Nar ile Cilt Bakımı ! Cilde Faydaları Nelerdir?

 Nar ile Cilt Bakımı ! Cilde Faydaları Nelerdir?

Narın Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır ? Narın Zararı var mıdır?

Nar, botanik bilimi açısından Kınagiller ailesinden ekşi-tatlı arasında değişen lezzetiyle beğenilen bir meyvedir. Gıda olarak kullanımı dışında meyve suyu sektörü gibi endüstriyel alanda da rağbet gören bir meyve türüdür. Elbette endüstri alanına kozmetik sektörü de dahildir. Hastalıklara şifa kaynağı olan bir vitamin deposu olmasının yanında cilt için bazı yararları söz konusudur.

Cilt bakımında narın önemi

  • Yaşlanmayı geciktirme: Anti Aging de denilen yaşlanma etkilerini erteleme sürecinde narın önemli bir yeri vardır. Nar meyvesi, kolajen denilen ve cilt esnekliği için önemli olan miktarın azalmasını önler. Bu açıdan nar suyu aktif bir şekilde rol oynar.
  • Sivilceler: İnsan fenomeni yani görünümü öncelikle yüz bölgesinde dikkat çeker. Yüz bölgesinde oluşacak bir sivilce ise ruhsal açıdan rahatsız edicidir. Dolayısıyla sivilce biyolojik yaşamın doğallığında olmasına karşın kişisel dünyamızda istenmeyen bir durumdur. Bunun için tıbbi yöntemler söz konusu olsa da, nar da sivilcelerin azalmasında etkili bir rol oynar. Nar suyuna batırılmış pamuk sivilce bölgesinde gezdirildiğinde zamanla olumlu etkisi ortaya çıkacaktır.
  • Yaralar: Bunun için nar çekirdeği kullanılabilir. Ciltteki yaralar için iyileştirme sürecini hızlandırdığı gibi dışardan gelecek bakteriyel risklere karşı da koruma kalkanı vazifesi görür.

  

Neden nar?

Cilt için nar meyvesini vurgulanmasının nedeni güçlü bir antioksidan kaynağına sahip olmasıdır. Hem B hem de C vitamini açısından bir depo gibidir. Böylece cilt düşmanı serbest radikallerle mücadele kolaylaşır. Üstelik nar suyu sürülmüş bir cilt, Güneşin UV ışınlarına karşı da bir kalkan olacaktır.

Nar içerikli kremler

Buna ilişkin olarak, kozmetik ürünlerde özellikle organik nar çekirdeği yağı olanlar tercih edilmelidir. Şayet temin edilemezse nar çekirdeği özüne sahip kremlerden alınabilir.

Bunun dışında kremsiz nar bakımı için şu yapılabilir: İrice bir nar alınıp kabuk kısmı ayıklanır. Çekirdek içeren meyve kısmı mikserde sıvılaşana kadar tutulur. Mikserden alınan sıvı kaba boşaltılır. Bu suyu yüzünüze adeta bir maske gibi sürebilirsiniz. Ayrıca boyun bölgesine de bu sudan sürülmelidir. Süre ise 15-20 gün arasıdır. Bu işlem günde iki ya da üç defa tatbik edilmelidir.

 

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap