Okul Döneminde Masal Okumanın Önemi

 Okul Döneminde Masal Okumanın Önemi

Çocukların kendilerini daha iyi ifade edebilmesi, duygu ve düşüncelerini tanıyabilmesi ve olayları algılayabilmesi için masallardan destek almak gerekir. Masalların kendine has özellikleri ile çocuklar hem eğlenir hem de öğrenme fırsatı elde eder. Masal okuyan çocuklar kendinin, duygularının daha fazla farkında olur ve nasıl tepki vereceklerini bilebilir. Erken yaşlarda masalların okunması ile çocuklar ilgi duydukları, merak ettikleri konu ve alan ile ilgili araştırma yapma yeteneği geliştirir. Bu yetenekler ise farklı, beğendiği tarzda masallar alınarak desteklenmelidir. Bu destek sayesinde çocuklar önemsendiğini hisseder ve daha fazla okuma, resim yapma, kendi masallarını oluşturma isteği ile dolu olabilir.

Aileler çocuklarını çok erken dönemlerde masallar ile tanıştırmamış ise kitap okuma alışkanlığını kazanmak biraz zor olabilir. Ancak yeni okuma ve yazma döneminde yani okul çağında masallar okunarak yeni aktivite, hobi edinilmesi sağlanabilir. Okul döneminde düzenli masal okuma ile kelimeler öğrenilir, daha hızlı okuma ve okuduğunu anlama yetisi kazanılabilir. Masallar hem görsel olarak çocukların ilgisini çeker hem de büyük kelimeler ile okunmasına yardımcı olur. Bu nedenle resim ile okuma alışkanlığı kazandırılabilir ve çocukların gelişimleri desteklenebilir.

Okul döneminde masal okumak hem hayal dünyasının gelişmesine hem de yeni sözcükler öğrenilmesi bu sözcüklerin günlük hayatta aktif şekilde kullanılmasını sağlar. Masallar hem öğretici hem de eğlendirici niteliktedir. Bu nedenle masal okumak için günün belirli bir saatinin belirlenmesi ile çocuklara okuma alışkanlığı kazandırılabilir. 10 yaşından sonra çocuklar daha soyut düşünmeye başlar ve kendi ilgi alanları oluşur. Buna uygun olacak tarzda masalların seçilmesi son derece önemlidir.

Eğitici Çocuk Masalları

Masalların okunması ve çocukların ilgi alanlarına uygun, merak ettikleri konuları açık, anlaşılır ve yeni bilgiler verecek tarzda olan masallar tercih etmek gerekir. Böylece çocukların ilgileri aktif kalır ve araştırma süreçlerini masallar yardımı ile gerçekleştirme fırsatı yakalanır. Eğitici çocuk kitapları ve sesli masal oku seçenekleri ile çocuklar istedikleri masallara ulaşarak sevdikleri olay örgüsünü dinleyebilir. Böylece hem hayal kurabilir hem de görselleri hem zihinlerinde hem de kitaplarda canlandırma imkânı elde eder.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap