Kapat

Mucizevi Chia Tohumunun Faydaları

Anasayfa
DİYET Mucizevi Chia Tohumunun Faydaları

CHİA TOHUMU NEDİR? FAYDALARI VE KULLANIMI

Chia tohumunu son dönemlerde zayıflamaya yardımcı olan bir besin olarak sıklıkla duyuyoruz.Her yeni bir dönemde sağlıklı beslenmek adına yeni gıdalarla tanışıyoruz.Peki Chia tohumu nedir?Ve ne şekilde tüketilir?Zayıflamaya etkisi nelerdir?

Öncelikle bahar aylarına yaklaştığımız bu dönemlerde hepimize zayıflamak için bir telaş sardı.Bu yazımızda bu soruları cevaplayacağız. Nane familyasından olan Chia tohumu çok sağlıklı bir bitki olup öncelikle bağışıklık sisteminin güçlendirmesine çok etkili olduğu bilinmektedir.Yüksek lif ve protein içeriği sayesinde zayıflama konusunda etkili ve yardımcı olduğunu söylenmektedir.Ancak net bir yeterli araştırma bulunmamaktadır.

Chia tohumunun gluten içermemesi de en önemli özelliğidir.

Mucizevi Chia Tohumunun FaydalarıMucizevi Chia Tohumunun Faydaları

CHİA TOHUMUNUN İÇERİĞİ ve FAYDALARI

Chia tohumu metabolizmayı hızlandırma, enerji verme gibi özellikleriyle öne çıkmaktadır.Chia tohumu yüksek lif,omega yağ asitleri,aminoasit,fosfor ve kalsiyum içeriği ile günlük besin ihtiyaçlarımızın birçoğunu karşılamaktadır.Yüksek besin içeriğinden ve kolay hazırlanan bir besin olduğundan dolayı sıcak suyla karıştırıldığında jölemsi bir kıvam aldığından dolayı Mayalara kadar dayanan dönemde savaşlarda ve spor müsabakalarında sıklıkla kullanılmıştır.

Artık ülkemizde de pek çok market ve aktarlarda bulunabilmektedir.Omega -3 açısından oldukça zengin olduğundan beyin sağlığı için çok önemlidir.

-Chia tohumu yorgunluk hissene de çok iyi gelmekle birlikte çok fazla enerji sağlar.

-Çok yüksek protein içeriği sayesinde vejetaryenler için iyi bir besin kaynağıdır.

-Lif kaynağı olması sebebiyle bağırsakların düzenli çalışmasında da önemli etkendir.

-Tüketildikten sonra midede şişkinlik yaratması sebebiyle tokluk hissi sağlar.Bu sebepten kilo vermeye yardımcı bir besin olarak tüketilebilir.

– İçerdiği triptofan amino asidi sayesinde daha çabuk doymayı sağlaması yanı sıra uyku düzenine yardımcı olduğu bilinmektedir.

CHİA TOHUMLU PUDİNG

Chia tohumunu sabah kahvaltısında yumurta yerine de tüketebilirsiniz. Bunun için önce chia tohumlarını bir kahve öğütücü, blender veya rondoda toz haline gelene kadar öğütün. 1 yemek kaşığı toz chia tohumuna 3 yemek kaşığı su ekleyip iyice karıştırın ve buzdolabında 15 dakika bekletin. Bu ölçü, 1 yumurtaya denk geliyor. Bunu fırında pişen her türlü kek, ekmek tarifinde kullanabilirsiniz.

Mucizevi Chia Tohumunun Faydaları

Bir önceki yazımız olan Metabolizma hızı nedir ? başlıklı yazımız Metabolizma hızı hakkında bilgiler verilmektedir.

“Mucizevi Chia Tohumunun Faydaları” üzerine 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir