Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları ve Cilt Maskesi

 Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları ve Cilt Maskesi

Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir ? Cilt Bakımı ve Kayısı Yağı Maskesi Nasıl Yapılır ? 

İçerdiği yüksek miktardaki C vitamininden dolayı doğal cilt bakımının en çok tercih edilen ürünlerinden olan kayısı çekirdeği yağı sanılanın aksine kayısının etli kısmından çok daha etkili bir cilt onarıcıdır. Kayısı yağı içerdiği vitaminlerle cildinizi güneşin yıpratıcı etkilerinden arındırır, yağ dengesini bozmadan yumuşacık hale getirir.

 

Kayısı Yağının Mucizevi Faydaları

İçerdiği vitaminlerle cildi besler

Nemlendirici özelliğe sahiptir

Emilimi kolaydır

Cildin yağ dengesine zarar vermez

cildin yumuşaklığını ve elastikliğini korur ve arttırır

kaşıntıya yol açan cilt hastalıklarında çok etkilidr

E vitamini içerir bu yüzden yaşlanmaya karşı cildin direncini arttırır

İçerdiği A vitamini miktarı oldukça yüksektir

Güneşin zararlı ışınlarına karşı kalkan görevi görür

 

Hasarlı Ciltleri Onarır

Linoleik ve oleik asit gibi cildin elastikliğini arttıran esansiyel yağ asitleri kayısı çekirdeği yağında fazlasıyla bulunmaktadır. Bununla birlikte içerdiği A vitamini sayesinde cildin hasarlı bölgelerini ve güneş kaynaklı deformasyonları mükemmel bir şekilde onararak cildi parlak, pürüzssüz ve ipek gibi yumuşacık bir hale getirir.

Hassas bir cildiniz mi var?

En ufak şeyde tahriş olan veya yıpranan hassas bir cildiniz varsa kayısı çekirdeği yağı tam size göre demektir. İçerdiği E ve A vitaminleri sayesinde dermatit ve egzama gibi kaşıntıya yol açan pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan bir üründür.

Kaşıntıya sebep cilt hastalıklarında kaşıntıyı hafifleterek, kaşınan bölgenin iltihaplanmasının önüne geçer. Herhangi bir cilt hastalığınızdan dolayı tedavi görmekteyseniz, kayısı yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve bu kremi kullanmak için kendisinden onay almalısınız.

Cilt Esnetici Özelliğe Sahiptir

Sağlıklı bir cildin olmazsa olmaz özelliklerinden biri olan elastikiyet, kayısı yağının cilt üzerindeki etkilerinin başında gelir. Evinizde kendi kendinize hazırlayıp uygulayabileceğiniz cilt bakım maskelerine kayısı yağı ilave etmeniz durumunda cildiniz hem güzelleşecek hem de mükemmel bir elastikiyet kazanacaktır. İşte bu yüzden aromaterapi denince akla ilk gelen doğal yağ kayısı çekideği yağıdır.

Kırışıklıklarınızdan Kurtulun

Çevre kirliliği ve güneşin zararlı ışınları cildin yaşanma hızı üzerindeki etkisini oldukça hissettirmektedir. Kayısı yağı ile cildiniz güneşin zararlı ışınları ve her türlü çevre ve hava kirliliğine karşı korunmuş olacak, derinlemesine nemlendirme özelliği sayesinde var olan kırışıklarınızın kaybolmasına ve yenilerinin çıkmasına engel olur.

 

Kayısı Yağı Maskesi

Dilerseniz evde hazırlamakta olduğunuz maskelerde de kayısının kendisini ya da çekirdeğinin yağını paylaşabilirsiniz.  İşte maske olarak kullanabileceğiniz basit fakat çok etkili bir tarif.

Malzemeler:

  1. Bal
  2. Kil
  3. Kayısı yağı

Tüm malzemeleri bir kaba döküp, sürülebilir merhem kıvamını alana kadar karıştırın. Uygun kıvam elde edildikten sonra cilde uygulayın. Eğer çok yağlı bir cilt yapısına sahipseniz yüzdeki fazla yağı limon suyu yardımıyla alabilirsiniz. Cilde uygulandıktan sonra 15 dakika kadar bekleyiniz, daha sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Eğer bal ve kil kullanmadan sadece kayısı çekirdeğiyle bir maske yapmak isterseniz, 5-6 kayısı çekirdeğine iki yemek kaşığı süt tozu ilave edip püre kıvamına gelene kadar mikserden geçirin. Karışım sürülebilir hale gelince yüzünüze sürebilir 20 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Kullanmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Her ne kadar kayısı yağı cilt bakımında yoğun bir şekilde kullanılan doğal bir ürün olsa da, kayısı çekirdeği yağına doğal alerjisi olan kişiler bulunmaktadır. Yukarıdaki maske ve diğer cilt bakım formüllerini kullanmanız durumunda cildinizde kızarıklık, kaşıntı ya da şişme gözlemlerseniz maskeleri kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza bu durumu izah edip sizi yönlendirmesini talep etmelisiniz.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap