Makyajın Yeni Trendi Makyaj Bazları

 Makyajın Yeni Trendi Makyaj Bazları

Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır ? En iyi Makyaj Bazı hangisidir?

AVM ya da mağazalarda rengarenk kozmetik ürünlerinin arasında dolaşırken görmediğimiz, görsek de ne işe yaradığını pek merak etmediğimiz makyaj bazları, ne işe yaradıklarını öğrendiğimizde hemencecik makyaj malzemelerimin en sevilen üyeleri arasında yerlerini alıyorlar. Kozmetik ürünlerinin ihmal edilen ürünleri arasında olan makyaj bazları aslında fark edilmeyi oldukça hak eden çok kullanışlı ürünlerdir. Bir diğer adı Primer olan bu ürünler kusursuz bir makyajın olmazsa olmazlarından. Başta yağlı cilt tipine sahip olan kişiler olmak üzere,  pek çok kişi için güne harika başlamasını sağlayan bu ürünler hakkında merak edilen her şeyi bu yazımızda bir araya getirdik. İşte Makyaj bazı hakkında tüm merak edilenler…

Makyaj Bazı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Makyaj bazları tıpkı boyanın daha canlı görünmesi için boyama işleminden önce duvara uygulanan astar gibidir.  Makyaj bazlaları makyajın daha pürüzsüz daha canlı görünmesini sağlamak için cilt ile makyaj arasında bir duvar gibi durarak hem cildi korur hem de makyajınızın uzun süre bozulmadan kalmasını sağlar. Doğru uygulanması durumunda yüzünüze pürüzsüz ve kusursuz bir görünüm kazandırır. Cildinize uygulayacağınız makyaj bazı ile cilt renginizi ve cilt tonunuzu dengelenmiş olursunuz Böylece uygulayacağınız makyaj cildinizin farklı farklı yerlerinde, farklı ışık açılarında farkı sonuçlar doğurmayacak her yerden aynı ışıltıyla görünecektir. Özellikle T bölgesi yağlı olan kişilerin en büyük problemi makyaj yaparken T bölgesi ile diğer bölgelerin ton bakımından farklılık göstermesidir. Bu tür ton problemi olanlar için makyaj bazı bulunmaz bir nimettir, bu nedenle, güzel bir makyaj için mutlaka tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Primerlar cildi pürüzsüzleştirerek uygulanan fondötenin uyumlu bir şekilde dağılmasına, yüzdeki makyajın daha kalıcı hale gelmesine yardımcı olur. Makyajınızın altında gizli bir maske gibi duracak olan makyaj bazı, yüzünüzdeki sivilce akne gibi makyajınızın görünümünü bozan gizleyerek kusursuz ve pürüzsüz bir yüze sahip olmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte makyaj bazlarını sadece yüzünüzde değil kaş, kirpik ve göz farları gibi alanlarda da kullanabilirsiniz.

Makyaj Bazları Nasıl Kullanılır

  • Ellerinizi ve Cildinizi Temizleyin

Öncelikle makyaja başlamadan önce yapılması gereken ilk şey, iyi bir temizleyici ile yüzün güzel bir şekilde bütün kirlerden arındırılmasıdır. Yüzün kirli kalması sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi aynı zamanda makyajın kalitesini de düşürecektir bu yüzden makyaj öncesi temizliğe büyük bir önem verilmelidir. Yanı sıra makyaj işlemini kim yapacaksa o kişinin, makyajı uygulamadan önce, ellerini temiz bir şekilde yıkaması kritik öneme sahiptir. Aksi halde eldeki kirler makyajınızın renk tonunda değişimlere yol açabilir, cilt sağlığınıza zarar verebilir.

  • Cildinizi Nemlendirin

Makyaj bazının iyi uygulanabilmesi için cildinizin nemli olması gerekir, bu yüzden cildinizi yumuşatmak ve nemlendirmek için kaliteli bir nemlendiriciyle yüzünüzü güzel bir şekilde yumuşatmanız çok faydalı olacaktır. Cildinizin yeterince yumuşadığına ve nemi çektiğine emin olduktan sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

  • Makyaj Bazını Cildinize Uygulayın

Şimdi sıra geldi makyaj bazını cildinize uygulamaya… Öncelikle makyaj bazlarını gözlerinizden uzak tutmanız gerektiğini unutmayınız. Bir nohut büyüklüğündeki makyaj bazını parmağınızın ucuna alarak yüzünüzde gezdirmek üzere yavaş yavaş yüzünüze yedirin. Bu işlemi elinizi kullanarak yapmak istemiyorsanız yumuşak bir sünger yardımıyla da aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Makyajınızı Yapın

Makyaj bazını cildinize yedirdikten sonra sıra fondöteni sürmeye geldi.  Artık fondöteni yüzünüze uygun bir şekilde sürerek makyajınıza devam edebilirsiniz.

Makyaj Bazının Kullanıldığı Diğer Yerler

Yüz için kullanılan makyaj bazları olduğu gibi kirpikler, kaşlar ve farlar gibi daha pek çok farklı amaç için kullanılan makyaj bazları da mevcuttur.

Kirpikler

Eğer maskaranızdan daha fazla verim almak istiyorsanız maskaranızı kullanmadan önce kirpiklerinize baz uygulayın. Kirpiklerinize uygulayacağınız baz kirpiklerinizi besleyece, daha parlak daha canlı  görünmelerini,  daha gür ve daha uzun olmalarını sağlayacaktır. Daha da önemlisi baz uygulanmış kirpikleri temizlemek baz uygulanmamış olanlara oranla  çok daha kolaydır. Bu da makyajınızı temizlerken daha az zaman harcayacağınız anlamına gelir.

Eyeliner İçin Primer

Makyaj bazının (Primer) uygulanabildiği bir diğer yer de eyeliner ya da far bölgesidir. Göz farı için kullanacağınız makyaj bazı farınızın akmasını, bulaşmasını ve dağılmasını önlemekle kalmayacak aynı zamanda kullandığınız  göz kaleminin ya da eyelinerin etkisinin daha kalıcı olmasını sağlamış olacaksınız. Bu sayede daha iyi bir göz makyajı elde ederek güzelliğinizi daha fazla ön plana çıkarabileceksiniz.

Kaç Çeşit Makyaj Bazı Var, Primerların Özellikleri Nelerdir

Daha çok krem bazlı olarak üretilen makyaj bazlarının jel ve toz şeklinde olanları da mevcuttur. Makyaj bazlarının çoğu dimetikon denilen yüksek oranda bir yumuşatıcı etkiye sahip silikon bazlı polimerler ihtiva etmektedir. Dimetikon  maddesinin alerjik reaksiyonlara sebep olabildiğine yönelik sonuçların olmasından dolayı özellikle sistik akne problemi olanların bu tür uygulamaları  ciltlerine sürmeden önce mutlaka doktor onayı almaları gerekmektedir.

Ek Tavsiyeler

Özellikle tatil aylarında tatil bölgelerinin aşırı nemli olmasından dolayı bu bölgelere gidecekseniz mutlaka yanınızda Primer bulundurmanız gerekiyor. Aksi durumda nemli havadan dolayı makyajınız çok çabuk bozulabilir, istenmeyen görüntülere yol açabilir.

Çoğu mankenin bir sır gibi sakladığı, kusursuz makyajların altında yatan şey aslında makyaj bazından başka bir şey değildir. Deneyin… Farkını siz de göreceksiniz.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap