Makyaj Bazı Nedir Ve Kullanım Teknikleri Nelerdir?

 Makyaj Bazı Nedir Ve Kullanım Teknikleri Nelerdir?

Makyaj Bazı Nedir Ve Kullanım Teknikleri Nelerdir?

Makyaj bazı kozmetik reyonlarında görülmesine karşın işlevsel rolü hakkında genellikle pek kimse bilgi sahibi değildir. Bunda baz sözcüğünün yabancı gelmesi ya da ilginin diğer ürünlere kaymasının rolü vardır. Aslında makyaj bazı, makyaj yapım sürecinde çok önemli bir fonksiyona sahiptir. Makyaj bazının tanımını ise aşağıda sorular vasıtasıyla kapsamlı bir şekilde açmak mümkündür.

Makyaj Bazını Neden Kullanmak Gerekir?

Makyajı kusursuz bir şekilde yapmak istiyorsanız makyaj bazını bu sürece dâhil etmeniz gerekecektir. Makyaj bazı sayesinde, cildinize sürülen makyaj işleminin etki düzeyi artarak, pürüzsüz yapı daha kolay sağlanacaktır. Ciltte istenmeyen hatlar ve gözenekli yapı asgariye inecektir. Ciltteki makyaj diğer bölgeye sirayet etmediği gibi, makyajın ciltte taze kalma süresini de uzatacaktır. Üstelik ciltteki ton farklılığını ortadan kaldıracaktır.

            Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

  • Makyaj bazı öncesinde yüz yıkanır. Yüz bölgesinde herhangi bir birikinti, kir gibi izler olmamalıdır. Tabi ki elleriniz de kirlerden uzak olmalıdır.
  • Cildinize münasip gelen nemlendiriciyi tatbik ediniz. Nemlendirici sürüp 2 veya 3 dk bekleyiniz. Şayet nemli haldeyken nemlendirici sürülmüşse bekleme süresi uzatılabilir.
  • Makyaj bazını sünger ya da parmaklarınız vasıtasıyla cilt yüzeyine tatbik ediniz. Miktarı çok küçük bir nohut tanesi ölçeğini geçmemelidir. Ayrıca göz organına temas ettirilmemelidir.
  • Birkaç dk sonra ise fondöten sürülür.

 

Makyaj bazı hakkında önemli bilgiler:      

  • Makyaj Bazı biçimleri jel veya toz şeklinde olduğu gibi krem şeklinde de satılabilir.
  • Akne gibi cilt sorunları olanlar makyaj bazı konusunda doktor tavsiyesini öğrenmelidir. Zira bazın içeriği alerjik fonksiyon doğurabilir.
  • Hava şartları ılıman değilse primer kullanmak iyidir.
  • Primer aynı zamanda cilt parlaklığını denetlemenizi sağlar.

Doğru baz nasıl seçilir?

Kozmetik sektöründe bir rekabet söz konusu olup bazı markaları önermek mümkündür. Bunlar; Benefit The Professional, Mac Prep + Prime Natural Radiance, Laura Mercier Foundation Primer.

Kirpik, dudak ve göz kapakları için makyaj bazının faydaları nelerdir?

Kirpik için: Şayet kirpiğin uzun bir yer kaplaması isteniyorsa maskara altına tatbik edilmelidir.

Göz kapağı için: Bu bölgesi yağlı kalanlar için özellikle faydalıdır. Far da yerinde kalarak etrafa dağılmaz. Dudak bazı için baz ise kuruluğu önler. Bu açıdan ruja düşkün kadınlar için de idealdir.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap