Mistik Çayı Kilo Verdirir mi ? Nasıl Yapılır ?

 Mistik Çayı Kilo Verdirir mi ? Nasıl Yapılır ?

Mistik Çay Nedir?  Nasıl yapılır ? Faydaları Nelerdir? Kullananlar Memnun mu? Zayıflatır mı ? Merak Ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Orijinal adı Chai tea olan Mistik çayı, içerisinde; Vanilya, tarçın, karabiber, karanfil, zencefil, böğürtlen, meyan kökü, hindiba ve kakule gibi farklı aromalı baharatların bulunduğu bir karışımdır. Birbirinden güzel aromaların vanilya kokusu ile karışması Mistik Çayının çok hoş kokulu olmasından dolayı sevilerek içilen bir çay olduğunu göstermektedir.

 

Mistik çayının orijinali süt ile yapılmaktadır. Ancak süt tüketmeyi sevmeyenler ya da süte alerjisi olan kişiler mistik çayını su ile de yapabilirler.

Metabolizmayı hızlı çalıştırdığından kilo vermeyi hızlandırma özelliği bulunmaktadır. Her geçen gün artan obezite (aşırı kilo) hastalığı çağın hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle mistik çayı son yıllarda daha sıklıkla kullanılmaktadır. Zayıflatan Bitki Çayları bölümünde bütün bitki çaylarını bir arada bulabilirsiniz.

Mistik çayını bazı büyük marketlerde (poşet çay olarak) bulabileceğiniz gibi aktarlarda da belli ölçülerde hazırlanarak paket halinde satışa sunulmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Süt ile vanilya karışımının harika bir lezzet ve koku oluşturduğu mistik çayı su ile de yapılabilir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz rahatsızlıklarında çok iyi gelmektedir.

Malzemeler;
1 paket hazır mistik çay , 1 Fincan süt ya da su
Hazırlanışı;
1 fincan sıcak süt ya da suya 1 kullanımlık küçük bir mistik çay poşetini ilave ederek karıştırıp hazırlayabilirsiniz. Her seferinde taze hazırlanarak tüketilmeli ve bekletilmemelidir. Tatlandırıcı kullanmadan tüketemeyenler ise fazla olmamak koşulu ile çok az miktarda tatlandırıcı kullanabilirler böyle bir durumda ise şeker yerine bal tercih edilmelidir.

Kilo Verdirir mi ?

Mistik çayı içerdiği karışımların etkisi ile metabolizmayı hızlandırdığından ve antioksidan özelliği bulunduğundan zayıflamayı hızlandırır. Özellikle düzenli kullanıldığında çok belirgin bir şekilde ve kısa sürede zayıflama gerçekleştirmektedir. İçimi kolay ve güzel aroması nedeni ile de sevilerek tüketilmektedir.

Ancak, hem zayıflamak isteyip hem de diyetine dikkat etmemek ve spor yapmadan sadece mistik çay tüketerek zayıflamayı beklemek yapılacak en büyük hatadır. Kısaca zayıflamak istiyorsanız diyetinizi yapmaya devam etmeli, spor yapmalı (ör; yürüyüş), bunların yanında mistik çay tüketirseniz zayıflamanız daha kısa sürede gerçekleşmektedir.

Faydaları ;

 

  • Metabolizmayı çalıştırdığından zayıflatıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Şişkinliği engeller.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Stres ve baş ağrısına iyi gelir.
  • Mide bulantısını engeller.
  • Kış hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Mistik çayının yan etkileri olmasa da fazla tüketildiğinde ishale neden olabilir.

Emziren anneler ile hamileler tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Çocukların kullanması önerilmez.

Günde azami 3 fincan tüketmelidir.

Yemekten önce ya da sonra tüketilmesi fark etmese de bünyenizde yaptığı etkisine göre tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Daimi kullanılan ilaçlarınız var ise doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.

Mide rahatsızlıkları, şişkinlik ve mide yanmalarınız oluşuyorsa kullanım dozunu en aza indirmeli yani günde 1 fincandan fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap