Kapat

Oksitosin Hormonu(Mutluluk Hormonu)Nedir, Oksitosin Seviyesi Nasıl Artırılır?

Anasayfa
SAĞLIK Oksitosin Hormonu(Mutluluk Hormonu)Nedir, Oksitosin Seviyesi Nasıl Artırılır?

Oksitosin  Hormonu (Mutluluk Hormonu)Nedir, Oksitosin Seviyesi Nasıl Artırılır?

Beynimizin hipotalamus bölgesinde salgılanan oksitosin,”aşk hormonu”, ”mutluluk hormonu”, ”sevgi hormonu” olarak da bilinir. Kan basıncını düşürmeye yardım eden, rahatlatan, anti anksiyete etkileri bulunan nörohipofiziyal hormondur.

 • Kronik hastalıkların gelişmesini engelleyebilir.
 • Hormon ağrı eşiğini yükseltir,
 • Büyümeyi ve iyileşmeyi sağlar.
 • Anti iltihap özelliği gösterir, iltihap kökenli kronik hastalıkları engelleme konusunda etkilidir.
 • Sosyal ilişkilerde güven duygusunu artırır.

Yapılan araştırmalar sonucunda evlatlık edinilen çocukların güven sorunu yaşamalarının sebebinin oksitosin hormonunun eksikliğinden kaynaklandığı ispatlanmıştır. Örneğin; Biyolojik anne ile iletişim kuran çocuğun idrarında oksitosin oranının ve onunla ilgili vasopresin hormonunun arttığı, evlatlık edinilen çocuklarda ise oksitosin oranının sabit kaldığı yapılan deneyler sonucunda gözlemlenmiştir.

Oksitosin hormonunun salgılanmasındaki etkenler

 • Ses
 • Koku
 • Başkalarına iyilik yapmak
 • Psikolojik etkenler gibi sıralanabilir.

Ayrıca;

 • Cömertlik ve güven duygusunda artış görülür
 • Sarıldıkça, sevildiğini hissettikçe, arzulandıkça ve dokunuldukça artış gösterir.

Oksitosin hormonunun önemli olan diğer bir görevi de doğumu kolaylaştıran özelliğidir. Yani vajina ve serviksin genişlemesini sağlar. Yunancada “oxys” ve “tokos” kelimelerinden türeyen oksitosinin anlamı “hızlı doğum” demektir. Zor doğumlar ise bu hormonun eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Sezaryen ile yapılan doğumlarda bu hormonun herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendiren bu hormon, sadece doğumu kolaylaştırmakla kalmaz, emzirme döneminde de meme hücrelerini uyararak sütün gelmesini ve artmasını sağlar. Anne için bu dönemler zor ve yorucu olsa da çocukları için bu hormon sayesinde uykusuzluğa dayanmak, karşılıksız fedakârlık, sabır ve aşırı sevgi duyguları ile kısa sürede uyum göstermesini sağlamaktadır. Oksitosin hormonunun yüksek olduğu durumda hamile olan anne adayı ilk üç ayda bebeklerine çok daha bağlı olup, eşler arası bağın kuvvetlenmesini de sağlamaktadır.

Oksitosin hormonu doğal olarak salgılanan bir hormondur. Bazı durumlarda (doğumu başlatmak, doğum sonrasında kanamayı durdurmak, bazı travmaların önüne geçmek gibi) doktorlar tarafından yapay olarak üretilip kullanılmaktadır.

Kısaca, oksitosin hormonu gerek görüldüğünde yapay olarak da üretilmekte ve bazı müdahalelerde yardımcı olması için kullanılmaktadır.

Oksitosin Hormonunun Özellikleri;

Oksitosin Hormonu;

 • İlişkileri sağlamlaştırır.
 • Haz duyma duygusunu sağlar
 • Sadakat ve bağlılık duygusunu geliştirir.
 • Hoşlanma duygusunu ortaya çıkarır.
 • Doğum yapmayı ve bebek emzirmeyi kolaylaştırır.
 • Cinsel uyarıları artırır.
 • Stres ve gerginliği yok eder.
 • Koruma güdüsünü artırır.
 • Sosyal yetenekleri geliştirir.

Oksitosin Seviyesi Nasıl Artırılır?

Sarılmak, El Ele Tutuşmak; El ele tutuşmak ve sarılmak kişiler arasında oksitesin hormonunun seviyesini artırmaktadır. Özellikle çiftler arasındaki yakın temas hormon seviyesini artırmanın yanında rahatlama sağlar, eşler arasındaki bağı kuvvetlendirir.

Hayal Kurmak; Hayal kurmanın da oksitosin hormonunu artırdığı bilinmektedir. Yani sadece fiziksel aktiviteler değil psikolojik unsurlar da oksitosin seviyesini artırmaktadır. Örneğin eşlerin farklı yerlerde olması durumunda bile birbirlerini düşünmesi ile bu hormonun salgılandığı gözlemlenmiştir.

Eğlenceli Aktiviteler Yapmak; Kişinin keyf aldığı, severek yaptığı aktiviteler oksitosin seviyesini artırmaktadır. Bu aktiviteleri sevdikleri kişiler ile yapmaları ise kişiler arasındaki bağı daha fazla artırmaktadır.

Arkadaşları İle Vakit Geçirmek; Sevgi hormonunuzu artırmak istiyorsanız sevdiğiniz kişilerle zaman geçirmelisiniz. İnsanlar zor ve sıkıntılı zamanlarında bu nedenle yanlarında sevip güvendikleri kişileri görmek istemektedir ve bu son derece doğal bir duygudur.

Egzersiz Yapmak; Meditasyon, yoga, nefes egzersizi, yüzme, yürüyüş gibi pek çok egzersiz vücuttaki oksitosin seviyesini artırmakta ve kişinin kendisini iyi hissetmesine sebep olmaktadır. Yapılacak olan egzersizlerin açık havada yapılması ve düzenli olması tavsiye edilmektedir.

Masaj Yaptırmak; Masaj kişinin rahatlaması için yapılan bir aktivitedir. Yani masaj yaptırmak da vücuttaki oksitosin seviyesini artırmakta ve ayrıca, kişinin stresten arınmasına sebep olmaktadır. Masaj aynı zamanda günün yorgunluğunun atıldığı, hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlayan bir dokunuştur.

Evcil Hayvan Beslemek; Hayvan severlerin ve hayvan besleyenlerin daha sakin kişiler olduğu, hayvan sevgisinin evlat sevgisi gibi olduğu, onları sevmenin sarılıp okşamanın oksitosyon seviyesini yükselttiği kanıtlanmış bir bilgidir. Onları doyurmak, sevmek, bakımı ve temizliği ile ilgilenmek kişiye huzur ve mutluluk duygusu yaşatır.

Birisine İyilik Yapmak Veya Hediye Vermek; Sevgi hormonunun artmasına neden olan durumlar içinde iyilik yapmak, hediyeler alarak onları mutlu etmek de vardır. Ama Aslında bu davranışı yapan kişiler kendi sevgi hormonlarını artırmaktadır.

Hoşlanılan Deneyimler; Kişilerin hoşlandıkları ses, koku gibi faktörler de oksitosyon seviyesini artırmaktadır. Örneğin; Kuş cıvıltısı, kek kokusu, müzik sesi, doğada yürümek, yemek yemek gibi durumları çoğaltmak mümkündür. Bu etkenler kişiyi rahatlatır, mutlu eder çünkü hoşlandığı bu durumlar onun oksitosin seviyesini artırmıştır.

Sosyal Medya Kullanmak; Son yıllarda hızla artan sosyal medyada yeni kişiler ile iletişim kurmanın oksitosin seviyesini artırdığı düşünülmektedir. (Ancak sosyal medyanın olumsuz amaçlarla kullanıldığı durumların bulunduğu da unutulmamalıdır)

Diğer Faktörler; Estetik olan her şey, doğa sevgisi, sarılmak, ten teması, aktif olmak, çikolata yemek, haz alınan hobiler edinmek gibi daha pek çok sebep oksitosin seviyesini artırmaktadır.

Erkeklerde Oksitosin Hormonu Var Mıdır?

Oksitosin hormonunun sadece kadınlarda bulunduğu bilinse de, kadının mutlu olması yani oksitosin hormonunu yükselmesi partnerini de mutlu edeceğinden etkilenilmemesi mümkün değildir. Oksitosin hormonu yükselen ve mutlu olan bir kişi bunu çevresine de yansıtmaktadır. Eşler ise bundan en çok etkilenen kişilerdir.

Oksitosin Hormonu Eksikliği;

Oksitosin hormonu eksikliğinin en önemli etkisi kişiyi mutsuz etmesidir. Depresyon, stres, migren, huzursuzluk, sinirlilik, uyumsuzluk, gerginlik, kaygı ve endişe gibi kişiyi yıpratan olumsuzluklar meydana gelmektedir. Oysa tam aksi durum, hem oksitosun seviyesi yüksek olan kişiyi olumlu yapar hem de çevresindeki kişileri de mutlu etmeye neden olur.

Oksitosin Hormonunu Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Tükettiğimiz bazı besinler fiziksel, kimyasal ve psikolojik açıdan oksitosin hormonunu yükseltmektedir. Oksitosin hormonunun yükselmesine sebep olan besin maddelerinden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Yumurta; Yararlı yağ, vitamin ve mineral içeren yumurta önemli bir protein kaynağıdır. Mutlaka günde 1 tane tüketmek gerekmektedir. Böylece oksitosin hormonunun seviyesi artacağından mutlu, sakin ve huzurlu bir gün geçirmesine destek olmaktadır.

Muz; Strese karşı, depresyonu engelleyici ve rahatlatıcı etkisiyle tüketildiğinde kişi psikolojik açıdan rahatlatan ve kendisini çok iyi hissettiren bir meyvedir.

Acı; İlk bakışta aksi düşünülse de acı biber tüketmek oksitosin hormonunun seviyesini artırmaktadır. Mide ve bağırsak rahatsızlığı olmayan kişilere bol acı tüketmeleri önerilmektedir. Rahatsızlığı olan kişiler ise acıdan kaçınmalıdır.

Protein İçeren Yiyecekler; Kırmızı et, balık, tavuk, yumurta, süt ve süt ile yapılan tüm ürünler, soya fasulyesi, nohut, mercimek, fasulye, bezelye, fıstık ezmesi, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, kinoa gibi içinde protein olan yiyecek ve içecekler vücuttaki oksitosin hormonunu artırma konusunda yardım eden besin maddeleridir.

Meyve ve Sebzeler; Sağlığımız konusunda son derece faydalı ve etkili olan meyveler oksitosin hormonunu tetikler ve ruhsal açıdan kişiye huzur verir. Muz ve lif oranı yüksek tüm meyveler oksitosin hormonunun artmasına yardım etmektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, meyvelerin içindeki şekerin fazla tüketilmesi durumunda sakıncalar doğuracağından ölçülü ve gerektiği kadar tüketmek gerekmektedir.

Sebzeler de beslenme alanında önemli yer tutmaktadır. Özellikle lifli sebzeler vücuttaki oksitosin hormonunu artırmaya yardımcı olmaktadır.

Omega3 İçeren Besinler; Balık, omega3 içeren en önemli yiyeceklerin başında gelmektedir. Balık yağı ve zeytin bol miktarda omega 3 içermektedir. Bu besinler hem sağlıklı beslenme konusunda fayda sağlamaktadır, hem de oksitosin hormon derecesinin artmasına yardım etmektedir.

Tahıllar; Vücuttaki oksitosin seviyesini artıran diğer besin maddeleri ise arpa, buğday, çavdar gibi tahıl maddeleridir.

Su; Vücudun olmazsa olmazı su tüketimi de çok önemli ve çok yönlü faydalar sağlayan bir içecektir. Oksitosin hormonunun seviyesinin artmasına da yardın etmektedir.

Vitaminler; A, B1, B2, B6 vitaminleri oksitosin hormonunun artması konusunda yardımcıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Leptin Hormonu nedir ? Yükseltmek için ne yapmalıyız? başlıklı yazımız Leptin Hormonunu Dengeleyen Öneriler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir