Kronik Faranjit Neden Olur ? Faranjit Öksürüğü Nasıl Geçer ?

 Kronik Faranjit Neden Olur ? Faranjit Öksürüğü Nasıl Geçer ?

Kronik Faranjit Neden Olur ? Bulaşıcı mıdır ? Faranjit Öksürüğü Nasıl Geçer ? Bitkisel , Doğal Tedavi İbrahim Saraçoğlu Video Anlatım

Faranjit Nedir?

Hastalığın bilimsel açıklaması, ağız ve burun boşluğunun arka tarafında yutağın iltihaplanması durumudur. Faranjit ilaçla tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Fakat geç kalınması durumunda hastalık bronşite çevirebilir ve iyileşme süreci daha fazla uzar. Aynı zamanda faranjit bulaşıcı bir hastalıktır.

Faranjit Nasıl Oluşur?

Faranjite yakalanmanın en büyük sebebi, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda oluşan çeşitli virüslerdir. Bakteriyel sebeplerden kaynaklı da ortaya çıkabilir. Nadirde olsa ağız içi yaraları ve ağız içi enfeksiyonları da faranjite sebep olur. Tozlu ortamlarda bulunmak ve çalışmak, sigara kullanmak ve soğuk içecekler tüketmek faranjitin ortaya çıkmasında büyük etkendir.

 

Farnjitin Belirtileri Nelerdir?

İki çeşit faranjit vardır. Akut faranjit ve kronik faranjittir. Bu iki çeşit faranjitin farklı belirtileri vardır.

Akut Faranjit; Tanısının koyulması daha kolay olan faranjittir. En belirgin belirti boğaz ağrısıdır. Boğazda yanma, kızarıklık ve kuruluk hissi oluşur. Yüksek ateş, ses kısılması gibi belirtileri de vardır.

Kronik Faranjit; Boğazda ağrı yoktur ya da ağrının şiddeti akut faranjite göre daha azdır. Boğazda kızarıklık yoktur. Gıcık şeklinde öksürük vardır. Boğazda bir şey varmış hissi oluşur ve yutkunmada zorluk olur. Yutkunma zorluğu da kronik faranjit tanısı konmasında en etkili belirtidir.

Faranjit Tedavisi Nelerdir?

 • Faranjit tedavisinde alternatif tıp göz ardı edilmeyecek kadar etkilidir. Bitkisel çözümler ve bitkisel çaylar hastalığın çabuk atlatılmasında etkilidir.
 • Bakteriyel sebeplerden kaynaklı bir faranjit ise antibiyotik tedavisine başlanması şarttır. Antibiyotik bitiminde tekrar doktor kontrolüne gidilmeli tamamen hastalığın geçip geçmediği kontrol ettirilmelidir.

Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Ağız içinde diş çürüğü varsa tedavi ettirilmelidir.
 • Boğaz ve ağız sık sık temizlenerek çalkalanmalıdır.
 • Dişler düzenli fırçalanmalı ve gargara yapılmalıdır.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Adaçayı, papatya çayı, tarçın ve ıhlamur çayı sık sık tüketilmelidir.
 • Zencefil, mikrop kırıcı özelliği sayesinde bal ya da süt ile karıştırılarak tüketilmelidir.
 • Limon tüketilmelidir. Direk tüketilemiyorsa bitki çaylarının içine damlatılarak tüketilmelidir.
 • Zerdeçal, solunum yollarındaki mikropları temizlemede çok etkili bir bitkidir. Bir bardak süte yarım çay kaşığı zerdeçal koyarak kaynatın. Ilıklaşınca içerisine biraz bal ekleyin ve sabah akşam tüketin. Kısa sürede faranjitten kurtulmanızı sağlar.
 • Nane bu hastalığın tedavisi için çok etkili bir bitkidir. Taze nane ağızda çiğnenerek tüketilebilir. Tahriş olan boğazların toparlanmasında ve boğaz ağrılarını iyileştirmede çok etkilidir. Bir cezvede bir diş sarımsakla beraber birkaç tane taze nane yaprağı atarak kaynatın. Bu kaynayan suyun buharını solumak solunum yolları açmada çok etkilidir.
 • Fesleğen, boğaz ve üst solunum yollarında çok etkili olan bu bitki faranjite karşı etkili bir bitkisel çözümdür.

Faranjit hastalığında erken teşhis önemlidir ve bitki çayları ile çözümlenebilir. Ancak fark edilmez ya da fark edildiği halde ihmal edilirse doktor kontrolünde uzun süreli tedaviye başlanılması gerekmektedir.

İbrahim Saraçoğlu – Faranjit için Bitkisel Kür Video

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap