Kırılan Tınak Bakımı Nasıl yapılır ? İpuçları

 Kırılan Tınak Bakımı Nasıl yapılır ? İpuçları

Kırılan Tırnaklar İçin Ne yapmalıyız ? Evde bakım nasıl yapılır ? İpuçları

El ve ayak tırnaklarımız sürekli bakım yapılması gereken bölgelerimizdendir. Özellikle el tırnaklarımız daha çok dış etkilere maruz kaldığından ve yıprandığından daha sık sorun yaşanmaktadır. Dolayısı ile öncelikle kadınların en büyük sorunlarının başında sık kırılan tırnaklar gelmektedir.

Günümüzde kozmetik dünyası geniş bir yelpaze ile her alanda yeni ürünler ile piyasaya açılmaktadır. Kozmetik ürün seçmek ise bilinçli olmayı gerektirmektedir. Gerçekten marka ürünler güvenilir olsalar da biraz fiyatlı olduğundan talep azalmaktadır. Maalesef ticari amaçla piyasaya sürülen farklı ürünler de bulunduğundan sırf ucuz diye de içeriği konusunda ikna olmadığınız sürece bu ürünler satın alınmamalıdır.

Aslında Mutfaklar ec
za dolapları gibidir. Bu nedenle özellikle kendileri için bakım yapabilme zamanı ayıramayan bayanlar üzülmemeli mutfaklarındaki zeytinyağı, limon, sirke, salatalık, muz kabuğu gibi daha pek çok üründen yararlanabilmelidir.

Tırnak Bakımı Konusunda Küçük Tüyolar;

  • Tırnaklarınız sürekli ojeli olarak kalmamalı ve sıkça dinlendirilmelidir. Hava alan tırnaklarınız daha dayanıklı olacağından tırnak kırılması riski zayıflayacaktır.
  • Oje çıkarmak için kullanılan asetonlar, aslında yaralara ve ciltteki kesiklere temas etmemelidir. Aseton yerine asetat bazlı oje çıkarıcı kullanmak daha güvenli olacağından bayanlara önerilmektedir.
  • Tırnak kırılmalarının en önemli nedenlerinden birisi de vitamin eksikliğidir. Bu nedenle beslenme konusuna dikkat edilmeli, E vitamini, protein ve demir ağırlıklı beslenilmesi gerekmektedir. Beslenmeye özen gösterilmesi durumunda zaten tırnak kırılması, saç dökülmesi gibi sorunlar yaşanmayacaktır.
  • Suyunu sıkarak salatalara kullandığınız limonların kabuklu kısmını çöpe atmamalı mutlaka ellerinizi ve özellikle de tırnak ve tırnak çevresini ovalamalısınız. Bu işlemi sık sık yapmanız durumunda tırnaklarınızın belirgin biçimde güçlendiğini görürsünüz. Hatta haftada bir kez bile olsa ayak tırnakları ve çevresine de sıkılmış limonu sürmeniz tavsiye edilmektedir.
  • Tırnaklarınızdaki kırılma ilerlemiş durumda ve çok sık karşılaştığınız bir durunsa o zaman mutlaka E vitamini içeren krem kullanmanız da önerilmektedir.
  • Mutfakta yemek yaparken, bahçede toprakla uğraşırken ya da benzeri durumlarda eldiven kullanmayı tercih etmelisiniz.
  • Ayak tırnakları el tırnaklarına göre biraz daha ihmal edilmektedir. Bu nedenle ayda bir kez bile olsa ayak tırnakları için pedikür ve bakım yapılması yararlı olmaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap