Moda Programlarının Azalmaya Başlaması ve nedenleri?

 Moda Programlarının Azalmaya Başlaması ve nedenleri?

 

Geçtiğimiz yıla kadar büyük bir artış içerisinde hem kanallara kazanç kapısı hem de televizyon müptelalarına bir zevkli kategori imkânı sunan moda programları, son bir yıl içerisinde gözle görülür oranda azalmış durumda. Bu azalışı hem moda programı sevenlerinin hem de moda programında iş arayanların dikkatini çekiyor.

Moda Programlarının Azalmaya Başlamasının Sebebi Ne Olabilir?

Bir dönem büyük yükselişe giren moda programları, gerek yüksek kalitede şovları, gerek kendini izleten polemikleri gerek ise uzun yayın saatleri ile izleyicileri doyurmakta oldukça iyi bir araçtı. Fakat bunun farkına varan yayıncıların ve senaristlerin, özellikle bu alanda çok ve birbirinin kopyası yapımlar üretmesiyle bir anda tüm kanallarda aynı programın varyasyonları oluşmaya başladı. Aynı avcılar escort zamanda sosyal medya ve yerel medya üzerinden haberi üzerine haberi yapılan bu programlar, zamanla polemikler açısından inandırıcılığını da yitiyordu.

Bu sebeplerden ötürü, en yüksek bütçelisinden, daha düşük bütçelisine kadar, moda programları kendini askıya aldı. Altı sezon ardı ardına yayın yapan moda programı İşte Benim Stilim, bir anda yayından kalkma kararı aldı. Bir açıdan bakıldığında, hafta içi her gün ve en az üç saat yayınlanıyor olmalarıyla, moda programlarının çalışanlar için çok yorucu olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Moda programlarının askıya alınmasının bir başka nedeni bu olabilir.

Moda Programları Ekranlara Mola Vererek Kendini Mi Yeniliyor?

Moda programları, samimiyetsizlik ve aynılıkla suçlanmaları üzerine ekranlara ufak bir ara verdi gibi görünüyor. Bazı uzmanlar tarafından alınan bu karar, izleyicilere bu konsepti unutturma ve yeniden piyasaya sürüldüğünde yeniden eski ilgiyi toplayabilme açısından can simidi olarak nitelendiriliyor. Konseptin ekranlarda eskimesine böyle bir önlem alan yapımcılar, moda programı yapma modasının birkaç yıl içerisinde yeniden ortaya çıkabileceğinin sinyallerini veriyorlar.

Moda Programları Azaldı, Peki Yerine Ne Geldi?

Moda programlarının azalması ile beraber gündüz kuşağında oluşan boşluğa iyi bir konseptte yaratılmış programların eklenmesi gerekiyordu. Son iki yılda yüksek artış gösteren sağlık programları ve cinayet gibi soruşturmaların yürütüldüğü programlar, bu açığı fazlasıyla kapatmış gibi görünüyor. Özellikle Suç Mahalli gibi programlar, aldıkları yüksek reytingler ve başvurularla yapımcıları ve kanal sahiplerini şaşırtıyor. Moda programları yerine geçen bir başka konsept ise yemek programları ve yemek yarışmaları. Yemekteyiz gibi köklü bir yarışma kendini revize ederek geçtiğimiz yıllarda yeniden yayın hayatına başladı ve yeni yüzüyle yeniden birçok izleyiciyi ekranlara kilitlemeyi başardı.

Moda Sektörü İçin Program Yapmak Zor Mu?

Moda sektörü için program yapmak kimileri tarafından zor görülüyor. Çünkü moda belli bir yerden sonra kendini tekrar eden bir yapıya sahip ve geriye moda programlarının içini doldurabilmek için yapılması gereken polemikler kalıyor. Polemikler de eskiyince, moda programlarının eski tat vermemesinin önü alınamıyor. Yine de birkaç yıl içerisinde yeniden piyasaya girmeleri bekleniyor.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap