalde içerik olarak zararlı olan bitkinin kendisine göre, tam tersi bir oranla faydalıdır. Turpgiller ailesine mensup olan Kanola bitkisinden elde edilen yağ, çiftlik hayvanları ile insanların sağlığı açısından gıda takviyesi özelliği taşır.  Kanola Yağı Kullananlar ın yorumlarını bulabilir dilerseniz sizde yorum yapabilirsiniz.

Kanola Yağı Nedir?

Kanola bitkisinin ehlileştirilmiş halinden elde edilerek kullanılan kanola yağı, senede 22 milyon ton olarak dünya genelinde üretilmektedir. Soya fasulyesinin yağına benzer olarak ortaya çıkan ve gıda alanının dışında da kullanılan kanola yağı son derece faydalı özellikler sergiler.

Kanola Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Kanola yağının içinde bolca vitamin çeşidi vardır. ADEK vitaminleri olarak bilinen A, D, E ve K vitaminleri yoğun olarak bu yağda yer alır. E vitamininin antioksidan özelliği ile kansere karşı direnç oluşturduğu bilinirken, A vitamininin de etkin olarak alınması bu şekilde sağlanır.
 • Yağın içinde bolca omega 3 yağ asidi yer almaktadır.
 • Öte yandan Kanola yağı en iyi omega 3 – 6 dengesine sahip yağ çeşididir.
 • Bu yağ içinde doymamış yağ asidi de oldukça yoğundur.
 • Damar sağlığı için faydalı olan Kanola yağı dolaşım sistemini destekler.
 • Kemikler için faydalıdır, raşitizm rahatsızlığına karşı etkilidir.
 • Bitkisel steroller içermesi ile sağlığı destekler.
 • Sindirim sistemine katkı sağlayarak mideyi ve bağırsakları rahatlatır.
 • Genel anlamda bağışıklık sistemine olumlu katkılar sağlar ve bünyeyi güçlü kılar.
 • Dumanlanma durumu yüksek olmadığı için sote tarzı yemek pişirme yöntemleri için idealdir.
 • Rengi açık, kokusuz ve tatsız bir yağ çeşididir.
 • Raf ömrü uzun olan bu yağ neredeyse 1 yıl kadar güneş görmeyen bir ortamda saklanabilir. Bu özellik katkı maddesiz olarak, tamamen doğal şekilde ortaya çıkar.
 • Kanola yağının elde edilmesindeki ehlileştirilmiş Kanola bitkisinin tarımı da kolaydır. Bu noktada donmaya karşı dirençli bir bitki olmasından kaynaklı olarak zahmetsiz şekilde yetiştirilir.

1 tatlı kaşığı kadarlık (toplam 14 gram) Kanola yağı içinde 120 kcal kalori, 1 gr doymuş yağ, 4 gram çoklu doymamış yağ ve 8 gram tekli doymamış yağ vardır. Aynı zamanda E vitamini de 2 mg ölçüsü kadar bu yağın içinde bulunur. Kanola yağı içinde trans yağ yoktur.

Kanola Yağının Zararları Var mıdır?

Kanola yağı aslında genetiği değiştirilmiş bir yağ olarak karşımıza çıkar. Bitkinin eski ve değiştirilmemiş hali olan Kolza insan ve hayvan sağlığı için çeşitli sıkıntılara neden olabilirken, bitkinin değiştirilmesi ve ehlileştirilerek geliştirilmesi ise Kanola yağı ortaya çıkarılmıştır.  Bu kadar faydalı ve sağlığı destekleyen bir yağ olarak kullanılan Kanola, ilk hali ile bazı sakıncalara sahip olsa da şu anki kullanılan hali ile faydalı bir yağdır. Ancak yine de Kanola yağının nerede üretildiği, nasıl üretildiği, hangi şartlar altında son tüketiciye geldiği gibi konulara özellikle dikkat etmek gerekir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap