Kinoa Nasıl Kullanılır ? Nelere iyi Gelir ? Zayıflatır mı?

 Kinoa Nasıl Kullanılır ? Nelere iyi Gelir ? Zayıflatır mı?

Kinoa Tohumu Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Faydaları Neler ? Kinoa ile Zayıflanır mı? Kullananlar

Son yılların popüler bitkisi ve yağ kaynağı olarak görülen kinoa, sağlık için son derece kullanışlı ve tavsiye edilen bir tür bitkidir. Daha çok Güney Amerika’da yer alan And Dağları’nda yetişen bu bitki, her ne kadar tahıla benzese de bir tahıl türü değildir. İnkalar’dan bu yana yetiştirilen ve farklı alanlarda kullanımı sağlanan söz konusu bitki, pancar ve ıspanak türlerine bir miktar daha yakındır. Amerika kıtasının halkları tarafından çok uzun yıllar boyunca kullanılmış olan bu bitki, besin değerlerinin öğrenilmesi ile beraber çok daha fazla önem kazanmıştır. Öyle ki bu bitkiden elde edilen gıdalar Nasa tarafından astronotların beslenme programlarına da dahil edilmiştir. 2013 yılına gelindiğinde ise Birleşmiş Milletler, o yıla “Kinoa Yılı” adını vermiştir.

Kinoa Nedir?

Otsu bir bitki olarak kabul gören Kinoa, ıspanakgiller ailesine ait bir üyedir. Görüntüsü tahıla benzese de bir tahıl çeşidi olmayan bu bitki, besleyici özelliğinin yanı sıra etli bir bitki olarak da dikkat çeker. Çiçek açan, ardından tohumlar saçan bu bitki için yenilebilen kısımlar da işte bu tohumlardır. Zaten kinoa bitkisi bitki olarak değil de kinoa tohumları olarak nam salmıştır ve ilk zamanlar bu isimle popüler olmuştur.

Bilindiği üzere dünyanın büyük bir kısmını beslemek için 2 temel tahıl türü kullanılırken, bu iki tür ise buğday ve pirinç olmaktadır. İnsan vücudunun temel protein ihtiyaçlarını bu tür besinler ile karşılamak mümkün olurken, pirinç üretiminde gerekli olan aşırı su ve buğday üretiminde yer yer kullanılan gübre ihtiyacı insanlığı farklı bir besin maddesini araştırmaya itmiştir. Yeni nesil besleyici gıda ürünü ise kinoa tohumlarının ta kendisidir.

Kinoa Tohumu Nedir?

Kinoa bitkisinin yenilebilen kısmı aslında tohumlarıdır. Çok besleyici özellikleri olan bu tohumlar boyut olarak küçüktürler. Temel aminoasit ihtiyacı ile beraber proteinler de içeren bu tohumlar, bitkisel gıdalar düşünüldüğünde en kapsamlı ve faydalı seçenek olarak görülebilir. Çünkü kinoa, bitkisel proteinler olarak gösterilen 9 maddenin tamamını içermektedir. Geriye kalan protein türleri için ise hayvansal gıdalar tercih edilmelidir.

Öte yandan kinoa tohumu içinde oldukça yüksek bir oranda mineraller, vitaminler ve lifler yer alır. A, B, C, D ve K vitaminleri de bu noktada dikkat çeker. İşin mucizevi kısmı ise bu denli faydalı ve besleyici maddelerin yer aldığı kinoa tohumlarında en ufak bir kolesterol miltarına rastlanmamaktadır. Magnezyum, çinko, demir, kalsiyum ve fosfor miktarı olarak da son derece besleyici olan kinoa tohumları farklı kültürlerde çoktan yer almıştır.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Çok çeşitli gıdalardan alınabilecek olan farklı besin maddelerini tek başına karşılayabilen kinoa tohumları birbirinden yararlı özelliklere sahiptir;

 • Kinoa anti kanserojen maddeler içerir ve kansere karşı vücudu destekler.
 • Kalp damar sağlığı ile dolaşım sistemi sağlığı konusunda ciddi olumlu etkileri vardır.
 • Kemiklerin ve dişlerin yapısını daha da güçlendirir.
 • Yüksek tansiyon hastalarını rahatlatır ve bu soruna karşın etkili bir mücadele gösterir.
 • Diyabete karşı oldukça dirençli ve destekleyicidir.
 • Kişileri bahar alerjisine karşı korur ve kollar.
 • Emziren annelerin anne sütünü artırarak bebek beslenmesine de dolaylı yoldan katkı sağlar.
 • Ameliyat olan hastaların ameliyat yaralarından daha çabuk şekilde kurtulmalarını sağlayarak ameliyat yaralarını hızlı şekilde iyileştirir.
 • Yaşlanmaya karşı etkilidir ve yaşlanmayı geciktirir.
 • Kansızlığa iyi gelir ve vücudu bu yönde destekler.
 • Kinoa kabızlığa da iyi gelerek boşaltım sistemini rahatlatır.

Kinoa Tohumu Zayıflatır mı ?

Son zamanların popüler konuları arasında kinoa ile zayıflama da kendini gösterir. Söz konusu durum için şu noktalara dikkat edilir;

 • Kolesterolü yükseltmemesi, tokluk hissi vermesi ve yüksek derecede protein içermesi ile bu bitkinin tohumlarından yararlanarak zayıflamak mümkündür.
 • Kinoa tohumlarında kalsiyum miktarı boldur ve bu şekilde metabolizma da hızlanır. Vücudun yağ yakması kolaylaşır.
 • Kinoa tohumları vücutta ödem oluşmasının önüne geçerek zayıflamaya katkı sağlar.
 • Spor yapan kimseler ile diyet uygulayan kişilere enerji olarak destek olur.
 • Kas ve kemik sağlığı ile bu yapılarını- korunması ve güçlenmesi konusunda aktif rol alır.
 • Diyet uygulayan kişilere kilo aldırmaksızın destek olarak onların beslenmesinde kilit bir görev üstlenir.

Kinoa Nasıl Kullanılır?

Kinoa tohumları çok kolay bir şekilde hazmedildiği için yaşlılardan çocuklara kadar herkes tarafından bu besin kullanılabilir. Vegan ve vejetaryen kimselerde sıklıkla oluşan sağlık bozuklukları ile protein eksiklikleri yine kinoa tohumları ile giderilmeye çalışılabilir. Bu nedenle de söz konusu kişiler için de bu besin son derece idealdir. İçinde glüten olmadığı için çölyak hastaları da bu besinleri kullanabilir.

Bu tohumlar bulgur ve pirin pilavlarının kullanıldığı tüm yemeklerde ve çorbalarda yemeğin içine ek olarak konulmak sureti ile kullanılabilir. Un haline getirilerek çeşitli kek ve kurabiye yapımlarında değerlendirilebilir. Salataların içinde de kinoa tohumlarına yer verilebilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap