Modern Ve Aydınlık Bir Salon İçin Bu Fikirlere Kulak Verin

 Modern Ve Aydınlık Bir Salon İçin Bu Fikirlere Kulak Verin

Evdeki vaktimizin çoğunu salonda geçirdiğimiz için salonda rahat bir ortam yaratmak önemlidir. Diğer taraftan da gelen misafirlerin ağırlandığı mekân salonlarımız olduğu için şık görünümlü bir salon dekorasyonuna sahip olmayı istemek gayet anlaşılır bir istektir. Salon gibi çok amaçlı kullanılabilen bir alanın aydınlatılmasına özen göstermek bu dedenle çok önemlidir. Bu amaca yönelik doğru seçimler keyifli, şık, ferah ve pozitif bir enerji oluştururken yanlış seçimler ise kullanışsız, göz yoran ve boğucu salonlara sebep olacaktır. Salon dekorasyonu konusunda küçük ama etkisi büyük detayları sizin için derledik. Ayrıca diğer yazımızda 2017 yılında çıkan birinden güzel Modern salon modelleri ni bulabilirsiniz.

      

Salonu Hangi Amaca Yönelik Kullanıyorsunuz?

Salonun aydınlatılmasına karar verirken mekânın hangi amaçla daha çok kullanılacağına karar vermek önemli bir ayrıntıdır. Eğer büyük salon söz konusu ise tek bir avize tüm salonu aynı oranda aydınlatmayacaktır. Salonun oturma bölümünde bir aydınlatma, yemek takımı bölümünde ise bir aydınlatma yeterli aydınlığı sağlayacaktır. Eğer salon küçük bir boyutta ise tek bir aydınlatma yeterli olacaktır. Bunun dışında salonun oturma kısmı ve yemek kısmında uygun bir köşeye birer abajur ya da ayaklı aydınlatma koymanızda yarar var. Yemek masasında iken tepe lambası değil de daha az ışık olması istendiğinde masaya yakın olan ayaklı ya da tepe lambası loş ve romantik bir etki yaratacaktır. Oturma kısmında da aynı şekilde tepe lambasının fazla ışığı sizi rahatsız edebileceğinden diğer ışık seçeneği olan ve uygun bir köşeye koyduğunuz ayaklı ya da abajur aydınlatma istediğiniz aydınlatmayı sağlayacaktır. Üstelik bu sayede tepe aydınlatmasının yüksek elektrik sarfiyatından da tasarruf etmiş olacaksınız.

Dinlenme Alanı Olarak Salon

Salonu daha çok bir dinlenme alanı olarak kullanıyorsanız fazla bir aydınlatma seçeneğine ihtiyacınız yok demektir. Bu nedenle büyük abajurlar anlamsız ve gereksiz olacaktır ve bu ürünler sayesinde asla istediğiniz loş ortamı yaratamayacaksınız. Oturma grubu çevresine iki adet abajur ya da ayaklı aydınlatma istediğiniz ışık düzeyini size sağlayacaktır. Kaldı ki istediğiniz zaman ikisini yakabilir ya da sadece birini yakabilirsiniz. En sık yapılan hatalardan biri televizyonun her iki tarafına ya da sadece bir tarafına koyulan aydınlatma ürünleridir. Aksi takdirde televizyon izleme kalitesini düşürmüş olacaksınız ve gözlerinizin de yorulmasına yol açmış olacaksınız.

 

      

Yemek Odası Olarak Kullanılan Salonlar

Yemek masasının aydınlık olması şarttır. Bu nedenle mutlaka masanın tam üzerinde bir sarkıt lamba düşünmelisiniz. Elbette alanın ve masanın büyüklüğüne göre avize de kullanabilirsiniz. Şık ve iddialı bir görünümün olmazsa olmazıdır.

Diğer Önemli Detaylar

Salonun dekorasyon algısına yön veren en önemli etken aydınlatmadır. Kullanılan tüm eşya ve aksesuarları ortaya çıkaran salonun aldığı ışık düzeyidir. Karanlık ve boğucu bir salonda hiçbir detay göze çarpmaz. Salonunuz çok cepheli ve 2-3 pencereli ise sonsuz bir aydınlığa sahipsiniz demektir. Tüm pencerelerin perdesini açarak geniş bir alan hissi yaratabilirsiniz. Ayrıca tavanda kullanacağınız aydınlatma tipini 4-5 toptan oluşan ve birbirinden bağımsız asma lambalardan kullanırsanız odanın yükseklik algısını da artırmış olursunuz. Bu tür lambalarda dikkat edilmesi gereken toplar aynı hizada değil her birisi bir diğerinden dört parmak daha yukarda olmalıdır. Diğer taraftan eğer salonda vurgulamak istediğiniz bir eşyanız var ise (tablo, aksesuar) hemen yanına bir ayaklı aydınlatma ya da abajur koyarak onu öne çıkarabilirsiniz.

   

El işi faaliyetiniz (resim, örgü gibi) var ise ve bunu daha çok salonda yapıyor iseniz ışığı güçlü genel bir aydınlatma yerine küçük spotlar ya da abajurlar sizin için yeterli ışığı sağlayacaktır. Bu nedenle bu tarz ışık kaynaklarını mutlaka salonunuzda bulundurmalısınız. Güçlü ışık altında gözünüz yorularak işinizi görmektense daha az ışık kullanarak aynı işinizi çok daha rahat görebilir ve ciddi oranda elektrik tasarrufu da yapmış olursunuz.

Tüm bunların sonunda gerek salonda ve gerekse diğer alanlarda aydınlatma konusunda en dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan aydınlatmanın gözü yormaması olmalıdır. Işığın rengi, (asla beyaz olmamalı) yoğunluğu gözü almamalıdır. Ayrıca aydınlatma eşyalarının da birbiri ile uyumlu olması da bir diğer detaydır. Fazla sayıda aydınlatma elemanı kalabalık bir görüntü oluşturacak ve aynı zamanda abartılı bir görünüm oluşturacaktır. Böylece şık olmasını istediğiniz salonunuz aslında şıklıktan uzaklaşmış olacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap