Nane Yağının Faydaları nelerdir ? Nasıl kullanılır ?

 Nane Yağının Faydaları nelerdir ? Nasıl kullanılır ?

Nane Yağının Faydaları nelerdir ? Cilt Bakımı , Saç , Kas Ağrıları , Sinüzit Tedavisi, Açlık Bastırma, Alerji , Sivilce Tedavisinde Kullanabilirsiniz.

Nane ve nane yağı, Japon ve Çin tıbbında çok kullanılan bir tedavi aracı olmakla birlikte mısır piramitleri zamanına kadar giden bir tarihi vardır. Nane yağının faydalarından bahsedilen belgeler mısır piramitleri zamanında bulunmuş ve adından söz ettirmeye başlamıştır.

Şifa ve bölgesel tedavilerde akla gelen ilk tedavi yöntemi nane yağıdır. Dünya genelinde en fazla ve çok yönlü fayda sağlayan bir bitkidir. Her evde bulunması gereken bir yağ olup her an her alanda kullanılması gerekebilir.

 • Nane yağı, nane özünden elde edilen yağdır ve vücuda ferahlatıcı etkisi olup, cildi yatıştırır.
 • Adale ve kas ağrılarında bölgesel ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.
 • Nane yağının içerisinde bulunan mentol sayesinde kötü nefes ve kötü ağız kokuları yok edilir, ferahlık hissettirir.
 • Mide rahatsızlığı, sindirim sistemi rahatsızlığı, mide bulantıları gibi rahatsızlıklarda en etkili kurtarıcıdır.
 • Prostat kanserinin yayılmasını ve büyümesini büyük ölçüde engeller.
 • Radyasyona maruz kalan kişilerde meydana gelen rahatsızlıkları giderir.

 

Nane Yağının Faydaları; 

 • Nefesi tazeler, kötü ağız kokularını yok eder.
 • Mide ağrılarını ve sindirim sistemi bozukluklarını ortadan kaldırır.
 • Baş ağrısı ve kas ağrısı gibi ağrılarda en etkili yağdır.
 • Konsantrasyon arttırmada ve motivasyon arttırmada birebirdir.

Nane Yağının En Bilinen Kullanım Alanları;

Kas Ağrıları; Kas ağrılarını yok eden en etkili ağrı kesicidir. Sırt ağrısı, bel ağrısı, karın ağrısı gibi ağrılarda da etkili olan nane yağı, bölgesel olarak ağrının olduğu bölgeye masaj yaparak uygulanır.

Sinüzit Tedavisi; Balgam söktürücü, bronşit, astım ve sinüzit gibi rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olan nane yağı, burnunuza yaklaştırarak ve koklayarak kullanmalısınız. Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde de koklayarak kullanılır. Nefes açıcı özelliği vardır.

Eklem Ağrıları; Saf nane yağını ve lavanta yağını karıştırarak ağrının olduğu bölgeye sürülerek eklem ağrıları tedavi edilir.

Açlık Bastırma; Nane yağını koklamak geçici olarak açlığı bastırmaya ve doygunluk hissi vermeye yardımcı olur. Yemeklerden önce nane yağı koklamak veya yemek sırasında suyunuza damlatacağınız birkaç damla nane yağı erken tokluk hissine ulaşmanızı sağlayarak rejimlerde etkilidir.

Enerji Depolama; Nane yağını koklamak size zindelik, canlılık ve dirilik verir. Uzun yolculuklarda, geç saate kadar süren uzun çalışmalarda, yorgunluk ve bitkinlik anlarında enerji içecekleri yerine nane veya nane yağı koklamayı denemelisiniz. Zararsız bir şekilde zihin açar, zinde tutar.

Saçlarda Etkisi; Şampuanlarınızın içerisine birkaç damla nane yağı damlatırsanız, saç dökülmelerinin ve kellik oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Nane’nin verdiği ferahlık ile saç kökleriniz canlanacak ve saçlarınız daha canlı görülecektir. Aynı zamanda yıpranmış saçları onararak saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.

 

Alerji Tedavisi; Alerji kaynaklı kaşıntılar ve döküntülerde nane yağı, karanfil yağı ve okaliptüs yağı ile karıştırılarak alerjik bölgeye sürülmelidir. Solunum yollarınızı rahatlatma konusunda ise özellikle bahar aylarında bitkilerin polen döktüğü dönemde nane yağı koklanmalı böylece alerjik reaksiyonların ortaya çıkması önlenmelidir.

Doğal Ateş Düşürücü; Özellikle çocuklarda görülen yüksek ateşi düşürmek için nane yağını Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak boyun bölgesine ve ayakaltlarına sürmeniz gerekir. Böylece yüksek ateşi normal seviyelere düşürmeniz mümkündür.

Böcek Kovucu; Nane yağının kokusundan nefret eden böcekler, kene, örümcek, sinek, karınca ve tüm haşerelerdir. Böcekleri uzaklaştırmak ve ısırıklarından kurtulmak için vücudun tamamına ya da bazı bölgelerine kol ve bacaklar gibi nane yağı sürülmelidir.

Cilt Bakımı; Nane yağının verdiği ferahlık etkisinden tüm kremlerinize ekleyerek faydalanabilirsiniz. Dudak nemlendiricileri, el ve yüz kremleri ve vücut losyonlarınızın içerisine nane yağı damlatarak her kullandığınızda tazeliği ve ferahlığı hissedebilirsiniz.

Sivilce Tedavisi; Nane yağının içerisinde bulunan mikrobiyel özellikler sayesinde sivilce ve akneleri yok etmede en etkili ilaçtır. Bir kulak pamuğunu nane yağına batırarak sivilcenin üstüne bastırın ve 10-15 saniye kadar orda tuttuktan sonra öyle durulamadan yatın bütün gece sivilceyi kurutmak için mücadele edecektir.

Baş Ağrısı Tedavisi; Doğal migren ilacı olarak bilinen nane yağı alın bölgesine sürülerek masaj yapıldığında rahatlatıcı ve iyileştirici etkisi olduğu gözlenmiştir.

Güneş Yanığı; Nane yağını Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak güneş yanığı olan bölgeye uyguladığınızda derinin yenilenmesini sağlayarak hızlı tedavi süreci oluşturacaktır.

Regl Düzensizliği ve Ağrıları; Kadınlarda regl dönemine bağlı ağrılarda oldukça etkili olan nane yağı, karın ve ağrının oluğu kaslara uygulanarak rahatlamasını ve ağrıların yok olmasını sağlar. Ayrıca nane çayı içmek düzensiz regl dönemlerinizin düzene girmesini ve ağrısız geçirmenizi sağlar.

Ağız ve Diş Sağlığı; Nefes rahatlatma etkisi olan nane yağı su ile inceltilerek gargara olarak kullanıldığında boğaz enfeksiyonlarını ve boğaz ağrılarını yok eder. Böylece ağızdaki bakterilerinde üremesini engelleyen nane yağı diş çürümelerinin de önüne geçmiş olur.

Çocukların diş çıkartma döneminde, birebir ölçü Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak diş etlerine uygulandığında doğal tedavidir.

Mide Rahatsızlıkları; Mide bulantısı gidermede nane çayı içmek iyi geleceği gibi nane yağını kulak arkasına sürmek de çok etkili olacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Teknic Servis
  Teknic Servis
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  6 sene önce

  Dr Ender Saraç – Limon , Nane Yağının Faydalarını Anlatıyor.

  Cevapla
  39