Kuru ciltler için ne yapılmalı ? Bitkisel Çözümler, Maskeler

 Kuru ciltler için ne yapılmalı ? Bitkisel Çözümler, Maskeler

Kuru ciltler için ne yapılmalı ? Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Maskeler nelerdir ? Bitkisel Çözümler ve Öneriler Evde yapabileceğiniz Doğal Maskeler

Kuru ciltler, yağlı ciltlere göre daha az sivilce oluşan ve daha az siyah nokta oluşan gözenekleri küçük olan ve daha az bakım gerektiren cilt tipidir. Ancak, kuru ciltlerin de kendine göre dezavantajları vardır. Örneğin, erken yaşta kırışır, kırışıklar derinleşir ve çabuk tahriş olur. Bu dezavantajlardan bazı bakım ve maskelerle korunmak mümkündür.

Kuru Ciltlere İyi Gelen Maskeler Nelerdir?

Kuru Ciltler İçin Yulaf Kepeği Maskesi;

Cildi nemlendiren ve temizleyen yulaf kepeği maskesi aynı zamanda kırışıklık oluşumunu da geciktirir.

Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı yulaf kepeği
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı;

Tüm malzemeleri derin bir kapta iyice karıştırın. Karışımın boynunuz da dahil olmak üzere iyice sürün. O şekilde yüzünüzde 15 dakika kadar beklettikten sonra bol suyla durulayın. Hazırlanan maske buzdolabında hava almayan bir kapta 1 hafta bekleyebilir. Şayet artarsa hava almayan bir kaba alarak her iki günde bir yüzünüze uygulayın. Banyo yapmadan önce uygularsanız, boyun bölgenizin durulanmasını daha kolay yapabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Esmer Şeker Maskesi;

Kuru ciltler zaman içinde kuruyarak pul pul deri dökülmesi yapabilir. Bunun içinde ölü deriyi kaldıran ve cildi nemlendiren esmer şeker maskesi uygulamanız yeterli olacaktır.

Malzemeler;

 • 2 tatlı kaşığı esmer şeker
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı veya 1 tatlı kaşığı badem yağı

Hazırlanışı;

Şekeri ve zeytinyağını bir kapta iyice karıştırın. Yağlı şekerli karışımı parmak ucunuzla yüzünüze fazla bastırmadan masaj yaparak sürün. Cildinize peeling etkisi yaparak, ölü derinin kalkması ve cildinizin nemlenmesi için, maskeyi haftada bir cildinize uygulayın.

Kuru Ciltler İçin Salatalık Maskesi

Hem kuru hem de yağlı ciltler için kullanılabilen salatalık maskesi, kuru ciltleri nemlendirerek besler.

Malzemeler;

 • 1 tane büyük boy salatalık
 • 1 çay kaşığı süt tozu

Hazırlanışı;

Bir tane büyük boy salatalığın kabuklarını soymadan yıkayın ve mutfak robotundan geçirerek iyice parçalayın. İçerisine süt tozunu ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayarak durulayın. Haftada bir uygulamak yeterli olacaktır.

Kuru Ciltler İçin Kahve Maskesi

Cildi yumuşatma ve kuru cildin daha canlı görünmesini sağlayan kahve maskesini haftada bir uygulamanız yeterli olacaktır.

Malzemeler;

 • 2 çay kaşığı kahve telvesi
 • 2 çay kaşığı toz kakao
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı süt

Hazırlanışı;

Tüm malzemeyi iyice karıştırın. Hazır olan maskeyi parmak uçlarınızla masaj yaparak göz ve dudaklarınız hariç tüm yüzünüze sürün. 15-20 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra, ılık ve bol suyla yıkayın.

Kuru Ciltler İçin Kakao Yağı Maskesi

Nemlendirici ürünlerin hemen hemen birçoğunda bulunan kakao yağı doğal bir nemlendirici olmanın dışında aynı zamanda da besleyicidir.

Malzemeler;

 • 3 yemek kaşığı kakao yağı
 • 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 5 damla gül yağı (isteğe bağlı kakao yağından rahatsız olmayanlar, gül kokusundan hoşlanmayanlar kullanmayabilir)

Hazırlanışı;

Kakao yağını eriyene kadar ocakta kısık ateşte ısıtın. Yağ erimeye başladığında diğer yağları da içerisine ekleyerek iyice karıştırın. 2-3 dakika sonra eriyen yağları cam bir kavanoza koyarak iyice çalkalayın. Yağın oda sıcaklığında soğuması için kavanozun kapağını açarak bekletin. Soğudukça kıvamı koyulaşacak olan doğal nemlendiriciyi akşamları yatmadan önce yüzünüze sürerek yatabilirsiniz.

Nemlendirici ve koruyucu maskeleri uygularken diğer taraftan cildinizi aşırı soğuk, aşırı sıcak ortamlardan uzak tutmalı ve özellikle güneşte uzun süre kalmamaısınız.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap