Paraben Nedir, Zararları Nelerdir?

 Paraben Nedir, Zararları Nelerdir?

            Paraben Nedir, Zararları Nelerdir?

Bazı kimyasal maddeler vardır ki, endüstrinin birçok alanında kullanılmaktadır. Ancak bilimsel araştırmalar sonucunda bu maddelerin olası zararları ortaya konduğu gibi, yaşanmış tecrübeler de zararlı maddelerin sanayi sektöründen ayıklanmasına yol açmıştır. Kozmetik sektöründe yoğun kullanılan bu tür sorunlu kimyasallardan biri de parabendir. Bugünkü birtakım bilimsel araştırmalar parabenin çeşitli yaş gruplarında zararlı etkiler gösterdiğini kanıtlamıştır.

Peki, paraben nedir? Paraben en kısa ifadeyle kimyasal koruyucu demektir. Bazı kozmetik ürünlerde paraben kullanılmaktadır. Bu maddeyi kullanmanın başlıca iki sebebi vardır. İlki mamulün raf ömrünü uzatmak, diğeri ise bakteri gibi zararlı oluşumları engellemektir. Paraben, ürün etiketinde ethylparaben ya da başka bileşen isimleriyle yer alır. Dolayısıyla kozmetik ürünün içeriğinde paraben olup olmadığı bellidir. Bazı durumlarda paraben çeşitleri birden fazla olabilir.

Parabenler methyl, ethyl ya da propy ön ekiyle ürün bileşenlerinde yer alırken mevcut oran %0.01 ila 0,3 arasındadır. Parabenin raf ömrü uzatması ile bakteri ya da mantardan ürünü uzak tutması ilk bakışta faydalı gibi gelebilir. Ancak bunun yanı sıra başka zararlı etkileri içermektedir. Bu olumsuz tesirlerinden biri de ciltle ilgilidir. Egzama, ciltteki tahrişler bunlardan bazılarıdır. Üstelik paraben kana karışarak vücudun birçok organına geçer ve menfi etkisini gösterir. İdrarda bile parabene rastlanmaktadır. Üstelik göğüs kanseri hastalarında paraben izlerine rastlanmıştır. Paraben, memede olması gereken yağ miktarındaki dengeyi bozmaktadır.

Edinburgh Üniversitesinde bununla ilgili bir araştırma yaparak bulduğu sonuçları paylaşmıştır. Buna göre tümör taşıyan hastaların %90’ında parabenin birikme yaptığı gözlemlenmiştir. Kremden spreye kadar aklınıza gelebilecek birçok kozmetik üründe paraben olduğu düşünülürse, meme kanserine yakalanma riskinin artması söz konusudur. Danimarka Çevre Koruma Ajansı’nın araştırmasında da üç yaş ve altı çocukların parabenden olumsuz etkilendiği kanıtlanmıştır. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı yetişkinler açısından konuyu ele almaktan ziyade çocukların parabenden uzak tutulmasını tavsiye etmiştir.

Parabenin zararları

 • Parabenin toksik yani zehir ihtiva ettiği bilimsel araştırmalarda ortaya çıkmıştır.
 • Egzama gibi cilt hastalıkların oluşmasında rol oynamaktadır.
 • Göğüs kanserini tetikleyecek bilimsel görüşler mevcuttur.
 • Endokrin açısından zararlı sonuçlar doğurmaktadır.
 • Bebeklerin temasından dahi uzak tutulması gerekir. Dolayısıyla kozmetik ürünler kullanan kadınların bu konuda dikkatli olmalıdır.
 • Erkeklerin üreme hücrelerini olumsuz etkilemektedir.
 • Paraben vücuttan dışarı çıktığında aynı zamanda ekolojik dengeye zarar vermektedir. Örneğin paraben içeren bir sprey bir bakıma çevre düşmanıdır.
 • Yaşlanmayı tetikler. Cilt bakımını daha da zorlaştırır.

 

Parabenin bulunduğu ürünler şu kategoriler altında toplanır: Kozmetik ve cilt bakım ürünleri, ilaçlar ve gıdalar. Paraben olup olmadığını ise ürün etiketinden anlamak mümkündür.

Önemli:

 • Kortizon ve merhemlerin bir kısmı paraben ihtiva edebilir.
 • Paraben ürünleri cilt hastaları için uygun değildir.
 • Parabenle ilgili kamuoyu bilincinin oluşmasından dolayı bazı firmalar parabensiz ürünler satmaktadır. Bunlardan tercih edilebilir.
 • Organik ürünlere yönelmek sağlık açısından her zaman avantajlıdır.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap